Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Slovenská liga proti hypertenzii - Správa o činnosti za rok 2004

Slovak League against Hypertension – Slovenská liga proti hypertenzii
Zelená 3, Dom srdca, 03608 Martin
SLOVAKIA
E-mail: farsky@za.psg.sk www.hypertenzia.sk .
Tel. 0905 521368, fax 043 4282371

  1. Pokračovali sme v edukačných aktivitách smerom k verejnosti a to laickej i lekárskej. Vypracovali sme texty hlavne o vzťahu obezity a vysokého tlaku krvi, ktoré boli uverejnené v Zdravotníckych novinách (Lekárske Listy), Nový Život Turca (19.10.2004), Nový čas, Cardiovit č.3/04(vydáva Pfizer), vystúpili sme v živom vysielaní rozhlasu Banská Bystrica, rádio Regina atď. Poskytli sme materiály pre knižnú publikáciu Janiaková, D.: Čo s načatým životom (Muž a žena na prahu päťdesiatky ), vydavateľstvo Kontakt Bratislava 2004, kapitola „Vysoký krvný tlak je tichý zabiják“, str. 103-116.
  2. Propagovali sme v spolupráci s Domom srdca Martin spoločenskú hru KALÓRIE, ktorá je zameraná na dosiahnutie ideálnej hmotnosti a kde je jasne poukázané na vzťah obezity a vysokého tlaku krvi. Články o hre boli publikované v Novom čase, časopise Revue medicíny v praxi (č.4, str. 39), v časopise Farmi News (vydáva Edukafarm).
  3. Boli sme hlavným iniciátorom a aktívnym spolu usporiadateľom celoslovenského sympózia „Spánok a hypertenzia“ v dňoch 11.-12.6.2004v hoteli Sorea v Liptovskom Jáne (Sponzor firma Sanofi-Synthelabo). Materiály z tohto sympózia boli uverejnené na našej web stránke.
  4. V spolupráci s firmou Boehringer Ingelheim sme priebežne aktualizovali našu web stránku www.hypertenzia.sk
  5. Pokračovala naša spolupráca s firmou Celimed s.r.o., Bratislava v súlade so zmluvou o spolupráci, ktorej platnosť bola predĺžená. Slovenská liga proti hypertenzii takto podporuje používanie klinicky overených digitálnych tlakomerov, ktoré spĺňajú kritériá AAMI a BHS. Informácia o takto overených tlakomeroch bola uverejnená aj na našej web stránke.
  6. Aktívne sme sa zúčastnili XIX. Pracovnej konferencie Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti v Prešove.
  7. Udržiavali sme kontakty so Svetovou ligou proti hypertenzii – World Hypertension League vo forme e-mailovej korešpondencie, podporili sme vznik celosvetovej kampane „Svetový deň vysokého krvného tlaku“. Aktívne sme sa zúčastnili konferencie WHL a Českej hypertenziologickej spoločnosti na tému Komunitná kontrola hypertenzie so zameraním na strednú a východnú Európu, ktorá sa konala v Prahe 24.4.04 (abstrakt bol prijatý ako poster). Na stretnutí národných delegátov WHL boli pozitívne ocenené naše aktivity, menovite hra KALÓRIE (prezidentom Dr. Lenfantom) a tiež bolo vyzdvihnutý fakt, že ako jediná krajina v strednej a východnej Európe máme aj Ligu s orientáciou viac na verejnosť aj Hypertenziologickú spoločnosť s orientáciou viac na lekárov(Dr. Cífková).
  8. V spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Martine sme v rámci Európskeho aktivačného fondu sme zamestnali 3 pracovníčky na tzv. aktivačnú činnosť nezamestnaných. Tieto 3 pracovnícky vykonávali predovšetkým skríning hypertenzie na rozličných verejných miestach a vo firmách, o čom viedli písomné zápisy. Uskutočnili viac ako 20 akcií, 1000 meraní krvného tlaku. Pritom poskytovali rady a osvetové materiály, propagovali hru Kalorie a vysvetľovali jej princípy. Okrem toho sme získali 2 dobrovoľníčky MUDr. Krausovú a Mgr. Vankovú, ktoré pomáhali pri vedení akministratívy, pri príprave odborných osvetových materiálov a pri získavaní pacientov do štúdie SCOUT (liečba obéznych pacientov s diabetom a vysokým kardiovaskulárnym rizikom sibutramínom).
  9. Spoločne s týmito pracovníčkami sme vytvorili vlastný stánok našej Ligy a tak sme sa mohli s ním prezentovať na preventívno-výchovných zdravotníckych akciách, a to v rámci Slovenských diabetologických dní v Martine v júni, v rámci Svetového dňa srdca v Žiline na Hlinkovom námestí v septembri a v rámci Dňa diabetikov v Banskej Bystrici v novembri 2004.
  10. Vykonala sa revízia členskej základne a pripravila sa možnosť tlače obálok členom ligy cez počítač.

V Martine, 15. marca 2005

doc. MUDr. Štefan Farský, FESC, predseda v.r.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Slovenská liga proti hypertenzii - Správa o činnosti za rok 2004 - ZDRAVIE.sk