Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Na ťažké a opuchnuté nohy - ANTISTAX

Na ťažké a opuchnuté nohy

antistax

Len zdravé nohy sú krásne

Sú vaše nohy unavené, boľavé a opuchnuté?

Únava, bolesť a opúchanie nôh môže byť zapríčinené porušenou cirkuláciou krvi v žilách. Žily v nohách musia transportovať krv z chodidiel až do srdca proti sile zemskej príťažlivosti. Uľahčuje im to systém žilových chlopní a svalovej pumpy. V čase sedenia a státia fungovanie žilového systému zlyháva. Preto práve nohy večer trpia únavou, sú ťažké, opuchnuté a boľavé.

Cieľom prevencie žilových ochorení alebo liečby už existujúcich chorôb by malo byť obnovenie normálnych podmienok cirkulácie krvi, čiže zvýšiť pevnosť a pružnosť žilových stien.

Pocit nepríjemného tlaku, ťažkých a boľavých nôh zmizne odstránením opuchov vytvorených nahromadenou vodou v tkanive. Súčasne je potrebné zabrániť vzniku nových opuchov.

krabicka

Pre zdravé a vitálne nohy bez kŕčových žíl je dôležitá liečba zvnútra

Antistax 360 mg je liek na ťažké a opuchnuté nohy, ktorý nepôsobí len povrchovo, ale aj zvnútra na žilový systém nôh a vďaka obsahu prírodných flavonoidov (extrakt z červených listov viniča hroznorodého so štandardizovaným obsahom flavonoidov AS 195).

Účinnosť a bezpečnosť lieku sú dokázané klinickými štúdiami.
Dostanete ho vo vašej lekárni bez lekárskeho predpisu.

gel

Antistax® chladivý gél

Ako doplnkovú starostlivosť o dolné končatiny počas liečby, odporúčame aj topickú formu.

Antistax chladivý gél, ktorý pôsobí na povrchový žilový systém.

 • poskytuje okamžité chladivé osvieženie a úľavu ťažkým a opuchnutým nohám
 • má príjemnú citrónovú vôňu
 • hydratuje pokožku

Chronická žilová nedostatočnosť (CHŽN)

Ide o jedno z najrozšírenejších ochorení žíl dolných končatín, ktoré Vás priamo neohrozuje na živote, ale má nepriaznivý vplyv na jeho kvalitu a prináša so sebou veľa obmedzení.

K najčastejším príznakom tohto ochorenia patria:

 • ťažké a unavené nohy
 • tlak a teplo v končatinách
 • kŕče, mravenčenie
 • bolesť
 • opuchy
 • kŕčové žily

V prípade týchto počiatočných signálov žilovej nedostatočnosti, aby sa v budúcnosti nerozvinuli do vážnejšieho ochorenia, je vhodné siahnuť po prírodnom lieku ANTISTAX® 360 mg.

Rizikové faktory

 • Dedičnosť - Príčina ochorenia je čiastočne daná geneticky, hoci nie je známy gén, ktorý ho spôsobuje.
 • Tehotenstvo - Zvýšenie telesnej váhy a hormonálne zmeny počas tehotenstva ovplyvňujú pevnosť žilových stien a žilových chlopní.
 • Hormóny - Hormonálne zmeny súvisiace s menopauzou a s užívaním antikoncepcie prispievajú k rozvoju kŕčových žíl a zhoršeniu príznakov žilovej nedostatočnosti.
 • Fajčenie - Okrem škodlivosti na dýchacie cesty a zažívací trakt fajčenie poškodzuje srdce a cievy. V žilách sa vytvárajú škodlivé oxidačné látky spôsobujúce poškodenie stien žíl, ktoré sú potom náchylné k rozšíreniu a k prestupu tekutiny do okolitých tkanív.
 • Nadváha - Obezita vedie k zvýšeniu brušnému tlaku, ktorý zvyšuje záťaž žilových chlopní. Chlopne strácajú svoju pružnosť a žily sa rozširujú.
 • Životný štýl - Sedavé zamestnanie, dlhé státie, nesprávna výživa, nedostatok pohybu vplývajú na steny žíl, ktoré majú tendenciu sa rozširovať a strácať pružnosť, čo vedie k tvorbe kŕčových žíl.

Účinný a bezpečný prírodný liek

logo

Výťažok z červených listov vínnej révy je komplexná zmes flavonoidov (látok rastlinného pôvodu), pôsobí v tenkých vlásočniciach, ktoré bývajú najviac postihnuté chorobami žilového systému.

Flavonoidy

 • spevňujú cievnu stenu
 • zvyšujú pružnosť cievnej steny
 • bránia prenikaniu tekutiny do okolitého tkaniva a tým tvorbe opuchov

antistax

Odporúčané dávkovanie - Antistax® 360 mg

Doporučené dávkovanie je 1 tableta 1x denne, prehĺta sa celá, ráno pred raňajkami a zapíja sa zodpovedajúcim množstvom tekutiny. Pre rýchlejší účinok je možné zvýšiť dávku na 2 tablety ráno počas prvých 3 týždňov užívania.

K významnejšiemu zlepšeniu stavu dochádza už po troch týždňoch.* ANTISTAX® 360 mg je bezpečný a veľmi dobre znášaný liek, ktorý je vhodný aj na dlhodobé užívanie. Nežiadúce účinky nie sú známe.

*Zdroj: Kalus U; Kiesewetter, H. et al. - Improvement of cutaneous microcirculation and oxygen supply in patients with chronic venous insufficiency by orally administered extract of red vine leaves AS 195, Drugs Res Dev 5 (2) , 63-71 (2004)


Mechanizmus účinku

obr 1

ANTISTAX 360mg zvyšuje elasticitu a pevnosť stien žíl -> žila sa nerozširuje -> žilové chlopne neprepúšťajú krv smerom dole -> nedochádza k hromadeniu krvi -> Znižuje riziko vzniku kŕčových žíl

obr 2

ANTISTAX 360mg znižuje zvýšenú priepustnosť ciev -> obnovuje narušené medzibunkové spojenia (bunky výstielky navzájom pevne priliehajú) -> bráni úniku tekutiny do tkaniva -> Zabraňuje tvorbe opuchov a zmenšuje už existujúce opuchy

obr 3

ANTISTAX 360mg zlepšuje podmienky krvného obehu až na úroveň mikrocirkulácie -> bunkové tkanivo je lepšie vyživované -> zabraňuje vzniku zápalov, ekzémov a vredov, zlepšuje výživu kože


Ako problémom predchádzať

antistax

 • Kontrola hmotnosti (nadmerné kilá zaťažujú cievy a sťažujú cirkuláciu krvi)
 • Pravidelná športová aktivita (plávanie, bicyklovanie, chôdza) denne aspoň 30 minút (posilňuje svaly a aktivuje svalovú pumpu)
 • Vyhýbať sa dlhému státiu, sedeniu alebo noseniu ťažkých bremien
 • Znížiť konzumáciu stimulátorov (alkohol, káva, cigarety, slané jedlá)
 • Strava bohatá na vlákninu a vitamín C, dostatok tekutín
 • Nenosiť obtiahnuté oblečenie, škrtiace ponožky a podkolienky
 • Nenosiť topánky bez podpätku alebo s príliš vysokým podpätkom (optimálna výška podpätku je 3-5 cm)
 • Polohovanie končatín počas oddychu (sledovanie TV s nohami vo vodorovnej polohe)
 • Vyhýbať sa prehriatiu na slnku, prekúreným priestorom
 • Obmedziť kúpanie sa v horúcej vode, obmedziť návštevy sauny a parných kúpeľov
 • Nepoužívať depiláciu horúcim voskom

Cvičenia pre zdravie a krásu nôh

Krúžte nohami ako pri bicyklovaní (opakujte cvik 15-20 krát)

Kmitajte nohami ako pri strihaní (opakujte cvik 15-20 krát)

Choďte po pätách

Vyťahujte sa na špičky

Krúžte oboma nohami v malých kruhoch jedným, potom opačným smerom 10-krát

Striedavo pomaly napínajte chodidlá smerom dopredu a naspäť (opakujte 20-krát)

Prenášajte svoju hmotnosť zo špičky na pätu a späť

Špičky chodidiel stredavo spojte a odkloňte

ANTISTAX® 360 mg - Na ťažké a opuchnuté nohy

Liek si môžete zakúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu v balení 100 tabliet.

Pozorne čítajte písomnú informáciu o lieku. O správnom použití sa poraďte so svojim lekárom alebo v lekárni. Liek na vnútorné použitie. Boehringer Ingelheim RCV GmbH & Co KG, o.z., Prievozská 2/A, 821 09 Bratislava.


Tlačová správa - Bratislava, 30. marec 2010

Pri žilovom ochorení je dôležitá nielen prevencia, včasná diagnostika ale i adekvátna liečba

Bratislava, 30. marec 2010 - Nenápadné problémy, ktoré súvisia so zvýšenou únavou nôh, ich ťažobou a bolesťami môžu pri ich zanedbaní prerásť do nepríjemných a „nápadných“ ochorení žíl, ktoré sa prejavujú ako zápalmi vo vnútri, tak i navonok neestetickými kŕčovými žilami, metličkami, vredmi. Chronickou žilovou nedostatočnosťou (CVI -Chronic Venous Insufficiency) trpí polovica populácie, pričom z celkovej skupiny postihnutých sú dve tretiny ženy. Prevencia CVI a včasná diagnostika sa pri nesprávnej liečbe minú účinkom. Problém vzniká vo vnútri žíl dolných končatín a tam je potrebné ho i liečiť.

Už prvé príznaky poškodenia chlopní a cievnej steny môžu byť predzvesťou dlhoročných problémov a nebezpečných komplikácií, ktoré so sebou prináša chronické žilové ochorenie a nepriaznivé zmeny fyziológie spätného toku krvi smerom k srdcu. „Naviac ženy trápi aj estetická stránka tohto nepríjemného ochorenia. Nielen škaredé kŕčové žily, ale i otvorené rany, trombózy, pľúcne embólie alebo potrombolický syndróm sú naozaj nočnou morou každého internistu, či angiológa“, konštatoval MUDr. Igor Vozár, internista.

Kde problém vzniká, tam ho treba i liečiť ...

... systematicky a efektívne. Okrem sedavého zamestnania, napríklad i tehotenstvo, hormonálna antikoncepcia, nadváha, nedostatok pohybu, môžu prispieť k tomu, že dochádza v žilách ku chronickému hromadeniu krvi, čo sťažuje jej priechod a tým sa zvyšuje jej tlak v žilách. Žily tak strácajú pružnosť, rozširujú sa a ich chlopne dostatočne nepriliehajú. Zvýšený tlak krvi v cievach tiež narušuje medzibunkové spojenia a tým umožňuje prienik tekutiny do okolitého tkaniva, čo spôsobuje opuchy. V konečnom dôsledku môže viesť až k poruchám krvného obehu a ďalším ochoreniam. „V praxi sa osvedčila prevencia i liečba prípravkami s obsahom flavonoidov. Nachádzajú sa v nich bioaktívne výťažky z listov červeného viniča, ktoré majú protizápalový účinok, podporujú pružnosť a pevnosť cievnej steny, a tým pôsobia napríklad proti opuchom. Nepôsobia iba na cievy v nohách, ale aj na celý obehový systém vrátane srdca. Gély, alebo masti, ktoré sú obľúbené pre ich viacmenej okamžitý upokojujúci a osviežujúci účinok, nemôžu z jednoduchého dôvodu poškodené žily revitalizovať. Pôsobia totiž na povrchu a naozaj s krátkodobým efektom“, vysvetlil MUDr. Vozár.

Je potrebné zaujímať sa, čo sa deje s našimi nohami

Čo sa vlastne deje v našich nohách vo vnútri, keď navonok opúchajú, tvoria sa na nich metličky, kŕčové žily, otvorené vredy ...?

K týmto stavom prispievajú rizikové faktory

 • Dedičnosť - príčina ochorenia je čiastočne daná geneticky, hoci nie je známy gén, ktorý ho spôsobuje.
 • Tehotenstvo - pevnosť žilových stien a žilových chlopní je ovplyvnená zvýšením telesnej hmotnosti a hormonálnymi zmenami počas tehotenstva
 • Hormóny - k rozvoju kŕčových žíl a zhoršeniu príznakov žilovej nedostatočnosti prispievajú hormonálne zmeny, ktoré súvisia s menopauzou a s užívaním antikoncepcie
 • Fajčenie - okrem iného fajčenie poškodzuje srdce a cievy. V žilách sa vytvárajú škodlivé oxidačné látky spôsobujúce poškodenie stien žíl, ktoré sú potom náchylné k rozšíreniu a k prestupu tekutiny do okolitých tkanív.
 • Nadváha – zvyšuje sa brušný tlak, ktorý zaťažuje žilové chlopne, pričom strácajú pružnosť a žily sa rozširujú.
 • Životný štýl - sedavé zamestnanie, dlhé státie, nesprávna životospráva, nedostatok pohybu vplývajú na steny žíl, ktoré majú tendenciu sa rozširovať a strácať pružnosť, čo vedie k tvorbe kŕčových žíl.

Ak ich podceníme, môžu spôsobovať

 • ťažké a unavené nohy, tlak a teplo v končatinách
 • kŕče, mravenčenie, bolesť, opuchy, kŕčové žily

Vonkajšie a pocitové príznaky sú dôsledkom toho, že

 • Primárne
  • V žilách dochádza ku chronickému hromadeniu krvi, čo sťažuje jej priechod a tým sa zvyšuje jej tlak v žilách
  • Žily tak strácajú pružnosť, rozširujú sa a ich chlopne dostatočne nepriliehajú.
  • o Zvýšený tlak krvi v cievach tiež narušuje medzibunkové spojenia a tým umožňuje prienik tekutiny do okolitého tkaniva
 • Sekundárne
  • Pri hlbokej žilovej trombóze dôjde k poškodeniu žilovej steny (endotelu)
  • Zmení sa tok krvi, spomalí sa
  • Zmení sa zloženie krvi (hyperkoagulácia)
  • Stav fibrinolytického systému

Chlopne v žilách zabezpečujú tok krvi z povrchových do hlbokých žíl, zabezpečujú tok krvi smerom ku srdcu a nie naopak.

Ako predchádzať problémom CVI

 • Kontrola váhy (obezita zaťažuje cievy a sťažuje cirkuláciu krvi)
 • Pravidelná športová aktivita (plávanie, bicyklovanie) a chôdza denne aspoň 1 hodinu (posilňuje svaly a aktivuje svalovú pumpu)
 • Vyhýbať sa dlhému státiu, sedeniu alebo noseniu ťažkých bremien
 • Znížiť konzumáciu stimulátorov (alkohol, káva, cigarety, slané jedlá)
 • Strava bohatá na vlákninu a vitamín C, dostatok tekutín
 • Nenosiť obtiahnuté oblečenie, škrtiace ponožky a podkolienky
 • Nenosiť topánky bez podpätku alebo s príliš vysokým podpätkom (optimálna výška podpätku je 3-5 cm)
 • Spať s vyvýšenými nohami (chodidlá sú 10 cm nad úrovňou srdca)
 • Vyhýbať sa prehriatiu na slnku, prekúreným priestorom
 • Obmedziť kúpanie sa v horúcej vode, obmedziť návštevy sauny a parných kúpeľov
 • Nepoužívať depiláciu horúcim voskom
 • Typ antikoncepcie

Formy liečby

 • Konzervatívna liečba
  • Zmena životného štýlu
  • Kompresívna liečba
  • Medikamentózna liečba
   • Venofarmaká
    • Látky prírodného pôvodu
    • Flavonoidy (najdlhšie a najčastejšie používané na žilové ochorenia)
    • Saponíny
    • Iné rastlinné výťažky
   • Syntetické látky
  • Lokálna liečba
 • Chirurgická radikálna terapia zatiaľ rieši len následky, nie príčinu
  • Sklerotizačná liečba
  • Chirurgická liečba

FLAVONOIDY sú účinnými látkami i v prípravku Antistax®, ktorý

 • je určený na prevenciu a liečbu príznakov chronickej venóznej insuficiencie už od počiatočných štádií
 • je to liek na prírodnej báze obsahujúci štandardizovaný výťažok AS195® z listov červeného viniča hroznorodého (Vitis viniferae extractum aquosum siccum)
 • nepôsobí len povrchovo, ale na celý žilový systém dolných končatín
 • obsahuje flavonoidy: kvercetín-glukuronid, izokvercetín

Viac o prípravku Antistax® nájdete v brožúrke KROK ZA KROKOM ...

Pozorne čítajte písomnú informáciu o lieku. O použití sa poraďte so svojim lekárom alebo v lekárni. Liek na vnútorné použitie. Boehringer Ingelheim RCV GmbH & Co KG, o.z., Prievozská 2/A, 821 09 Bratislava.


Zaujímavosti a rady

logo

Len zdravé nohy budú v sukni naozaj krásne

Blíži sa leto, všetci chceme byť krásni a tešíme sa, že „sukne a nohavice sa konečne skracujú“. Žiaľ, prítomnosť zápalu na úrovni žíl dolných končatín, u niektorých z nás, často už na pohľad signalizujú nenápadné problémy so zvýšenou únavou, bolesťami a ťažobou nôh.

Nežnú časť populácie trápi naviac i estetický aspekt tohto nepríjemného ochorenia v podobe škaredých kŕčových žíl, ktoré potom často úzkostlivo skrývajú pod nohavicami. Otvorené rany, trombózy, pľúcne embólie a potrombotický syndróm sú nočnou morou každého internistu, angiológa. Netreba zabúdať, že už prvé príznaky poškodenia chlopní a cievnej steny môžu byť predzvesťou dlhoročných problémov a spomínaných nebezpečných komplikácií, ktoré so sebou prináša chronické žilové ochorenie a nepriaznivé zmeny fyziológie spätného toku krvi smerom k srdcu. Stále platí, že o vlastné zdravie sa musíme starať. Nielen prevencia a včasná diagnostika, ale aj adekvátna liečba žilového ochorenia sú naozaj namieste. Vieme, že profesionálne spracovanie a využívanie pozitívnych účinkov fytofarmák sa dnes stalo štandardnou súčasťou liečby našich pacientov. Nikto z nás našťastie nepochybuje o priaznivých účinkoch červeného vína na ľudské zdravie.

Závery uznávaných štúdií potvrdili, že účinky niektorých bioaktívnych látok, ktoré navyše pochádzajú z prirodzených zdrojov matky prírody, majú významné protizápalové a pozitívne venotonické účinky. Flavonoidy sa pritom už stali bežnou súčasťou liečby kŕčových varixov. Produkty obsahujúce výťažky kvalitne spracovaných lístkov vínnej révy majú blahodárny účinok na elasticitu a pevnosť cievnej steny. Skúsenosti lekára z praxe len potvrdzujú, že protizápalové a antioxidačné účinky kvercetínu ako ich dôležitej súčasti sa významne podieľajú už po niekoľkých týždňoch liečby na celkovom upokojení a zmiernení bolestí v nohách.

Milá čitateľka,

doktor

produkty s bioflavonoidmi sú bežne dostupné v každej lekárni. V prípade objavenia sa komplikácií venózneho ochorenia nám nezostáva iná možnosť ako odporučiť pokračovanie v perorálnej forme liečby prirodzenýmni bioflavonoidmi dvomi kapsulami denne. Niektorí pacienti využívajú aj možnosť použitia chladivého gélu Antistaxu s okamžitým upokojujúcim a osviežujúcim účinkom. Môžem potvrdiť, že sa stal, spolu s kompresívnou bandážou, cievnou gymnastikou a prípadne účinnou antikoagulačnou liečbou, súčasťou prevencie a komplexnej liečby pacienta so žilovým ochorením rôzneho štádia.

MUDr. Igor Vozár, internista

Nepodceňujte problémy vašich nôh a odstráňte ich účinnou liečbou

Mám 30 rokov, som architektka a väčšinu dňa strávim pri rysovacom stole nad projektmi. Priznám sa, že si neviem rady s nohami, ktoré ma po čase začnú pobolievať, cítim v nich tlak a povestné niekedy naozaj nepríjemné mravčenie. Dokonca pri prechode z čižiem do poltopánok som mala problém s opúchaním členkov. Na nálade a pohode pri práci i pri bežných domácich veciach mi to nepridáva. Neviem, či moje problémy súvisia iba s prácou, väčšinou dlho sedím alebo stojím, masáž mi pomáha len krátkodobo. Možno považovať tento môj problém, za „problém“ alebo existuje nejaká jednoduchá finta, napríklad cviky, ktoré zaberú?

Barbora D., Bratislava

Je zaujímavé, že nohám, ktoré sú našim najspoľahlivejším „dopravným prostriedkom“ venuje väčšina žien pozornosť až vtedy, keď sa nezmestia pre opuchy do topánok, alebo im pri krátkej sukni prekážajú popraskané žilky... Pri bolestiach, čo i len minimálnych, napríklad hlavy, zubov, žalúdka je reakcia okamžitá, resp. vieme (my páni, menej), ako im predchádzať. Nohy naozaj stoja za pozornosť a podľa toho čo píšete, im určite dlhodobejší stav – sedenie, či státie – bez pohybu neprospieva. Aj tento stav vyvoláva pocit tlaku, ťažkých nôh, bolesti, opuchy členkov a lýtok, mravenčenie a kŕčové žily, čo patrí k prvým príznakom chronickej žilovej nedostatočnosti (CVI). Vo vašom probléme „pocitovom“, ktorý môže prerásť do problému medicínskeho určite nie ste sama. Príznaky CVI sa môžu objaviť už po dvadsiatke, pričom ochorenie postihuje až 50 % populácie, z toho dve tretiny predstavujete vy, ženy. Symptómy a nepríjemné prejavy sa objavujú počas celého roka.

Pozrime sa na Váš problém hlbšie, pretože práve tam vzniká a práve vo vnútri organizmu ho treba aj liečiť. Systematicky a efektívne. Okrem sedavého zamestnania, napríklad i tehotenstvo, hormonálna antikoncepcia, nadváha, nedostatok pohybu, môžu prispieť k tomu, že dochádza v žilách ku chronickému hromadeniu krvi, čo sťažuje jej priechod a tým sa zvyšuje jej tlak v žilách. Žily tak strácajú pružnosť, rozširujú sa a ich chlopne dostatočne nepriliehajú. Zvýšený tlak krvi v cievach tiež narušuje medzibunkové spojenia a tým umožňuje prienik tekutiny do okolitého tkaniva, čo spôsobuje opuchy. V konečnom dôsledku môže viesť až k poruchám krvného obehu a ďalším ochoreniam.

Odporúčam

doktor

zájsť do lekárne a vyskúšať liek s obsahom flavonoidov. Obsahuje bioaktívne výťažky z listov červeného viniča, ktoré majú protizápalový účinok, podporujú pružnosť a pevnosť cievnej steny a tým pôsobia proti opuchom. Nepôsobia iba na cievy v nohách, ale aj na celý obehový systém vrátane srdca. Týmto spôsobom Váš problém vyriešite do takej miery, že vás nebude obmedzovať v práci či voľných chvíľach. Vyriešite ho z dlhodobého hľadiska, nie je iba chvíľkovou úľavou. Určite odporúčam stránku www.zdravenohy.sk, kde nájdete všetko o tom, ako sa starať o nohy, aby boli naozaj zdravé aj z vnútra. Potom budú krásne i navonok. Poradie „návšteva lekárne“ a internet môžete aj vymeniť.

MUDr. Igor Vozár, internista

Prvé príznaky chronickej žilovej nedostatočnosti

Petra K., manažérka, Bratislava

Som prekvapená, ako sa moje nohy dokážu meniť. Prvýkrát mi začali nohy pravidelne opúchať. Mám 36 rokov, pracujem ako manažérka a väčšinu pracovného dňa sedím za počítačom. Moja hmotnosť nie je ideálna, ale nepatrím medzi moletky. Deti nemám. Na pokožke nôh sa mi objavili na jednom mieste len drobné žilky, ktoré sú skoro neviditeľné. Netrpím bolesťami iba občas mám pocit, že mám nohy ťažké. V tom prípade si ich natriem nejakým chladivým gélom. Po práci si vykladám nohy, ale až tak veľmi mi to nepomáha. Prosím, môžete mi poradiť čo spôsobuje môj problém, a najmä ako ho môžem odstrániť?

MUDr. Igor Vozár, internista

doktor

Opúchanie nôh u relatívne mladej populácie, sa stáva veľmi častým problémom. Z lekárskeho pohľadu môže ísť o prvé príznaky závažnejšieho ochorenia. Podľa Vášho popisu môže ísť o symptómy poškodenia chlopní a cievnej steny. Viditeľné kapiláry na povrchu nohy, označované tiež ako metličky, v spojení s opuchnutými nohami sú priam učebnicové príklady počiatočných problémov s cievami. Pri neliečení tohto problému, môže dôjsť až k chronickým žilovým ochoreniam.

V štádiu, ktoré popisujete, je dôležité venovať problému dostatočnú pozornosť. Nestačí len vykladať nohy a použiť chladivý gél. Tým sa problém nerieši, ale len potláča jeho kozmetický a pocitový faktor. Dôležité je problém odstrániť systematickou liečbou stien ciev. V zásade platí, že kde problém vzniká, tam ho treba i liečiť a to systematicky a efektívne.

Prevencia, včasná diagnostika a adekvátna liečba žilového ochorenia sú naozaj namieste. Dnes je na trhu niekoľko druhov liečiv. Štandardnou súčasťou liečby našich pacientov sa stalo využívanie pozitívnych účinkov fytofarmák, čo sú vlastne rastlinné lieky, registrované lieky, obsahujúce účinnú zložku z rastlinných látok. Závery uznávaných štúdií potvrdili, že účinky niektorých bioaktívnych látok, ktoré navyše pochádzajú z prirodzených zdrojov matky prírody, majú významné protizápalové a pozitívne venotonické účinky. Bežnou súčasťou liečby kŕčových žíl (varixov) sa stali flavonoidy, nachádzajúce sa aj v listoch červeného viniča.

Odporúčam zvážiť liečbu pomocou voľne predajných liekov na báze prírodných flavonoidov. Obsahujú výťažky kvalitne spracovaných lístkov vinnej révy s blahodárnym účinkom na elasticitu a pevnosť cievnej steny. Skúsenosti z praxe potvrdzujú, že flavonoid kvercetín má protizápalové a antioxidačné účinky a významne sa podieľa aj pri zmiernení bolestí v nohách.

Za kŕčové žily nemôžu iba gény

Teplé dni, kedy sa dni predlžujú a sukne krátia sú predo dvermi. Pánov čaká pastva pre oči a tie, ktoré sa o ňu postarajú – aj starosti. Hladká pokožka a perfektná pedikúra sú len tou čerešničkou na torte v starostlivosti o nohy, aby boli pekné nielen na pohľad, ale silné a zdravé aj z vnútra.

„Intenzívnejší záujem o starostlivosť o nohy začína zväčša až vtedy, keď nastal problém, ktorý nie je len estetický, ale zasahuje do kvality života. Ak už je na mieste konštatovanie – bolia ma nohy, opúchajú mi, tvoria sa metličky, či nepekné vystupujúce žily – prevencia zlyhala. Príznaky a znaky, o ktorých hovorím, sú súčasťou chronickej žilovej nedostatočnosti“, vysvetľuje MUDr. Ivar Vacula, angiológ.

Čo sa v mladosti naučíme ...

Tak ako zdedíme po mame husté vlasy a dispozíciu priberať do brucha, dostávame do vienka – jednoducho povedané - i kvalitu ciev. Aj keď, ako sa hovorí, gény neoklameme, aj s vrodeným oslabením tkaniva cievy môžeme svoje riziko vzniku chronickej žilovej nedostatočnosti (CVI) určite minimalizovať. „Prevláda názor, že problémy s nohami – bolesti opuchy, kŕčové žily, alebo nepekné vredy sa týkajú iba starších žien. Omyl. Príznaky CVI sa môžu objaviť už po dvadsiatke, pričom ochorenie postihuje až 50 % populácie, z toho dve tretiny predstavujú práve ženy. Symptómy ochorenia sa objavujú počas celého roka. Mladé dámy sa často samé pričinia o to, aby sa ochorenie rozvíjalo, pripravia mu naozaj úrodnú pôdu. Nevhodné je sedenie s prekrížením nôh jednu cez druhú, čo prispieva ku zvýšeniu tlaku v žilách a tým aj k rozvoju kŕčových žil. Vysoké opätky prispievajú okrem ortopedických problémov aj ku zhoršeniu funkcie žilovo-svalovej pumpy a fajčenie či hormonálna antikoncepcia zase zvyšujú riziko tvorby zrazenín“, dodal MUDr. Vacula.

Choroba z povolania ...

... v prípade žilovej nedostatočnosti skôr daň povolaniu. Je iba na nás, ako vysokú ju zaplatíme. Kaderníčky, servírky, učiteľky, športovkyne alebo budúce maminy by o tom vedeli rozprávať! Nohy trpia nielen pri dlhom státí. Rovnako i celodenné sedenie pri počítači, ceste autom alebo lietadlom je tiež rizikové. Ak k tomu pridáme málo tekutín, veľa kávy a cigariet, problém je na svete.

Nikdy nie je neskoro

začať sa svojimi nohami zaoberať, aby nebolo ešte horšie. Oslabené cievy potrebujú posilňovať, aby boli pružné a schopné znášať vrtochy našej životosprávy či povolania. Ak by sme mali zostaviť ideálny recept na zmiernenie CVI alebo na jej prevenciu, vyzeral by takto: „Nestačí pôsobiť lokálne aplikovanými látkami v géloch a mastiach, či krémoch. Okrem kompresívnej liečby v podobe podkolienok, pančúch či bandáže, máme k dispozícii celkovo pôsobiace látky. Pomôžu flavonoidy, bioaktívne výťažky z listov červeného viniča majú protizápalový účinok, podporujú pružnosť a pevnosť cievnej steny a tým pôsobia proti opuchom. Zdá sa, že nepôsobia iba na cievy v nohách, ale aj na celý obehový systém vrátane srdca. Flavonoidy sú účinnou látkou prípravku, ktorý je dostať bez lekárskeho predpisu a jeho účinky sú podložené klinickými štúdiami. K tomu viac pohybu, jednoduché cievne cvičenia a sebadisciplínu v stravovaní,“ konštatoval angiológ. Pridáme tip na www.zdravenohy.sk.

Viac informácií získate na www.zdravenohy.sk

Pozorne čítajte písomnú informáciu o lieku. O správnom použití sa poraďte so svojim lekárom alebo v lekárni. Liek na vnútorné použitie. Boehringer Ingelheim RCV GmbH & Co KG, o.z., Prievozská 2/A, 821 09 Bratislava. ANX 03-2010-06


Pisomná informácia pre používateľov

Súhrn charakteristických vlastností (SPC)

Príbalový leták (PIL)

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Na ťažké a opuchnuté nohy - ANTISTAX - ZDRAVIE.sk