Trichomoniáza

Trichomoniáza je ochorenie močovej a pošvovej sliznice spôsobené prvokom - Trichomonas vaginalis.

trichomoniaza_zenska_choroba Zdroj foto: Shutterstock.com

Trichomoniáza je ochorenie močovej a pošvovej sliznice spôsobené prvokom - Trichomonas vaginalis. Svetová zdravotná organizácia odhaduje ročný výskyt vo svete na 170 miliónov. Najčastejšie postihuje ženy vo veku 16-35 rokov. Odhaduje sa, že až 20 % žien sa stretne s trichomonádovou infekciou počas reprodukčného veku.

Príznaky trichomoniázy

U mužov spôsobuje zápal močovej trubice, prejavujúci sa výtokom a pálením. Príznaky sa však objavujú zriedka. Častejšie sa vyskytuje u žien, čo sa prejaví riedkym, speneným najčastejšie zeleno-žltým výtokom nasladlého zápachu s nepríjemnými pocitmi v oblasti pohlavia, bolesťou pri styku, pri močení.

Príčiny vzniku trichomoniázy

Prenáša sa hlavne pohlavným stykom.

Čo spôsobuje trichomoniázu?

Žiadnu vážnejšiu komplikáciu sama nespôsobí. Môže však, tak ako ostatné sexuálne prenosné infekcie, napomôcť k prenosu ostatných sexuálnych nákaz, napríklad genitálneho herpesu, kvasiniek, môže tiež podporiť vznik rakoviny maternicového hrdla a podobne.

Diagnostika trichomoniázy

Vyšetrením pošvového výtoku alebo výterom z močovej trubice. Diagnostika sa opiera o priame mikroskopické pozorovanie pohyblivého prvoka z pošvového alebo uretrálneho steru, alebo o kultiváciu, ktorá je citlivejšou metódou. Prvoky môžu byť detekované tiež z cytologického testu Bethesda predtým tzv. PAP Papanicolovho steru.

Liečba trichomoniázy

Metronidazol je účinný liek. Liečba musí prebiehať u obidvoch partnerov súčastne s vylúčením sexuálnej aktivity až do kontrolného steru. Až v prípade negatívnych testov 2 týždne po liečbe možno zahájiť sexuálnu aktivitu.

Ako sa chrániť pred trichomoniázou?

Dodržiavaním zásad bezpečného sexu, používaním kondómu.