Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Prof. MUDr. Ján Breza, DrSc.

  • 1973 - promoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského (LF UK) v Bratislave
  • 1976 - I. atestácia z urológie
  • 1981 - II. atestácia z urológie
  • 1981 - získal titul kandidáta vied
  • 1983 - I. atestácia zo sexuológie
  • 1991 - doktor vied
  • 2005 - atestácie z onkologickej urológie
  • V rokoch 1980, 1986 - 1987 absolvoval post­graduálne štúdium a stáže v nemocniciach v Edlnburgu, Leedse, Cambridge a Londýne.

Akademické pôsobenie:

1987 - 1996 pôsobil ako docent LF UK, 1991 - 1993 bol hosťujúcim profesorom na Univerzite v Kalifornii, San Francisco, USA, od roku 1996 je profesorom a vedúcim Katedry urológie LF UK. od roku 2003 vedúcim Katedry urológie Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a tak­isto zástupcom dekana SZU.

Členstvo v spoločnostiach a ocenenia:

Je členom a prvým viceprezidentom Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS), Slovenskej urologickej spoločnosti, Slovenskej sexuologickej spoločnosti, čest­ným členom Madarskej a Českej urologickej spoločnosti, Českej lekárskej spoločnosti. Je držiteľom desiatok medailí a ocenení, okrem iných: Zlatá medaila SLS, Medaila J. E. Purkyné, Kostlivého cena, Strieborná medaila LF UK.

Publikačná činnosť:

Je členom edičných rád odborných lekárskych domácich aj zahraničných časopisov. 142 publikácií v domácich a 108 v zahraničných časopisoch (367 citácií doma a 156 v zahraničí).
„Neuveríte mi, ale ja som chcel byť vždy doktorom. Môj otec bol lekár, primár Detskej fakultnej nemocnice, takže z domu viem, čo je to obetovať sa medicíne. Pôvodne som tiež uvažoval, že bu­dem ako otec otolaryngológ, ale potom ma postretlo životné šťastie a tým bol profesor Zvára. Ten ma získal pre urológiu a naučil ma všetko, čo som potreboval," začína svoje rozprávanie MUDr. Breza. Profesor Zvára ho nielen všetko naučil, ale umožnil mu aj vzdelávať sa ďalej, posielal ho na študijné pobyty do sveta, umožnil mu spozná­vať vyspelú medicínu, neustále sa zdokonaľovať... „V podstate, som si osvojil jeho spôsob života a práce. Samozrejme, stretol som aj ďalších vynikajúcich učiteľov a spolupracovníkov, ktorí ma formovali a od ktorých som sa učil - prof. Horňák, Dr. Rezníček, Dr. Rebusová - ale prof. Zvára bol ten, kto ma priviedol k urológii, nádhernému odboru..."
„Som len obyčajný človek, so životným šťastím. Mojím hobby je moja práca," zdôveruje sa, „a druhým koníčkom, ak to tak môžem povedať, je môj vnúčik, ktorý ma dokáže neskutočne prekvapiť a obšťastniť. Mám úžasnú rodinu."

Ste lekárska rodina?

Všetci sme lekári, manželka, dcéra, syn, zať. A možno aj môj vnuk bude lekár, lebo už dnes chodí s fonendoskopom a počúva všetkým tlkot srdca.

Takže ste si vychovali nasledovníkov aj v rodine a takisto učíte na vysokej škole, máte pod pal­com mladých lekárov na klinike...

Je mojou povinnosťou, poslaním, naučiť nástup­cov všetko, čo viem. Pomáham im, chcem, aby rástli, rozvíjali sa a samozrejme, učím ich pokore k medicíne a voči pacientom. Chcem, aby boli ešte lepší ako ja. A dbám na to, aby sa úctivo správali k pacientom, aby získali ich dôveru. Iste, nájdu sa aj agresívnejší pacienti, ale tých možno autoritatívnym prístupom zvlád­nuť. Ide najmä o dôveru, lebo ak tej niet, môžeme to zabaliť, tomu sa už potom nehovorí liečba. Snažím sa byť nápomocný, slúžiť urologickej obci, odovzdať zo seba čo najviac, preto píšem knihy, chodím na konferencie.

Venujete sa takisto osvete, ste mediálne známy...

Nič nie je horšie, ako keď príde pacient neskoro a žiaľ, mužov musíme prebudiť, aby zabudli na predsudky a neváhali pravidelne navštevovať urológa. Úlohou lekárov je rúcať bariéry aj v pohľade na možnosť liečby. Ak informovaný pacient príde včas, je to nielen jeho devíza do budúcnosti, ale aj devíza zdravotníctva. Ochorenia prostaty sú u mužov najčastejšie a treba zdôrazniť, že liečiteľné. A toto je úloha urologickej osvety.

Asi mnohí považujú za prístupnejšie začať s voľne dostupnými prípravkami...

A to je chyba. Kým ich začnú užívať, mali by najprv zájsť za urológom na vyšetrenie, pretože príznaky dvoch chorôb v počiatočnom štádiu (rakovina prostaty a nezhubné zväčšenie prostaty) môžu byť rovnaké, ale laik tie rozdiely, ak má napríklad iba problém s močením, nepozná.

Niekedy sa pacienti radšej obrátia na liečiteľa ako na lekára, azda práve pre tie obavy, ktoré majú z vyšetrení...

Aj to je úloha, vysvetľovať. Tak, ako ženy chodia ku gynekológovi, aj muži sa musia naučiť chodiť k urológovi. Samozrejme, aj mnohí liečitelia sú skúsení a schopní, dôverujem najmä tým, ktorí majú lekárske vzdelanie, nemám nič ani proti liečiteľom, ktorí mi preukážu výsledky, zoznámia ma s metódou, postupmi a majú preukázateľný záujem odovzdať svoje znalosti a vedomosti ďalej. Ak by však niekto presviedčal pacienta, že nemá ísť na transplantáciu alebo dialýzu, pretože existu­jú aj neinvazívne metódy liečby nefungujúcich obličiek, tak to je už poškodzovanie organizmu a to je proti Hippokratovej prísahe.

Vo svete sú už úplne bežné transplantácie obličiek. Ako je to na Slovensku?

Nielen transplantácie obličiek sú pre mňa zaují­mavé, ale aj zdôrazňovanie darcovstva. Žiaľ, na Slovensku večne zápasíme s nedostatkom dar­cov, a preto robíme aj menej transplantácií. V oblasti osvety darcovstva máme veľké me­dzery, a to aj v lekárskom prostredí, čo je najväčšia podlžnosť lekárov voči transplantačnej medicíne.
Výhodné je príbuzenské darcovstvo. Nedávno sme mali prípad, keď svokra darovala zatovi obličku s odôvodnením, že s ním má dcéra tri deti...
Máme deficit v počte transplantácií, ktoré vieme robiť, vieme ich robiť dobre a chceme ich robiť. Transplantácia obličiek je navyše aj finančne výhodná, zdravotníctvo stojí transplantovaný pacient omnoho menej ako dialyzovaný. A to už nehovorím o benefitoch pre pacienta.

 Žije kvalitnejší, lepší život po transplantácii?

To je hlavný prínos transplantácie, ktorý sa nedá ani porovnať s rizikami, ktoré sú spojené s dialý­zou. Ak už nebudeme spomínať všetky aspekty viete si predstaviť ako sa zmení život človeka, ktorý už netrpí únikom moču, je suchý a nespre­vádza ho charakteristický pach. Otočí sa o sto osemdesiat stupňov. A to už nehovorím o far­makológii, ktorá neskutočne pomáha pacientom. Sú k dispozícii nové lieky, ktoré úplne zmenili urológiu od čias, kedy som v nej začínal...

Za čo sa na seba hneváte?

Neviem schudnúť, nedokážem sa ovládať a nepiť kolu, skoro by som povedal, že je to moja droga, a niekedy si k nej s vnukom dám hamburger samozrejme kvôli hračke, ktorú k tomu dostaneme (smiech).
K svojmu zdraviu som asi nezodpovedný, na­príklad teraz mám chrípku a neležím doma.

Beriete si prácu domov, rozmýšľate o nej, rozoberáte prípady?

Asi áno, keďže náš syn povedal, že musí ísť na medicínu, aby rozumel, o čom sa doma s manželkou bavíme. Medicína nie je odbor, pri ktorom zavriete dvere ordinácie a máte pokoj.

Čo ešte možno považovať za dramatický zlom v kvalite života pacienta v oblasti urologickej liečby?

To sa ani nedá vymenovať, na to máme málo priestoru, ale napríklad úplný obrat nastal v liečbe sexuálnych porúch, inkontinencie moču, skoro k dokonalosti sme doviedli operačné náhrady močového mechúra, ktorý vytvoríme pomocou segmentu čreva alebo žalúdka. To sú výsledky, ktoré môžeme prezentovať na kongresoch.
Napokon, som neustále na telefóne, kvôli konzultáciám alebo naliehavým prípadom. Niekedy sa tiež v noci budím, rozmýšľam nad tým, ako a čo som urobil, preberám si operáciu a takto hodinu meditujem nad prácou. Až potom zaspím.

Ako relaxujete, viete oddychovať?

Som pomocným rybárom, hlavným je môj syn. Chodievame loviť pstruhy, ale iba pre tú radosť z lovu, potom ich pustíme späť do potoka. A do­volenky - tie máme podelené na plávanie a lyžo­vačky.


Článok je prebraný z publikácie Mozaika slovenskej medicíny.


Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Prof. MUDr. Ján Breza, DrSc. - ZDRAVIE.sk