Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Žltá horúčka

zlta_horucka_komar Zdroj foto: Shutterstock.com

Žltá zimnica je vírusová choroba (Flaviviridae, RNA arbovírusy) prenášaná uštipnutím infikováného komára (Aedes africanus, aegypti, Haemagogus). Toto sa obyčajne stáva v Afrike a južnej Amerike. Keď komár uštipne niekoho, kto má túto chorobu, šíri ju ďalej. Príznaky sa obyčajne vyskytnú 3-6 dní po uštipnutí.

Príznaky:

  • Mierne príznaky zahrňajú únavu, bolesť hlavy, horúčku, nevoľnosť, zvracenie a svetlocitlivosť. Občas sa u niektorých pacientov objaví znížená pulzová frekvencia.
  • Vážne príznaky sa vyvíjajú asi u 15% infikovaných pacientov. Najprv sa objavia mierne príznaky (viď bod 1). Pacienti sa cítia lepšie po 3 dňoch. Ďalej nasleduje vysoká horúčka, nízka tepová frekvencia, nízky krvný tlak, žltačka (žlté sfarbenie kože a slizníc), krvácanie z čreva alebo úst a zmätenosť. Môžu sa vyskytnúť poruchy vedomia až kóma.

Príčiny:

Príčinou je vírus prenesený komárom. Tento vírus sa množí v ľudskom tele a spôsobuje príznaky choroby.

Dianostika:

Diagnóza je stanovovaná na základe krvných skúšok, bývajú zvyšené protilátky proti vírusu.

Iné laboratórne vyšetrenia ukážú znížený počet bielych krviniek (KO), bielkoviny v moči (na rozboroch moču), zvýšený pečeňový funkčný test (AST, ALT, žlčové farbivo).

Liečba:

Liečba je zameraná zmiernenie príznakov.

Prevencia:

Prevencia nákazy je hlavný kľúč k regulovaniu tejto choroby. Eradikácia vírusu je veľmi ťažká a dôraz sa kladie na kontrolu množstva komárov.

Ak plánujete cestovať do oblast,í kde je toto vírusové ochorenie rozšírené, veľmi účinné je očkovanie, ktorým sa dá predísť ochoreniu. Toto očkovanie by mal absolvovať každý pred cestou do postihnutých oblastí. Tehotné ženy nemôžu byť očkované a teda mali by sa vyvarovať podobným cestám.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Žltá horúčka - ZDRAVIE.sk