Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Bakteriálna vaginóza

Patrí k jedným z najčastejších gynekologických ochorení. Spôsobuje ju baktéria Gardnerella vaginalis. Rozšírená je najmä v lete, keď sú zdrojom baktérií i mokré plavky. Až trištvrtinu žien postihne aspoň raz za život.

Pri mori Zdroj foto: Shutterstock.com

Bakteriálna vaginóza je stav, keď sa fyziologické pomery v pošve zmenia a prospešné baktérie sú nahradené pomnožením baktérie Gardnerella vaginalis a anaeróbnych baktérií. Súčasne dohádza k redukcii normálnej pošvovej flóry, ktorú zastupuje laktobacil. Je to veľmi častá bakteriálna infekcia sexuálne aktívnych žien.

Príznaky

  • u 50% pacientov môže prebiehať ochorenie bezpríznakovo
  • hojný vodnatý výtok najčastejšie šedobielej farby, ktorý páchne po rybách
  • zápach výtoku sa zvýrazňuje po pohlavnom styku, kedy sa pošvový sekrét zmieša s alkalickým sekrétom prostaty

Príčiny vzniku

Toto ochorenie nemusí byť nutne zavedené zvonku, môže vzniknúť jednoduchým premnožením baktérii, ktoré sú inak bežnou súčasťou vaginálnej flóry, najčastejšie premnožením Gardnerelly vaginalis. Ale prenáša sa aj pohlavným stykom. Oveľa väčšia pravdepodobnosť bakteriálnej vaginózy je u žien, ktoré sú sexuálne aktívne.

Dávajte si pozor na:

Sexuálne prenosné choroby a prevencia HIV/AIDS

Čo spôsobuje bakteriálnu vaginózu

Pre väčšinu žien nepredstavuje bakteriálna vaginóza žiadne komplikácie. Je však rizikovým faktorom vážnych gynekologických komplikácií v tehotenstve a panvových zápaloch po potratoch. Uľahčuje vstup iným infekciám - kvapavke, chlamydii, kvasinkám, HIV a podobne.

Diagnostika

Hodnota pH je vyššia ako 4,5. Pri čuchovej skúške je typický amínový- rybací zápach, ktorý sa zvýrazní po pridaní chemikálie KOH. Pod mikroskopom sa v nátere z výtoku objavujú typické "clue cells", čo sú odlúpené bunky zo steny pošvy, akoby pocukrované hustým povlakom baktérií.

Na priamy dôkaz premnoženia Gardnerelly vaginalis sa používa klasický výter vagíny, alebo krčka maternice s následnou kultiváciou steru. Táto baktéria sa tiež identifikuje pri MOP teste (mikrobiologický obraz pošvy).

U muža sa prítomnosť tejto baktérie potvrdzuje sterom z ústia močovej trubice a kultiváciou.

Gynekologické vyšetrenie Zdroj foto: Shutterstock.com

Liečba

V liečbe sa používajú antibiotiká, ktoré zničia celé spektrum baktérií, ale neovplyvnia laktobacil. Osvedčený je metronidazol, klindamycín, prípadne amoxycillin. Liečba je obvykle úspešná, ale riziko recidív je nutné znížiť preliečením partnera. Obnoveniu pošvovej flóry napomáhajú prípravky s obsahom laktobacilov, či kyseliny mliečnej vo forme pošvových tabliet, krémov, ktoré sú dostupné bez predpisu v lekárňach.

Ako sa chrániť?

Správnymi hygienickými návykmi a vyhýbaniu sa výplachu pošvy. Dodržovaním zásad bezpečného sexu. Pri príležitostnom sexe, správnym použitím kondómu. Monogamný vzťah.


Na baktérie si treba dávať pozor aj pri vodných plochách a kúpaliskách:

Pripravte sa na leto pri vode

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Bakteriálna vaginóza - ZDRAVIE.sk