Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Praktický návod pre lekárov - Úvod

Praktický návod pre lekárov prvého kontaktu spracovaný podľa odporúčaní WHO/ISH Podľa originálnej predlohy WHO a ISH spracoval doc. MUDr. Štefan Farský, CSc, predseda Slovenskej ligy proti hypertenzii, Martin, jún 2001

Zámerom autorov návodu je poskytnúť praktickému lekárovi vyvážené informácie o systematickom prístupe k pacientovi s hypertenziou. Návod sa nemá uplatňovať rigídne, naopak má zostať dostatok priestoru pre individuálny prístup k pacientovi vyplývajúci z osobných, sociálnych, ekonomických, etnických, kultúrnych a medicínskych charakteristík pacienta a krajiny v ktorej sa lieči. Univerzálne však platí,že cieľom starostlivosti o pacienta s hypertenziou nie je len znížiť vysoký krvný tlak, ale redukovať celkové riziko vzniku kardiovaskulárnych komplikácií.

Kontroly pacienta s hypertenziou. Na začiatku liečby hypertenzie až po jej stabilizáciu je potrebné často monitorovať krvný tlak a iné rizikové faktory (pozri tab. 2, tab. 3, obr. 1). Kontroly sú potrebné aj preto, aby bol pacient dostatočne edukovaný a tak sa zlepšila jeho prístupnosť k liečbe a celoživotnému monitorovaniu. Je žiadúce poskytnúť pacientovi verbálne i písané informácie, zodpovedať jeho otázky a najmä zdôrazniť očakávaný benefit z aplikovanej liečby. Dobrá komunikácia medzi lekárom a pacientom je kľúčom k úspešnému liečenia pacienta s hypertenziou.

Cieľové hodnoty krvného tlaku u pacienta s hypertenziou sú u mladých, v strednom veku a u diabetikov optimálne alebo normálne hodnoty (menej ako 130/85 mmHg, tab. 1), u starších pacientov aspoň hodnoty TK na hornej hranici normy (menej ako 140/90 mmHg, tab. 1).

Globálnym cieľom liečby pacienta s hypertenziou je maximálna redukcia celkového rizika kardiovaskulárnych chorôb. To vyžaduje dôslednú kontrolu a odstraňovanie rizikových faktorov, dôsledné pozorovanie sprievodných ochorení a dôslednú liečbu vysokého krvného tlaku per se.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Praktický návod pre lekárov - Úvod - ZDRAVIE.sk