Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Deň lekární 2007

V tomto roku už po tretíkrát budú slovenskí lekárnici organizovať akciu pod názvom Deň lekární 2007, a to 18. júna. Cieľom Dňa lekární 2007 je predovšetkým poukázať na význam práce lekárnikov a ďalších odborných pracovníkov v lekárňach, pripomenúť ich nezastupiteľné postavenie v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti a ich hlavný cieľ - poskytovanie lekárenskej starostlivosti tak, aby liečba pacienta bola účinná a najmä bezpečná. A práve otázke bezpečnosti pacienta bude venovaný tohtoročný Deň lekární 2007.

Cieľom Dňa lekární 2007 je predovšetkým poukázať na význam práce lekárnikov a ďalších odborných pracovníkov v lekárňach, pripomenúť ich nezastupiteľné postavenie v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti a ich hlavný cieľ - poskytovanie lekárenskej starostlivosti tak, aby liečba pacienta bola účinná a najmä bezpečná. A práve otázke bezpečnosti pacienta bude venovaný tohtoročný Deň lekární 2007.

Z výsledkov vedeckých štúdií vieme, že až 1/10 všetkých hospitalizácií súvisí s užívaním liekov a asi 5% je dôsledkom nežiaducich účinkov liekov. Až 2% týchto hospitalizácií končí úmrtím pacienta - fakt zarážajúci najmä preto, že takmer 60% úmrtí sa dalo predísť.

Európska komisia v roku 2006 zverejnila výsledky prieskumu Eurobarometer zameraného na percepciu farmakoterapeutických pochybení, inými slovami liekových chýb, Európanmi. Takmer 4 z piatich občanov EÚ (78%) klasifikovali liekové chyby ako významný problém ich krajiny. Asi 38% respondentov považuje otázku liekových chýb a bezpečnosti terapie za veľmi dôležitú a ďalších 40% za dôležitú. Podľa tohto prieskumu až 23% Európanov tvrdí, že sami alebo členovia ich rodiny pocítili dôsledky liekových chýb, pričom 18% tvrdí, že sa to stalo v nemocnici, zatiaľ čo 11% hovorí, že im boli predpísané nesprávne lieky.

Najčastejšie liekové chyby vyplývajú z týchto príčin:

  • neefektívnosť liekovej terapie (nesprávne dávkovanie liekov, non-compliance),
  • neliečenie symptómov, ktoré si pravdepodobne intervenciu vyžadujú,
  • problémy bezpečnosti spôsobené nežiaducimi účinkami a príliš vysokými dávkami liečiv.

A práve tu je miesto lekárnika. Lekárnici pracujúci vo verejných lekárňach sú v blízkom kontakte s pacientmi i s širokou odbornou a laickou verejnosťou. Sme často počiatočnou ako aj konečnou bránou k systému zdravotnej starostlivosti. Preto môžeme a musíme zobrať na seba úlohu „bodyguarda“ bezpečnosti pacienta, predchádzať rozličným typom chýb pri liečbe, jednak tým, ktoré sa môžu stať v lekárni, ale aj tým, ku ktorým dochádza pred a po kontakte pacienta s lekárnikom v lekárni.

Zaujímavá je ešte jedna štatistika - dnes zomiera viac ľudí na nevhodné užívanie liekov ako na následky dopravných nehôd. O akciách zameraných na bezpečnosť cestnej premávky vieme všetci z médií, o „Jastrabovi“ čí „Krištofovi“ hovoria ľudia na ulici. Cieľom slovenských lekárnikov by malo byť dostať bezpečnosť liečby vzhľadom na jej dôležitosť medzi aspoň tak často diskutované témy. Deň lekární 2007 by k tomu mal byť prvým spoločným krokom.

Slovenská lekárnická komora pripravila na Deň lekární 2007 osvetovú akciu zameranú na pripomenutie bezpečnosti pacienta a jeho liečby a úlohy lekárnika v tomto procese. Do všetkých lekární členov SLeK budú distribuované malé „vizitky“, ktoré budú v lekárni v tento deň vydávané každému pacientovi spolu s jeho liekmi. Cieľom je predovšetkým osloviť chronicky chorých polymorbídnych pacientov, ktorí užívajú viacero liekov od viacerých lekárov a sú teda vysoko rizikovou skupinou pacientov z pohľadu výskytu liekových chýb. Pevne veríme, že žiaden lekárnik nezostane iba pri pasívnom rozdávaní lístkov. Aktívny prístup a zdôraznenie liekového poradenstva a informovanosti pacienta nakoniec môže lekárnikovi a lekárni iba pomôcť. Osobným kontaktom sa vytvára bližší vzťah, na ktorého pripomenutie môže slúžiť pacientovi aj táto kartička opatrená na rubovej strane odtlačkom pečiatky „jeho“ lekárne.

Pre spomínaný Deň lekární 2007 pripravujeme aj mediálnu podporu prostredníctvom tlačových správ a článkov či príspevkov v médiách. Pre pacientov bude samozrejmá možnosť osobného kontaktu s lekárnikom v lekárni doplnená o možnosť zasielania otázok prostredníctvom e-mailu na bezpecnost@vlekarni.sk

Veríme, že tieto aktivity upozornia verejnosť na otázku bezpečnosti a efektívnosti liekovej terapie. Na poslanie lekárnika a jeho úprimnú snahu pacientovi pomôcť. A nakoniec na postavenie lekárne ako miesta, kde môžu pacienti hľadať pomoc a ochranu pred liekovým rizikom. A možno potom začnú aj pacienti trvať na tom, aby im lieky vydal a o nich ich aj poinformoval lekárnik v tej lekárni, ktorú si sami slobodne vyberú práve na základe ňou poskytovaných služieb...

Celé úsilie je samoúčelné bez účasti čo najväčšieho počtu samotných lekárnikov. Môžeme to brať ako skúšku našej profesionality či ako nejaké „obchodnícke sito“. Mnohí sa možno nebudú chcieť zapojiť, pretože ich to zdržiava od zarábania – a teda prepadnú sitom. Verím však, že mnohí potvrdíme naše postoje a postavenie práve (ale nielen) v tento deň.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Deň lekární 2007 - ZDRAVIE.sk