Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Správa o činnosti za roky 2005-2006

Slovak League against Hypertension – Slovenská liga proti hypertenzii

Zelená 3, Dom srdca, 03608 Martin
SLOVAKIA
E-mail: farsky@za.psg.sk www.hypertenzia.sk.
Tel. 0905 521368, fax 043 4282371

Správa o činnosti za roky 2005-2006

  1. Pokračovali sme v edukačných aktivitách smerom k verejnosti a to laickej i lekárskej. Vystúpili sme v živom vysielaní televízie Markíza (12.5.06), v záznamoch v televízii TA3, STV 1, JOJ. Vytvorili sme vlastný stánok Ligy pri príležitosti Svetového dňa hypertenzie dňa 12. mája 2006 v Martine a na Žilinských dňoch zdravia v septembri roku 2005 a 2006. Spolupracovali sme najmä so Slovenskou lekárnickou komorou, napr. pri každoročných Týždňoch srdca v lekárňach. Dňa 23. septembra 2006 pri príležitosti Svetového dňa srdca v Čadci sme sa spolu zúčastnili na organizovaní premiéry „Športového dňa srdca“ a na tlačovej konferencii k tomuto podujatiu. Hlavným organizátorom oboch akcií bola komora. V lete r. 2005 sme mali prednášky vo Verejnej škole zdravia v Nimnici (hlavný organizátor Dr. M. Fullová) Ku koncu roka 2006 sme nadviazali spoluprácu s KardioklubomSK. Na odborných lekárskych podujatiach sme prezentovali prednášky zamerané na vzťah hypertenzie a obezity (Sympózium lekárnikov v Liptovskom Jáne dňa 9.9.06. Slovenské obezitologické dni v Nimnici 24.11.06) Na túto tému sme publikovali príspevky v Lekárskych listoch Zdravotníckych novín a v Internej medicíne (cit.2006, 6 (2)).
  2. Propagovali sme v spolupráci s Domom srdca Martin spoločenskú hru KALÓRIE, ktorá je zameraná na dosiahnutie ideálnej hmotnosti a kde je jasne poukázané na vzťah obezity a vysokého tlaku krvi. Túto hru sme úspešne prezentovali aj na Regionálnom mítingu World Hypertension League v Pekingu v októbri r. 2005, na Kongrese farmaceutov v Liptovskom Jáne i na sympóziu firmy Zentiva v Ostrave.
  3. V spolupráci so spoločnosťou Bayer s.r.o. sme usporiadali v mesiaci september 2006 v 8 mestách na Slovensku (Lučenec, Poprad, Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Bardejov, Nitra, Prievidza) vo vlastnom stánku výchovno propagačnú akciu zameranú na dosahovanie cieľových hodnôt krvného tlaku pri liečbe hypertenzie. Pri tom sme poskytovali návštevníkom aj overovanie presnosti digitálnych tlakomerov, videoprogram o meraní krvného tlaku a kvíz o ceny s otázkami súvisiacimi s problematikou hypertenzie. Vo viacerých mestách boli pred akciou uverejnené informácie o cieľových hodnotách TK v miestnych novinách alebo na letákoch, ktoré boli doručené do poštových schránok obyvateľov.
  4. V spolupráci s firmou Pfizer sme uskutočnili veľkú štúdiu, zameranú na výskyt a manažment hypertenzie v 160 ambulanciách praktických lekárov na Slovensku v populácii 40-60 ročných konzekutívnych návštevníkov. Získané údaje od 14500 probandov sa t.č. analyzujú a výsledky budú prezentované na odborných sympóziách na jar r. 2007. Pri tejto príležitosti bol vytvorený plagát s cieľovými hodnotami krvného tlaku a materiál „Ako správne merať tlak krvi“, ktoré boli dodané do ambulancií.
  5. V spolupráci s firmou Serviér sme “počas oboch rokov pracovali na designe a analýze výsledkov vedeckého programu SYNERGY. Program bol zameraný na rozpoznanie hyperaktivity sympatika u viac ako 1500 ambulantných pacientov s hypertenziou a nadváhou jej terapeutické ovplyvnenie rilmenidínom. Výsledky štúdie boli prezentované na výročnej. Pracovnej konferencii Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti v Košiciach v máji r. 2006 a publikované v Lekárskych listoch Zdravotníckych novín a v Internej medicíne (cit.2006, 6 (2)).
  6. V spolupráci s firmou Boehringer Ingelheim sme priebežne aktualizovali našu web stránku www.hypertenzia.sk
  7. Uzavreli sme zmluvu o spolupráci so spoločnosťou Hartman-Rico s.r.o. Slovenská liga proti hypertenzii takto podporuje používanie klinicky overených digitálnych tlakomerov. Informácia o takto overených tlakomeroch bola uverejnená aj na našej web stránke. Spoločnosti sme poskytli poradenskú a konzultačnú činnosť, klinické skúšanie nových typov tlakomerov, spoluprácu při tvorbe edukačných materiálov.
  8. Aktívne sme sa zúčastnili výročnej Pracovnej konferencie Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti v Košiciach, kde sme mali vlastný stánok a poskytli sme rozhovory slovenským televíziám.
  9. Udržiavali sme kontakty so Svetovou ligou proti hypertenzii – World Hypertension League vo forme e-mailovej korešpondencie a podporili sme vznik celosvetovej kampane „Svetový deň vysokého krvného tlaku“. Aktívne sme sa zúčastnili na regionálnej konferencii WHL v Číne (Peking, oktober 2005), kde predseda Ligy prezentoval prednášku Farský, Š., Baráková,A 1 ., Blažíček,P 2 ., Námešná: „Prevalence of the hypertension related risk factors and how to decrease their levels in Slovakia“
  10. Pre svoju činnosť sme získali 2 dobrovoľníčky - zdravotnú sestru A. Olosovú a Mgr. L. Vankovú, ktoré pomáhali pri vedení administratívy, pri príprave odborných osvetových materiálov a hlavne aktívne pracovali v stánkoch – merali krvný tlak a poskytovali odborné informácie.. Ozvučenie stánkov a prezentáciu videoprogramu zabezpečoval p. V. Rybakov. Všetci sa zúčastňovali aj stavania stánkov a ich rozoberania
Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Správa o činnosti za roky 2005-2006 - ZDRAVIE.sk