Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Počet respiračných chorôb stúpol o 17 percent

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) - Oproti predchádzajúcemu týždňu sa za posledných sedem dní zvýšil počet akútnych respiračných ochorení (ARO) o 17 %. V 50. kalendárnom týždni ich hlásili 67 528, čo je chorobnosť 2 329,8 na 100 000 osôb, kým v minulom týždni bolo 57 567 akútnych respiračných ochorení, čo je chorobnosť 1993,6/100 000 osôb. Agentúru SITA o tom informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.


Najvyššia chorobnosť bola naďalej u detí predškolského veku 6 447,3/100 000 osôb. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 2 072 osôb (3,1 % zo všetkých ARO), z toho najviac bolo zápalov prínosových dutín - 1 029, u 651 chorých išlo o zápal pľúc a 392 chorých malo zápal ucha. Ako chrípka a chrípke podobné ochorenia (CHPO) bolo 17,9 % zo všetkých akútnych respiračných ochorení.


Ochorenia hlásilo 64 % lekárov pre deti a dorast a 48 % praktických lekárov pre dospelých. Najviac hlásiacich lekárov zaznamenali v Žilinskom kraji (75 % pediatrov a 62 % lekárov pre dospelých) a v Trenčianskom kraji (83 % pediatrov a 54 % lekárov pre dospelých), najmenej naďalej v Bratislavskom kraji. V porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom vzrástla chorobnosť vo všetkých krajoch okrem Banskobystrického, kde chorobnosť klesla. Najvyšší vzostup bol evidovaný v Trnavskom a Trenčianskom kraji.


Pre zvýšenú absenciu žiakov prerušili vyučovanie na 25 materských školách, 33 základných školách a 3 stredných školách v Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom, Žilinskom a Košickom kraji. Najviac škôl (38) uzavreli v štyroch okresoch Trnavského kraja (Trnava, Galanta, Piešťany, Hlohovec).


V Národnom referenčnom laboratóriu pre chrípku v 50. kalendárnom týždni identifikovali štyri kmene vírusov chrípky A od chorých so začiatkom ochorenia v 49. kalendárnom týždni. V tomto kalendárnom týždni sa začalo vyšetrovanie výterov od ďalších 16 chorých.


Aktivita chrípky v Európe zostáva naďalej nízka. Identifikovaných bolo 76 % vírusov chrípky typu A, prevažoval subtyp H1.
SITA
Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Počet respiračných chorôb stúpol o 17 percent - ZDRAVIE.sk