Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Podľa ZZP sa minister opäť snaží zlikvidovať poisťovne

BRATISLAVA 5. júna (SITA) - Za ďalší pokus o likvidáciu označili predstavitelia Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) SR návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach. "Je absurdné, že minister Ivan Valentovič už po tretíkrát predkladá návrh, ktorého vecné znenie zmietla zo stola Legislatívna rada vlády aj právni experti," skonštatoval na utorňajšom brífingu prezident ZZP Igor Dorčák.

BRATISLAVA 5. júna (SITA) - Za ďalší pokus o likvidáciu označili predstavitelia Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) SR návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach. "Je absurdné, že minister Ivan Valentovič už po tretíkrát predkladá návrh, ktorého vecné znenie zmietla zo stola Legislatívna rada vlády aj právni experti," skonštatoval na utorňajšom brífingu prezident ZZP Igor Dorčák.

Návrh novely, ktorý ministerstvo predložilo do skráteného pripomienkového konania, okrem iného zamedzuje zisk poisťovniam a navrhuje znížiť maximálnu výšku správneho fondu poisťovní.

Ako uviedol výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč, cieľom ministra je vytvoriť systém jednej poisťovne, teda systém, v ktorom pacient nebude mať možnosť výberu a lekár bude podriadený diktátu. "Okrem ideológie predkladateľov nám nie sú známe žiadne argumenty, ktoré by hovorili v prospech opätovného zavedenia jednej poisťovne na Slovensku," zdôraznil Kováč. Podľa neho súčasný pluralitný model začína prinášať pozitíva, súkromné poisťovne platia poskytovateľom viac, majú najkratšie čakacie listiny a podstatne vyššiu úspešnosť výberu poistného.

Podľa právnej analýzy ZZP je obmedzenie zisku poisťovní v rozpore s princípom právneho štátu, nedovolene zasahuje do ústavného práva vlastniť majetok a podnikať. Ministerstvo zdravotníctva naopak argumentuje tým, že zdravotné poisťovne sú špecializovanou finančnou inštitúciou, ktorá narába s verejnými zdrojmi.

"Vzhľadom na zákonné vymedzenie účelu založenia zdravotnej poisťovne, presné vymedzenie predmetu činnosti neekonomickej povahy a neštandardné zákonné obmedzenia, presne definovanú výšku poistného, ktorú nemôže zdravotná poisťovňa ani znížiť a ani odpustiť, zakotvený prerozdeľovací mechanizmus, je nutné zdravotnú poisťovňu vnímať len ako sprostredkovateľa služby verejnosti, financujúceho verejné statky, ktoré majú povahu nerivalitnej spotreby," konštatuje ministerstvo v návrhu novely zákona.

Predstavitelia ZZP, ktoré združuje súkromné zdravotné poisťovne, zopakovali, že zápasom s poisťovňami ministerstvo iba stráca čas. "Nerieši najpálčivejšie problémy a ignoruje aj hlas odbornej zdravotnej verejnosti," skonštatoval Dorčák. Ako skonštatoval, 23 odborných, stavovských a profesijných organizácií sa jednoznačne zhodlo na tom, že na Slovensku je treba zachovať pluralitný systém.

Ministerstvo v návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach znižuje maximálnu výšku správneho fondu poisťovní zo súčasných 4 % z vybraného poistného na 3 %. Zároveň stanovuje, že zdravotné poisťovne budú musieť kladný hospodársky výsledok použiť na úhradu zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov. Upravuje aj obchodovanie s pohľadávkami zdravotných poisťovní, ktoré by mohli svoje pohľadávky voči platiteľom poistného v konkurze alebo v likvidácii postúpiť len na právnickú osobu so stopercentnou majetkovou účasťou štátu, určenú ministerstvom zdravotníctva po dohode s ministerstvom financií.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.