Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

MZ SR predložilo návrh zákona na zriadenie verejnoprávnych poisťovní

Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh Zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach. Podľa návrhu zákona sa súčasné akciové spoločnosti so 100-percentnou účasťou štátu – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Spoločná zdravotná poisťovňa stanú verejnoprávnymi poisťovňami. Aj po navrátení verejnoprávneho charakteru VšZP a Spoločnej zdravotnej poisťovni budú mať všetky zdravotné poisťovne rovnocenné podmienky pri výkone svojej činnosti a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, bude nad nimi vykonávať kontrolu.

Návrh zákona vychádza z programového vyhlásenia vlády, ktoré určuje zmeniť právne postavenie zdravotných poisťovní, a.s., so 100-percentným akcionárom – štátom, na verejnoprávne zdravotné poisťovne.

Predkladateľ chce legislatívnou zmenou riešiť „súčasnú nepriaznivú situáciu v oblasti zdravotníctva“. Ako sa ďalej uvádza v predkladacej správe, „pretože za zdravotnú politiku zodpovedá vláda SR, je nutné prikročiť k navráteniu verejnoprávneho charakteru Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne a zastúpením v správnej a dozornej rade sa zabráni poisťovniam v nehospodárnom nakladaní s finančnými prostriedkami poistencov.

Podľa dôvodovej správy predkladaného návrhu „fungovanie systému sa nezlepšilo ani po niekoľkonásobných čiastkových normatívnych zásahoch do šestice reformných zákonov a ani po niekoľko desiatok miliárd štátom dodatočne vložených prostriedkov cestou akciovej spoločnosti Veriteľ, ktorej ambíciou malo byť oddlženie zdravotníckych zariadení a zdravotných poisťovní, sa. Naopak, systém aj po oddlžení vytvára čoraz väčšie rozdiely medzi finančnými možnosťami zdravotníctva a skutočnými potrebami občanov. Nefunkčnosť reformou nastaveného systému zdravotného poistenia sa prejavuje i v čoraz väčšej vonkajšej a vnútornej zadlženosti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.“ Zdôvodňuje potrebu zákona ministerstvo zdravotníctva.

Podľa návrhu zákona sa stanovujú aj orgány verejnoprávnej zdravotnej poisťovne inak ako v akciovej spoločnosti. Štatutárnym orgánom je generálny riaditeľ. Najvyšším orgánom zdravotnej poisťovne je správna rada, nie je však štatutárnym orgánom.

Členov správnej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne vymenúva a odvoláva minister zdravotníctva a členov správnej rady Spoločnej zdravotnej poisťovne rovnako minister zdravotníctva po dohode s ministrami obrany, vnútra a dopravy, pôšt a telekomunikácie. Posilnené kompetencie ministra návrh zákona odôvodňuje jeho zodpovednosťou za realizovanie zdravotnej politiky.

Členov Dozornej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne volí a odvoláva vláda, pričom spôsob zloženia dozornej rady je založený na tripartitnom princípe v oboch verejnoprávnych zdravotných poisťovniach.

Obidve verejnoprávne zdravotné poisťovne budú podliehať kontrole zo strany Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Návrh zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

MZ SR predložilo návrh zákona na zriadenie verejnoprávnych poisťovní - ZDRAVIE.sk