Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Vláda SR: Prešovský kraj zrejme príde o 2 062 lôžok, v Bratislave vraj chýbajú

Na Ministerstve zdravotníctva SR vytvorili vlani v septembri pracovnú skupinu pre optimalizáciu siete poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti. Prvú etapu – redukciu lôžok – má skupina hotovú. Vláda SR dnes vzala na vedomie Správu o pripravovanej reštrukturalizácii siete zdravotníckych zariadení. Podľa nej sa má v lôžkových zdravotníckych zariadeniach na Slovensku zrušiť 6 193 lôžok. O najviac lôžok prídu zdravotnícke zariadenia v Prešovskom kraji (2 062).

Potreba redukcie obsahuje 2 463 lôžok pre pacientov s akútnymi ochoreniami, 2 442 lôžok pre pacientov s chronickými ochoreniami a 1 287 lôžok pre pacientov s chronickými ochoreniami. Cieľom redukcie je rovnomerné regionálne rozmiestnenie lôžok v jednotlivých špecializačných odboroch v krajoch, dosiahnutie priemerného využitia lôžok oddelení u internistických disciplín zhruba 80 % a v chirurgických odboroch zhruba 75 %, skracovanie času hospitalizácie a počtu hospitalizovaných.

Ako sa uvádza v správe, najvyššia potreba redukcie je v odboroch pneumológia a ftizeológia, psychiatria a vnútorné lekárstvo. Poddimenzovaná sieť je v odboroch neonatológia a geriatria.

O reštrukturalizáciu siete zdravotníckych zariadení sa snaží ministerstvo zdravotníctva už niekoľko rokov. Podľa ministerstva zdravotníctva dôvodmi na reštrukturalizáciu siete sú:

- nespokojnosť občanov s kvalitou poskytovanej zdravotnej starostlivosti,

- nespokojnosť zdravotníckych pracovníkov s pracovnými podmienkami a finančným ohodnotením,

- ekonomicky nestabilný systém produkujúci dlhy hlavne na úrovni koncových zariadení,

- nedostatok tzv. sociálnych lôžok,

- zníženie miery hospitalizovanosti s presunom ťažiska poskytovanej zdravotnej starostlivosti z nemocníc do ambulantnej sféry – k jednodňovej a domácej starostlivosti.

Pri návrhu redukcie lôžok pracovná skupina vychádzala z auditu aktuálneho stavu siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti za rok 2005 a následného výpočtu potreby kapacít ústavnej zdravotnej starostlivosti so zohľadnením:

- normatívov počtu lôžok na počet obyvateľov používaných v krajinách EÚ – Rakúsko, Nemecko, Veľká Británia, Írsko, USA – pričom najlepším sa ukázalo využitie normatívov z Rakúska, kde sa dlhoročne rozvíja systém plánovania a usmerňovania kapacít zdravotnej starostlivosti,

- migrácie obyvateľstva za ústavnou zdravotnou starostlivosťou v SR medzi krajmi a okresmi,

- chorobnosti a úmrtnosti obyvateľstva,

- priemernej hospitalizácie a využitia lôžok v zdravotníckych zariadeniach.

K 31. 12. 2005 bolo v lôžkových zdravotníckych zariadeniach SR 37 131 lôžok v 73 všeobecných nemocniciach, 51 špecializovaných nemocniciach, 16 liečebniach, 6 hospicoch a v 1 dome ošetrovateľskej starostlivosti.

Redukcia v jednotlivých krajoch

V Bratislavskom kraji je potreba redukcie 2 127 lôžok, pri zohľadnení migrácie obyvateľov je stav lôžkového fondu takmer optimálny až mierne poddimenzovaný – v kraji chýba 81 lôžok. Bratislavský kraj je špecifický hospitalizovanosťou pacientov z celej SR v tzv. koncových zdravotníckych zariadeniach, ktorými sú zdravotnícke zariadenia pre zabezpečenie komplexnej liečebnej starostlivosti medicínsky najzávažnejších ochorení (napr. Národný ústav srdcovocievnych chorôb, Národný onkologický ústav, Detská fakultná nemocnica s poliklinikou, Onkologický ústav sv. Alžbety atď.)

Trnavskom kraji je potreba navýšenia počtu lôžok o 436, prevažne v odbore psychiatria, chirurgia a pneumológia. Pri zohľadnení migrácie pacientov (najmä do Bratislavy) tak vzniká potreba redukcie 362 lôžok.

V Trenčianskom kraji je podobná situácia ako v Trnavskom kraji. Prejavuje sa migrácia pacientov za zdravotnou starostlivosťou do iných krajov, po zohľadnení tohto faktora je potreba zníženia lôžkového fondu o 743 lôžok.

Nitrianskom kraji je vypočítaná potreba redukcie 238 lôžok, so zohľadnením migrácie je to redukcia 501 lôžok. Ide o najmä o psychiatrické lôžka.

Vypočítaná potreba redukcie lôžok v Žilinskom kraji je 376 lôžok. Ide o lôžka v odbore psychiatria a pre dlhodobo chorých pacientov, nedostatok sa naopak prejavuje v odbore chirurgia.

V Banskobystrickom kraji je vypočítaná potreba redukcie 824 lôžok, po zohľadnení migrácie sa má redukovať 959 lôžok.

Košický kraj má navyše 1 466 lôžok. Ide hlavne o lôžka v odbore psychiatria, dlhodobo chorých a vnútorné lekárstvo. Faktor migrácie pacientov znižuje potrebu redukcie lôžok o 1 272 lôžok.

Najviac sa budú redukovať lôžka v Prešovskom kraji – 2 062 lôžok, v tomto sú však započítané aj  tzv. chronické pľúcne lôžka tatranských liečebných ústavov s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorých počet plánovali ešte v čase existencie Československa. Nadbytočných lôžok v odbore pneumológia a ftizeológia je 1 129.

Redukcia nadbytočných lôžok bude smerovať k zrušeniu celých neefektívnych zdravotníckych zariadení. V zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti rezortu ministerstvo zdravotníctva priamo prijme opatrenia na takúto redukciu. V zdravotníckych zariadeniach mimo pôsobnosti ministerstva zdravotníctva opatrenia prijmú zdravotné poisťovne neuzatvorením zmluvných vzťahov s danými zdravotníckymi zariadeniami. Celý proces pracovná skupina konzultuje s VÚC, ministerstvo zdravotníctva zbiera podklady a návrhy od jednotlivých VÚC k praktickej realizácii optimalizácie.

V Správe o pripravovanej reštrukturalizácii siete zdravotníckych zariadení uvádza Ministerstvo zdravotníctva príklad:

V nemocnici s poliklinikou v pôsobnosti VÚC, ktorá sa nedostane do optimálnej siete, zostane zachovaná jej poliklinická časť pre potreby dobrej dostupnosti ambulantných a SVALZ činností pre obyvateľov. Budova spolu s technickým zázemím ostáva v správe VÚC.

Lôžková časť nemocnice sa zruší, čo bude v praxi znamenať presun redukovaných zdravotníckych činností, zdravotného personálu, zdravotníckej techniky spolu so súvisiacimi zdrojmi z verejného poistenia do určených lôžkových zariadení optimálnej siete.

Ďalším využitím lôžkového zariadenia môže byť jeho reprofilizácia na zariadenie sociálneho charakteru, ktoré by mal spravovať a financovať VÚC, MPSVaR, priamo občanmi a tiež zdravotnými poisťovňami za tam uskutočňované výkony medicínskeho charakteru.

V prípade uhrádzania medicínskych výkonov v týchto zariadeniach sociálneho charakteru bude potrebná legislatívna úprava v oblasti sociálno-zdravotnej starostlivosti.

 

Úplné znenie správy Ministerstva zdravotníctva SR


Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Vláda SR: Prešovský kraj zrejme príde o 2 062 lôžok, v Bratislave vraj chýbajú - ZDRAVIE.sk