Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Podporných listov ministrovi proti pluralite ZP bolo v skutočnosti sedem

Nie desiatky, ale sedem listov od občanov podporujúcich zavedenie jednej zdravotnej poisťovne dostal minister zdravotníctva Ivan Valentovič. Vyplýva to z informácie, ktorú si podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám vyžiadal od ministerstva zdravotníctva Health Policy Institute (HPI). Minister I. Valentovič 28. februára v STV uviedol, že dostáva denne niekoľko možno desiatok listov, kde ho občania vyzývajú, aby urobil koniec všetkým zdravotným poisťovniam a aby zaviedol systém jednej zdravotnej poisťovne.

Na základe zákona č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám sa Health Policy Institute obrátil 5. marca 2007 na ministerstvo zdravotníctva s požiadavkou o údaj, koľko listov, resp. e-mailov od občanov minister zdravotníctva dostáva a v koľkých z nich ho pisatelia žiadajú o zavedenie jednej zdravotnej poisťovne. Podľa informácie minister zdravotníctva od 2. januára do 2. marca 2007 dostal 1 344 listov a e-mailovsedem z nich vyjadrovalo podporu systému jednej zdravotnej poisťovne.

Dôvodom požiadavky HPI bolo, že ministerstvo zdravotníctva nepovažovalo za potrebné zaoberať sa hromadnou pripomienkou, ktorú mu v mene občanov predložili iniciátori hromadnej pripomienky – HPI, Inštitút ekonomických a sociálnych štúdií INESS, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika a Občianska konzervatívna strana – keď vlastnoručným podpisom s ňou vyjadrilo súhlas len 146 občanov.

Iniciátori naopak upozornili, že hromadná pripomienka nie je petícia a preto k nej netreba predkladať vlastnoručné podpisy. S hromadnou pripomienkou proti obmedzeniu slobodnej voľby zdravotnej poisťovne sa v termíne pripomienkového konania stotožnilo takmer 3 000 občanov, písomne alebo elektronicky.

Na postup ministra zdravotníctva sa iniciátori výzvy sťažovali aj premiérovi SR.

V porovnaní so stovkami opačných názorov, ktoré ministerstvu zdravotníctva doručili, sa nám zdá byť rozhodnutie nediskutovať s verejnosťou o pripravovaných zásadných zmenách v zdravotníctve nepochopiteľné, neodôvodniteľné a nesprávne,“ uvádza sa v stanovisku HPI, ktoré ZDRAVIE.sk poskytli jeho zástupcovia.

 

Korešpondencia ministra zdravotníctva od 2. januára do 2. marca 2007

Hromadná pripomienky k návrhu zákona o ZP – ministerstvo zdravotníctva ju odmieta

Organizátori hromadnej pripomienky sa sťažujú premiérovi na ministra zdravotníctva

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Podporných listov ministrovi proti pluralite ZP bolo v skutočnosti sedem - ZDRAVIE.sk