Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Čo ponúka klinický výskum

BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) - Najväčším prínosom klinického výskumu pre pacientov s nádorovými ochoreniami krvotvorby je potenciálna záchrana ľudského života. Často sa tak deje s použitím nových liekov, alebo nových diagnostických a terapeutických postupov, ktoré zatiaľ nie sú v bežnej praxi dostupné. Možnosť zapojiť sa do klinických výskumov dnes majú pacienti liečení predovšetkým vo väčších centrách.

Príkladom úspechu v tejto oblasti sú pacienti z Kliniky hematológie a transfúziológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde sa uskutočnili prvé transplantácie krvotvorných buniek pred približne 18 rokmi. Dnes sú z mnohých vtedajších pacientov, ktorí podstúpili v podstate experimentálnu liečbu zdraví ľudia, mnohí zapojení do plnohodnotného pracovného a rodinného života.

Pracovisko, ktoré sa zúčastní klinického skúšania, musí spĺňať prísne štandardy vyžadované zadávateľom štúdie, čo ďalej zvyšuje štandard starostlivosti o daného pacienta. "V súčasnosti sa na našom pracovisku uskutočňuje deväť klinických skúšok, z toho šesť je zameraných na nádorové ochorenia krvotvorby. Konkrétne ide o klinické skúšky pre pacientov s akútnou myeloblastovou leukémiou, chronickou myelocytovou leukémiou a mnohopočetným myelómom," povedal doktor Branislav Czako z Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave - Nemocnice sv. Cyrila a Metoda. Podľa neho je pre udržanie štandardu moderného európskeho pracoviska nevyhnutné naďalej do vybavenia a ľudských zdrojov investovať a to nielen za podpory sponzorov, ale vo väčšej miere aj štátu.

SITA, AP

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Čo ponúka klinický výskum - ZDRAVIE.sk