Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Správa o činnosti za obdobie 1999 - 6/2000

Slovenská liga proti hypertenzii zameriavala v uplynulom období svoju činnosť predovšetkým na výchovu obyvateľstva pri prevencii vysokého krvného tlaku, na podporu domáceho merania krvného tlaku overenými prístrojmi a na nefarmakologickú liečbu hypertenzie. V rámci týchto priorít Liga prezentovala nasledujúce aktivity:

  1. Vydanie tzv. Desatora pre pacienta s hypertenziou, vydané v spolupráci s firmou Slovakofarma vo veľkom náklade ako vhodný edukačný materiál pre pacienta s hypertenziou. Formát Desatora umožnil jeho ľahkú prenosnosť a dlhú životnosť. V materiáli sa zdôrazňuje význam modelu správania sa, stravovania, príjmu NaCl a alkoholu pri prevencii hypertenzie a veľká časť je venovaná zásadám správneho merania krvného tlaku.
  2. V televízii Markíza vystúpil predseda Ligy celkom 5x v relácii Teleráno, kde propagoval činnosť Ligy a prakticky edukoval divákov v problematike hypertenzie a merania krvného tlaku. V STV 2 vystúpil v programe Šport a zdravie v košickej pobočke. Predseda Ligy sa zúčastnil opakovane aj na tlačových konferenciách a seminároch v Národnom centre na podporu zdravia v Bratislave , Lazaretská ulica a prednášal aj na Spolku lekárov v Piešťanoch (Nefarmakologická liečba hypertenzie).
  3. V seriálovom časopise Abeceda zdravia sme uverejnili sériu 5 článkov o problematike vysokého krvného tlaku v kapitolách Farmakologická i nefarmakologická liečba hypertenzie, komplikácie hypertenzie a meranie krvného tlaku (v spolupráci s firmou Astra-Zeneca).
  4. V spolupráci s Kardiofitness Domu srdca sme organizovali a podporovali program „Nefarmakologická liečba hypertenzie telesným cvičením“, ktorého sa doteraz zúčastnilo do 100 osôb s hraničnou alebo vyvinutou hypertenziou. U týchto pacientov sa po 10 týždňovom cykle dávkovaného cvičenia dosiahol priemerný pokles systolického krvného tlaku o 10-15 mmHg a diastolického tlaku o 7-8 mmHg. O týchto skúsenostiach sme prednášali na Pracovnom dni preventívnej kardiológie v decembri 1999 v Bratislave a práca bola prijatá ako prednáška na III. Konferenciu o hypertenzii v komunitách, ktorá sa bude konať v Izraeli v decembri r. 2000 v meste Herzlia.
  5. V spolupráci s firmou Sanofi – Synthélabo sme vydali v malom formáte „Príručku pre pacienta s hypertenziou“, ktorá je vlastne realizačným výstupom Algoritmu pre pacienta s hypertenziou a umožňuje dlhodobé, systematické sledovanie orgánových zmien a rizikových faktorov u pacienta s hypertenziou (obdoba tzv. diabetickej knižky). Algoritmus bol publikovaný na výročnom zasadnutí Svetovej ligy proti hypertenzii v Buenos Aires v Argentíne v máji r. 1999, bol publikovaný vo WHL Newsletter a doteraz si žiadali reprinty viaceré pracoviská z celého sveta.
  6. V marci r. 2000 sme usporiadali v spolupráci s firmou Slovakofarma celoslovenskú konferenciu „Primárna a sekundárna prevencia hypertenzie“. Na konferencii významne participovala Slovenská spoločnosť psychosomatickej a behaviorálnej medicíny a jej súčasťou boli 2 workshopy zmerané na zvládanie stresu a techniky pri boji s obezitou v súvislosti s hypertenziou. Sprievodnej výstavy sa zúčastnili farmaceutické firmy a z prístrojových firiem fi Omron (v súlade so zmluvou o vzájomnej spolupráci).
  7. Podali sme návrh na vydanie poštovej známky s uvedením hodnôt optimálneho krvného tlaku.
  8. V spolupráci so Slovenskou hypertenziologickou spoločnosťou a firmou Novartis sme usporiadali v 7 krajských mestách na Slovensku prednášky o uplatňovaní nových smerníc (guidelines) WHO a International Society of Hypertension v klinickej praxi, hlavne pre praktických lekárov prvého kontaktu. Súčasťou seminárov boli aj modelové situácie a ich riešenie formou interaktívneho hlasovania.
  9. Započali sme aktivity týkajúce sa zhotovenia loga spoločnosti a vlastnej web stránky.
  10. Propagovali sme prístroje na meranie krvného tlaku overené podľa protokolu BHS a AAMI – najmä v spolupráci s fi Omron (heslo Ligy len na protokolom overených prístrojoch).
Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Správa o činnosti za obdobie 1999 - 6/2000 - ZDRAVIE.sk