Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

MF SR: Ak schvália zákon o ZP v predloženej podobe, hrozia medzinárodné súdy

Ministerstvo financií SR (MF SR) zásadne nesúhlasí s prijatím návrhu novely zákona o zdravotnom poistení, ako ho predkladá Ministerstvo zdravotníctva SR. Jeho prijatím by podľa MF SR došlo k porušeniu medzinárodných dohôd o podpore a vzájomnej ochrane investícií. Rezort financií má výhrady aj k návrhu zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach. Zmena právnej formy je podľa pripomienok MF SR predložených rezortu zdravotníctva nejednoznačne naformulovaná a v podstate ide len o formálnu zmenu názvu.

Návrh zákona o verejnoprávnych poisťovniach predpokladá zmenu akciových zdravotných poisťovní so 100-percentnou účasťou štátu – VšZP a Spoločnej zdravotnej poisťovne – na verejnoprávne inštitúcie. Podľa MF SR z návrhu vyplýva, že súčasné zdravotné poisťovne by po prijatí zákona v navrhovanej podobe hospodárili aj naďalej ako akciové spoločnosti, „pretože všetky atribúty jej činnosti – tvorba základného imania, tvorba rezervného fondu, spôsob zvyšovania základného imania s výnimkou vydávania akcií zostávajú zachované, čím dochádza len k formálnej zmene názvu verejnoprávnych poisťovní na verejnoprávne inštitúcie“.

MF SR tiež v pripomienkach navrhuje zrušiť správnu radu a posilniť právomoci dozornej rady, právo menovať a odvolávať generálneho riaditeľa má mať vláda SR, členov dozornej rady Národná rada SR. Systém riadenia VšZP žiada MF SR zosúladiť so systémom riadenia Sociálnej poisťovne (zákon účinný od 1. januára 2007). „Nie je dôvod na rozdielny prístup v riadení verejnoprávnych poisťovní, vrátane opodstatnenosti vzniku správnych rád VšZP a Spoločnej zdravotnej poisťovne, ktoré spolu obhospodarujú napr. v roku 2007 zhruba dvakrát nižší objem finančných prostriedkov ako verejnoprávna Sociálna poisťovňa,“ uvádza sa v pripomienkach MF SR.

Pripomienky k návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach

V súvislosti s presunom tzv. poistencov štátu do VšZP a tzv. uniformovaných zložiek do Spoločnej zdravotnej poisťovne MF SR žiada kvantifikovať vplyv počtu presunutých poistencov a štruktúry poistného kmeňa na hospodárenie obidvoch poisťovní. V prípade deficitu žiada MF SR predložiť spôsob jeho krytia.

Rezort financií rovnako žiada predložiť objektívnu právnu analýzu, ktorá ukáže možnosť, príp. nemožnosť vzniku požiadaviek akciových spoločností na ich odškodnenie štátom v súvislosti s presunom časti poistného kmeňa a vplyvom na hospodárenie VšZP a Spoločnej zdravotnej poisťovne.

Hrozia medzinárodné súdy

V prípade schválenia predkladaného návrhu MF SR v pripomienkach uvádza, že je „vysoko pravdepodobné, že zahraničné poisťovne uplatnia na medzinárodných rozhodcovských súdoch žalobu za porušenie dohôd o podpore a vzájomnej ochrane investícií pre nepriame vyvlastnenie akcií“ (t.j. odobranie poistného kmeňa).

MF SR uvádza, že jednou z podstatných náležitostí dohôd o podpore a vzájomnej ochrane investícií je aj úprava vyvlastnenia. Podľa ustanovení týchto dohôd investície investorov štátu jednej zmluvnej strany nebudú na území štátu druhej zmluvnej strany znárodnené, vyvlastnené alebo podrobené opatreniam s podobným účinkom ako je znárodnenie alebo vyvlastnenie. Vyvlastnenie investícií sa môže uskutočniť len vo verejnom záujme a s poskytnutím okamžitej primeranej a účinnej náhrady.

Spoločnosti, ktorých investície „neprimeraným spôsobom vyvlastnili“, by mali mať právo prístupu k súdnemu rozsudku. Jasným účelom dohôd o podpore a vzájomnej ochrane investícií je okrem iného zaručiť nezávislé súdne prostriedky podľa medzinárodne prijatých právnych noriem, aby sa mohla zahraničná investícia chrániť.

Dohoda o podpore a vzájomnej ochrane investícií môže dokonca zaručiť náhradu škody v prípade vyvlastnenia aj vtedy, keď podľa domáceho práva sa to uplatniť nemôže. Podľa Ústavy SR v prípade dohôd o podpore a vzájomnej ochrane investícií ide o také medzinárodné zmluvy, ktoré majú prednosť pred zákonmi. Uvádza MF SR.

Pri prijatí návrhu novely zákona hrozí, že zahraničná spoločnosť síce naďalej zostane priamym alebo nepriamym akcionárom slovenskej zdravotnej poisťovne, jej investícia (akcie) by sa však odňatím poistného kmeňa tejto zdravotnej poisťovne (tzv. poistencami štátu) podstatne znehodnotila.

„Akcie samy o sebe však nemusia byť údajným porušením dohody o podpore a vzájomnej ochrane investícií zo strany štátu priamo zasiahnuté. Investičný spor sa nutne nemusí týkať akcií samotných, ale skôr ich hodnoty, ktorú by štát odobral. Zahraničné poisťovacie spoločnosti by mohli tvrdiť, že štát porušil zmluvu (medzi iným) „vyvlastnením“ zákonných a obchodných aktív a práv, pričom tieto akcie je možné označiť za investíciu.

Nález o vyvlastnení by vyžadoval, aby rozhodcovský súd prinajmenšom došiel k záveru, že došlo k úmyselnému zásahu vlády/štátu pri činnosti zahraničnej poisťovacej spoločnosti s cieľom zbaviť spoločnosť práva užívať a využívať svoju investíciu na vlastný prospech.

V záujme zabránenia sporom z porušenia dohôd o podpore a vzájomnej ochrane investícií, ktoré sú v gescii Ministerstva financií SR, rezort financií zásadne nesúhlasí s prijatím návrhu v predloženom znení.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

MF SR: Ak schvália zákon o ZP v predloženej podobe, hrozia medzinárodné súdy - ZDRAVIE.sk