Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Uvažujete o bielení zubov? Toto by ste mali vedieť!

Jednou z vecí, ktorá nás na človeku upúta, sú úsmev a pekné biele zuby. Farba zubov je ovplyvňovaná niekoľkými faktormi. Často sa stretávame u pacientov s farebnými pigmentami, ktoré sú dôsledkom požívania množstva farebných potravín a nápojov. Veľkú úlohu tu zohráva aj fajčenie v kombinácii s nedostatočnou hygienou.
biele zuby

Stretávame sa aj s farebnými zmenami spôsobenými užívaním niektorých liekov (TTC,...), alebo ztmavnutia zubu v dôsledku úrazu alebo odumretia.

Snaha dosiahnuť peknú bielu farbu, viedla k vytvoreniu niekoľkých spôsobov bielenia. Najjednoduchší spôsob je založený na odstránení zubného kameňa a povlakov. Nemení sa tu vrodená farba zubov. Najinvázivnejšou metódou je brúsenie zubov na fazety „škrupinky“ alebo korunky. Doporučované je to predovšetkým u pacientov, ktorí majú záujem zmeniť farbu aj tvar zubov. Posledná skupina bielenia zubov je určená pacientom, ktorých vrodená farba zubov je tmavšia. Samozrejmosťou je výborná hygiena, t.j. odstánenie zubného kameňa a povlakov.

Odtiene zubov

Bielenie zubov - Princíp

Princípom bielenia zubov je použitie bieliacich gélov, ktoré sú aplikované na zuby. Ich pôsobením prichádza k farebným zmenám na zuboch. Tento gél nemôže byť aplikovaný na pokazené zuby a zuby s odkrytými krčkami. Najskôr je potrebné tieto zuby ošetriť. Najlepšie výsledky bielenia zubov sa dosahujú pri žltej alebo hnedej farbe zubov. Bieliť je možné niekoľkými metódami.


Skúste to aj prírodnou cestou:

Chcete mať biele zuby? Pomôžte si bylinkami, citrónom alebo myrhou!

Bielenie zubov - Metódy

Jednu skupinu tvoria domáce metódy.

Pacient používa dlahy s bieliacim gélom, ktoré si vkladá do úst počas určitého obdobia. Tieto gély majú nízky obsah peroxidov cca 5% a proces treba viackrát opakovať. Efekt bielenia nie je výrazný a privádza pacientov do ambulancie s týmto problémom.

Druhou skupinou sú profesionálne metódy bielenia

bielenie zubov

Vykonávané pod dohľadom lekára. Lepšiu efektivitu zaručujú gély s vyšším obsahom peroxidov cca 15-50% ako aj používanie aktivačných lámp na zvýšenie účinku gélov. Spravidla ide o 4-8 odtieňov. Závisí to už od konkrétnej metódy bielenia. Dôležitou súčasťou každého bielenia je dôkladné očistenie zubov od zubného kameňa a povlakov, ktoré znižujú efekt bieliaceho gélu.

Ďalším krokom je pokrytie ďasien, sliznice úst, pier a okolia úst izolačnými materiálmi. Ich úlohou je chrániť tieto štruktúry pred účinkom bieliaceho gélu a aktivačnej lampy. Po absolvovaní bieliacej procedúry, namä pri vyšších koncentráciách peroxidov sú zuby určité obdobie citlivé. Ide o prechodný stav. Veľmi dobrou prevenciou je nanesenie bezfarebného fluoridového laku na všetky zuby ihneď po bielení. Prvé hodiny sú zuby náchylné na príjem pigmentov z okolia. Z tohoto dôvodu sa nedoporučuje príjem farebných potravín a nápojov, fajčiť, alebo používať farebný rúž na pery.

Na udržiavanie dosiahnutej bielosti zubov sa využívajú dobielovacie produkty, sú to špeciálne zubné pasty, ústne vody, alebo bieliace perá. Súčasťou je výborná, každodenná hygiena v kombinácii s pravidelnou profesionálnou hygienou, ktorá pomáha predĺžiť obdobie krásnych bielych zubov.

vysledky_najpouzivanejsich_bieliacich_systemov.JPG

Aj takto si môžete dopomôcť ku krásnemu úsmevu: 

Chcete mať biele zuby? Pomôžte si bylinkami, citrónom alebo myrhou!

 
Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Silvestrovské MEGA pobyty v Dudinciach

Užite si posledné dni v roku 2016 v hoteli HVIEZDA***

Len jeden klik ku zdraviu

Vždy individuálny prístup k liečbe chorôb vášho tela. Fyzioterapia, rehabilitácia, vnútorné lekárstvo, rodinný lekár.

Získajte svoj červený hrnček

Pozrite si našu ponuku a do piatich dní ho máte doma.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Uvažujete o bielení zubov? Toto by ste mali vedieť! - ZDRAVIE.sk