Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

MUDr. Danica Caisová - Škultétyová

1976 - absolvuje Lekársku fakultu v Košiciach, je ocenená diplomom dekana

Atestácie a odborné školenia:

  • 1979 - atestácia I. stupňa z psychiatrie
  • 1980 - Universität Hamburg, Klinik für psychiatrie und psychoterapie
  • 1985 - atestácia II. stupňa z psychiatrie i 1987 - Kurz hypnózy I. stupeň, Kroměříž
  • 1989 - Kurz hypnózy II. stupeň, Kroméříž
  • 1991 - Komunitná psychoterapia, Four seasons New Jersey
  • 1993 - Základy logoterapie I.
  • 1994, 1995 - Kurzy autogénneho tréningu, Trenčín i 1997 - nadstavbová atestácia z odboru sexuológia i 2000 - Základy falopletyzmografie a deviantológie, Sexuologické oddelenie psychiatrickej liečebne (PL) Praha - Bohnice
  • 2004 - Školenie vo falopletyzmografii, PL Havlíčkuv Brod
  • Účasť na svetových, európskych sexuologických konferenciách a kongresoch.

Členstvo v odborných spolkoch a spoločnostiach:

Slovenská lekárska spoločnosť. Slovenská psychiatrická spoločnosť, Slovenská sexuologická spoločnosť, Česká sexuologická spoločnosť, ESSM - European Society for Sexual Medicíne, ISSM - International Society for Sexual Medicíne.

Vedecká a publikačná činnosť:

Populámonáučné články z oblasti Sexuológie v pe­riodikách a state v odborných špecializovaných publikáciách a periodikách.
Nepochádza z lekárskej rodiny, jej otec bol právnik a keď uvažovala o medicíne, tak jej povedal: Áno, dobre si si zvolila, medicína je slobodné povolanie. „A mal pravdu, lekári vždy budú liečiť, vždy budú mať pacientov. Doktorčina je remeslo, ktoré vyžaduje nadanie, intelekt a pamäť, ale je to aj skúsenostné remeslo. Ak máte dobré teoretické základy a pridáte k tomu aj skúsenosti, môžete byť dobrým lekárom," dodáva MUDr. Danica Caisová. V odbore tak citlivom akým je sexuológia navyše platí, že je dobré, ak máte vek, skúsenosti a aj istý nadhľad. Sexuológia je nadstavbovou špecializá­ciou, zväčša psychiatrie, urológie, gynekológie. Venujú sa jej aj dermatovenerológovia, infektológovia a psychológovia. „Sexuológ musí dospieť, zostarnúť. Ono totiž oblasť intímnosti je stresujúca nie­len pre pacienta, ale aj pre lekára, a potom, niektoré veci musíte aj zažiť, aby ste mohli kvalifikovane poradiť. Pacienti budú oveľa viac dôverovať človeku, ktorý už má isté skúsenosti."
Slovenská sexuológia bola vždy takpovediac v područí českej školy, naši lekári zväčša aj v Čechách absolvovali potrebné skúšky a atestá­cie. Danica Caisová sa stala už v poradí druhou predsedníčkou Slovenskej sexuologickej spoločnosti, v spoločnosti a odbore, ktorý je nielen u nás, ale aj vo svete doménou mužov.

Ako to vnímajú kolegovia, že Sexuologickej spoločnosti velí žena? Bol už potrebný aj ženský pohľad na intimitu a problémy s ňou spojené?

Veľmi si vážim, že si ma kolegovia zvolili za predsed­níčku. Je to pre mňa aj výzva, aj záväzok. Bola by som rada, ak by sa sexuologická spoločnosť dostala do povedomia odbornej i laickej verejnosti ako spoločnosť odborníkov, ktorých profesionalitu treba využiť.
Odbor sexuálna medicína sa doteraz vníma na pomedzí psychiatrie, psychológie, urológie, gynekológie a nie ako samostatný odbor, zaoberajú­ci sa intímnymi a sexuálnymi problémami človeka. Napokon, bola by som rada, keby sa naša spoločnosť mohla zapojiť aj do vedeckej a výskumnej činnosti, pretože v tomto smere ešte nemáme dostatok publikácií a citácií.

V oblasti osvety sa v ostatných rokoch veľmi veľa zmenilo, vy jej venujete tiež dosť času, vzhľadom na citácie v tlači...

Niekedy sa ozývajú hlasy, že článkov o sexe a sexu­alite je v médiách až príliš. Ja sa domnievam, že vhodnej osvety a populárnonáučných článkov nikdy nie je dosť, a píšem tieto články rada a s chuťou. Ak chceme, aby ľudia čítali kvalitné a dobre mienené články z oblasti sexuológie, musíme v nich hovoriť svoj odborný názor, presadzovať odborné a vedecké prístupy, spolupracovať s mé­diami. Aj my sa musíme pričiniť o to, aby články a state neboli ani lascívne, ani prudérne.

V oblasti sexuológie je veľmi veľa mýtov a tabu. Na jednej strane sme v tejto oblasti veľmi liberálni, a na druhej konzervatívni....

A napriek tomu, koľko informácií „koluje", ľudia vedia ešte stále veľmi málo o svojej sexualite, ktorá je vlastne zložkou ich osobnosti a ovplyvňuje ju. Takže našou úlohou je učiť ľudí, ako ju vnímať a čo s ňou robiť. Počet ľudí ochotných otvorene ho­voriť o intímnych problémoch pomaly vzrastá. Na druhej strane je však na zamyslenie, že mnohí z nich nedokážu ani pomenovať svoje pohlavné orgány a ich činnosť. A tento, na prvý pohľad banálny dôvod ich odrádza od toho, aby navštívili odborníka a riešili svoje, často niekoľko rokov trva­júce problémy. Už Napoleon povedal, že nemožno začínať tam, kde sa všetko urobilo a povedalo, ale to v oblasti sexuológie na Slovensku neplatí.

Zrejme by bolo dobré začať so zodpovednou prípravou už v školách...

Výchova na školách! Tak v tejto oblasti sme veľmi pozadu. Sexuálna výchova by mala byť súčasťou výučby. Tak ako sa učíme čítať a počítať, tak by sme sa mali učiť aj o tom, čo nás sprevádza po celý život, veď už od narodenia sme sexuálne bytosti. Správne poučení mladí ľudia sa podľa skúseností v iných krajinách správajú menej riskantne a rizikovo.
Ak je spoločnosť konzervatívna, tak vsugerúva obča­nom, že myšlienka na sex je hriešna a sexualita je teda vnímaná iba ako reprodukcia, nie radosť a potešenie. Liberálna spoločnosť zase zdôrazňuje pomyselnú nedostatočnosť či už stykov, veľkosti ženských pŕs, prípadne mužského penisu. Medzi tými­to dvoma protipólmi treba nájst správny stredný prúd, ktorý vedie k zodpovednému a spokojnému sexuálnemu životu.

Zmena spoločenských a politických podmienok priniesla mnoho nového a k tomu ešte najnovšie prípravky na liečbu „zatajených" chorôb zrejme spô­sobili ten zlom v náhľade na kvalitu sexuality...

Všetko so všetkým súvisí. Sexuológia v ostatných rokoch naozaj prekonala zlom, až taký, že hovoríme o časoch pred vynájdením liekov na erektilnú disfunkciu a po tom.
Nové lieky jednoznačne prispeli ku zlepšeniu kvality života pacientov a azda okrem život zachraňujúcich liekov žiadne iné so sebou nepriniesli aj taký boom záujmu, či populárnonáučných článkov. Vďaka novým liekom a kvalitným prípravkom sa začali úspešne, spoľahlivo a účinne liečiť problémy s muž­skou sexualitou. Žiaľ, na ženské poruchy zatiaľ tabletku nemáme k dispozícii.

Čím vás zaujala psychiatria, prečo ste si vybrali tento odbor?

Od počiatku som vedela, že chirurg zo mňa nebude aj preto, lebo som ľaváčka. A pre odbor sa človek rozhodne zväčša pod vplyvom učiteľov. Myslím, že v mojom prípade to tak bolo. Začala som v psy­chiatrii a po niekoľkých rokoch som sa začala špecia­lizovať. Ako postupuje čas, pridávate si dalšie kurzy, školenia.
Ak sa pýtate na míľniky v kariére, tak možno jedným z nich bol ten, keď som na sebe vyskúšala na jednom z mnohých kurzov hypnózu, v ktorej som sa o sebe dozvedela veľa aj ako pacientka.

V ordinácii si zrejme vypočujete mnoho ľudských trápení a sťažností. Ako sa s toľkými negatívami vyrovnávate? Ako relaxujete, „dobíjate baterky"?

S pacientmi naozaj zažijete mnoho, prežívate s nimi ich traumy, trápenie a bolesti duše, aj od nich sa dokážete veľa naučiť. Ľudia od vás očakávajú, že si ako psychiater viete pomôcť sám, že vy zvlá­date svoje problémy a trápenia inak. Aj my si však pomáhame tým, čím pomáhame pacientom. Liekmi, psychoterapiou, autosugestívnymi tréningami, antistresovými technikami a podobne. Odmenou je pre mňa vyliečený pacient, ak mi pacient povie, ako som mu pomohla. To poteší. Práca je pre mňa dôležitá, prináša mi radosť, odmeňuje ma, podporuje v ťažkých chvíľach. Medicínu by som nikdy za nič iné nevymenila.

Avšak priznávam, že veľmi rada spím, spánok je pre mňa najlepší relax a liek. A ešte záhrada, kvetinky a príroda - to sú moji dobíjači batérií.

Aká ste vy pacientka?

Odovzdaná, poslušná, dôverčivá. Lekárovi, ktorého si vyberiem, dôverujem.

Boli ste niekedy vážne chorá?

Ako dieťa som dosť dlhý čas strávila v nemocnici a tam sú zrejme korene môjho rozhodnutia venovať sa medicíne.

Máte aj nejaké zlozvyky, za ktoré sa na seba hneváte?

Fajčenie cigariet. Ospravedlňujem to tým, že je to jediná legálna droga, pri ktorej viete podľa ceny a značky odhadnúť kvalitu.


Článok je prebraný z publikácie Mozaika slovenskej medicíny.


Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

MUDr. Danica Caisová - Škultétyová - ZDRAVIE.sk