Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ministerstvo zdravotníctva navrhuje obnoviť lekárske rajóny

BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) - Ministerstvo zdravotníctva v návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti chce opäť zaviesť lekárske obvody. Ako vyplýva z návrhu, ktorý dnes predložilo do pripomienkového konania, účelom zavedenia rajónov je zabezpečiť občanom, aby ich lekár v ich obvode nemohol odmietnuť. Obvody by sa mali zaviesť od budúceho roka pre pediatrov, všeobecných lekárov, gynekológov a stomatológov.

Ako ministerstvo zdôrazňuje, zavedenie rajónov nebude mať vplyv na slobodnú voľbu lekára. Pacient si bude môcť naďalej zvoliť lekára podľa svojho výberu. Obvodný lekár však nebude môcť odmietnuť pacienta, ktorý má trvalý alebo prechodný pobyt v jeho rajóne. V súčasnosti tak môže urobiť, ak má už pacientov v evidencii priveľa a pre ich množstvo im nedokáže zabezpečiť žiadanú zdravotnú starostlivosť. Rajóny by mal určiť príslušný samosprávny kraj.

Rajóny by sa mali zaviesť aj v prípade nemocníc, ktoré by tak nemohli odmietnuť ošetriť pacienta s bydliskom v ich obvode. Ani v tomto prípade sa však neruší slobodná voľba lekára a pacient si môže zvoliť nemocnicu bez ohľadu na bydlisko.

Zdravotnícky pracovník by mal mať naďalej možnosť odmietnuť poskytnúť zdravotnú starostlivosť pacientovi, ku ktorému má osobný vzťah. Podľa návrhu ministerstva však už nebude môcť odmietnuť poskytnúť starostlivosť, ak mu v tom bráni osobné presvedčenie. Toto ustanovenie využívali lekári, ktorí odmietali umelé prerušenie tehotenstva, sterilizáciu a asistovanú reprodukciu.

Návrh novely taktiež mení pojem "lekárska služba prvej pomoci" (LSPP) na "ambulantná pohotovostná služba". Ako odôvodňuje ministerstvo, občania si pojem LSPP neosvojili a naďalej používajú termín "pohotovosť". Návrh tiež upravuje podrobnosti o písomnom informovanom súhlase a prináša vzor súhlasu, ktorým odstraňuje nejednoznačnosť toho, čo má písomný súhlas obsahovať. Pacienti by podľa navrhovanej úpravy mali byť povinní dodržiavať liečebný režim. Uchovávať zdravotnú dokumentáciu musia v súčasnosti len všeobecní lekári, podľa návrhu novely sa táto povinnosť rozšíri na všetkých poskytovateľov. O vyšetreniach budú musieť špecialisti informovať všeobecného lekára, ktorý pacienta na vyšetrenie poslal.

SITA

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Ministerstvo zdravotníctva navrhuje obnoviť lekárske rajóny - ZDRAVIE.sk