Syfilis

Pôvodcom syfilisu je Treponema pallidum, spirochéta. Patrí medzi klasické pohlavné choroby, ktoré podliehajú povinnému hláseniu.

syfilis_zena Zdroj foto: Shutterstock.com

Pôvodcom syfilisu je Treponema pallidum, spirochéta. Patrí medzi klasické pohlavné choroby, ktoré podliehajú povinnému hláseniu. Spôsobuje špecifické chronické ochorenie, ktoré prebieha v niekoľkých fázach. Z neliečenej tehotnej matky sa môže preniesť na plod a spôsobiť mu podľa štádia ochorenia matky rôzne poškodenia až po úmrtie.

Vyskytuje sa na celom svete. Postihuje hlavne sexuálne aktívne mladé osoby (častejšie mužov), má výrazný sociální charakter. Od roku 1953 počet ochorení u nás výrazne klesol.

Príznaky syfilisu

V mieste vstupu infekcie sa vytvorí po určitej dobe vred, nasleduje rozsev infekcie do celého tela, prejavujúci sa celkovými príznakmi, rôznymi vyrážkami na slizniciach a koži, vypadávaním vlasov. Skorá fáza ochorenia je vystriedaná obdobím bez príznakov, ktorá po niekoľkých rokoch vedie k postihnutiu orgánov, najčastejšie kože, srdca a veľkých ciev a centrálnej nervovej sústavy. Charakteristické sú aj condylomata lata - tuhé, ploché, hladké, mokvavé zapáchajúce papuly.

Príčiny vzniku syfilisu

Ochorenie sa prenáša priamym kontaktom s postihnutými miestami na koži, slinznici nakazeného partnera, najčastejšie však pohlavným stykom.

Čo spôsobuje?

Neliečený syfilis môže po čase vážne poškodiť prakticky všetky orgány, najčastejšie kožu, kosti, srdce, mozog a miechu. Môže viesť v neskorších štádiách k duševným poruchám a smrti.

Diagnostika syfilisu

Mikroskopické vyšetrenie infekčných ložísk, krvné testy. 
Pre viac informácií si prečítajte diagnostiku

Liečba syfilisu

Antibiotikami pri hospitalizácii.

Ako sa chrániť pred syfilisom?

Dodržaním zásad bezpečnejšieho sexu, používaním kondómu.

Monogamita a obmedzenie promiskuity poskytuje najlepšie riešenie.