Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.

  • 1964 - promoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského (LF UK)
  • 1967 - atestácia I. stupňa v odbore pediatria
  • 1970 - atestácia II. stupňa v odbore pediatria
  • 1979 - získal titul kandidáta vied
  • 1990 - stal sa docentom vedeckého odboru pediatria
  • 1997 - menovaný za profesora v odbore sociálna práca

Profesionálna orientácia:

V pediatrii pôsobil ako primár detského oddelenia KÚNZ (Krajský ústav národného zdravia) v Banskej Bys­trici, prednosta Kliniky pre dorast NsP F. D. Roosevelta, krajský odborník pre pediatriu, hlavný odborník pre pediatriu v SR,
Pôsobí ako dekan Fakulty zdravotníctva SZU so sídlom v Banskej Bystrici. Spolu s prof. J. Svejcarom formuloval Laktačný program - podpora kojenia, organizoval perinatologickú starostlivosť v SR, komplexnú onkolo­gickú starostlivosť u detí v SR, starostlivosť o kriticky choré deti, zaslúžil sa o speleoterapiu detí, skúma mechanizmy a účinky liečby jaskynným vzduchom.

Členstvo v spoločnostiach a ocenenia:

V rokoch 1990 - 2001 bol predsedom, v súčasnosti je členom výboru Slovenskej pediatrickej spoločnosti (SPS), v uvedenom období zároveň zastupoval SPS v Európskej asociácii pediatrických spoločností (UNEPSA). Je predsedom permanentnej komisie pre speleoterapiu Medzinárodnej speleologickej spoločnosti (ide o celosvetovú inštitúciu UNESCO). Je čestným členom Slovenskej onkologickej spoločnosti, čestným členom Českej pediatrickej spoločnosti, držiteľom zlatej medaily J. E. Purkyné, ČR.

 Publikačná činnosť:

  • ...publikácií, z toho 37 v zahraničných časopisoch,
  • citácií.

Štúdium medicíny si v prípade profesora Dluholuckého viac želali rodičia ako syn. On by sa radšej venoval hudbe, pretože spolu so spolužiak­mi, ktorí v slovenskej hudbe zanechali jasnú stopu, muzicíroval a potom ho ešte lákala aj architektúra a archeológia.
Avšak medicína mu učarovala a iste aj vďaka ochranárskemu „komplexu", ktorý má v sebe, ako vraví, zakódovaný, sa začal venovať a do­dnes sa aj naďalej venuje detskej medicíne, pe­diatrii. Záchrane života. Doslova a do písmena. Jeden z jeho najväčších medicínskych úspechov, na ktorý je patrične hrdý, je zostavenie protokolu liečby otravy muchotrávkou zelenou.

Čo vás k tomu priviedlo?

Žijem v Banskej Bystrici a to je hubársky kraj. Na detskú kliniku každý rok prichádzali pacienti, ktorí sa otrávili nepoznanými hubami. Kedysi sme za sezónu mali mnoho smrteľných prí­padov, až raz v roku 1977 nastala tá situácia. Do nemocnice prišli dve pubertiačky - Rómky, ktoré sa spolu s celou osadou otrávili muchotrávkou zele­nou. A keď nám pomaly pred očami umierali, bolo to pre nás priveľa. Skutočne som pátral po celom svete, zháňal literatúru po knižniciach, hľadal po výskumoch, vtedy o internete ešte nebolo ani slychu ani vidu, a poskladali sme zásady liečebného protokolu zo všetkých dostupných postupov aj z pokusov na myšiach.
Vďaka tomuto protokolu sa v ďalších rokoch podarilo pacientov na klinike zachrániť - z 38 otrávených detí sme zachránili 32, čo je nesporne veľký úspech.
Dnes na detskej fakultnej klinike v Banskej Bystrici vyšetrujeme jed muchotrávky zelenej zo vzoriek moču a dokážeme za 2 hodiny zistiť,  či je človek otrávený touto hubou alebo ide o falošný poplach. Ak potom liečiace pracovisko dodrží liečebný po­stup, podľa nášho protokolu vylieči otravu mucho­trávkou zelenou na viac ako 95 %. V roku 2006 všet­ci pacienti na Slovensku, ktorí mali ako diagnózu otravu touto hubou, prežili bez následkov. Vďaka takej „maličkosti", akou je protokol liečby.

Pediater ťažšie znáša prehry, najmä smrť pacienta...

Neúspechy v liečbe detí sú vždy tragédiami. Ak sa také niečo stane, vždy je potrebné zodpovedať ťažkú otázku „prečo", na druhej strane radosť z úspechu je veľká.
Najviac je to cítiť v detskej onkológii a u kriticky chorých detí. Detská onkológia prináša kom­plexný model liečby onkologických pacientov, ktorého cieľom je vyliečiť ochorenie, nielen predĺžiť život o pár mesiacov, či rokov. Má zmysel predlžovať život detskému onkologickému pa­cientovi? Detský pacient sa musí vyliečiť. Detské onkocentrum sme v Banskej Bystrici otvorili už v osemdesiatych rokoch a liečbu sme konzulto­vali s odborníkmi v Prahe. Pediatria bola už v bý­valom Československu na veľmi vysokej úrovni, nebola ohraničená železnou oponou. Dodnes má vo svete dobrý zvuk a zaviedla praktiky v sta­rostlivosti o dieťa, ktoré sa teraz rozvíjajú aj v za­hraničí.

Napríklad povinné očkovanie?

Jednoznačne. Veď vďaka očkovaniu boli elimino­vané mnohé detské infekčné ochorenia a zá­sadne poklesla úmrtnosť detí do 5 rokov. Vakci­nácia v druhej polovici dvadsiateho storočia pre­bila úspech antibiotík. Vývoj očkovania pokračuje ďalej a my sme jeho súčasťou. Deti treba chrániť pred chorobami očkovaním a to je povinnosť rodičov. Deti sú bezbranné, úprimné, neklamú a sú odkázané na starostlivosť rodičov a spo­ločnosti. Sme povinní dať im to najlepšie, čo môžeme. Veda, výskum a farmaceutické firmy pre ne urobili a robia veľa, spoločnosť má ešte rezervy.
Program podpory zdravia a propopulačné opa­trenia, na to by som chcel zamerať projekty v rámci pediatrickej spoločnosti. Robíme to pre deti a nie pre rodičov.

V čom je pediatria osobitá, odlišuje sa od iných odborov?

Pediatria je holistická disciplína, stará sa o dieťa, vníma ho ako celok. Psychický, sociálny a me­dicínsky prístup idú v starostlivosti o dieťa ruka v ruke. Modelom modernej medicíny zajtrajška sú práve postupy z pediatrie. A takisto: v pediatrii sa spolupracuje s rodinou, práve psychosociálny aspekt, ktorý je nevyhnutnou súčasťou liečby, v súčasnosti preberá medicína dospelých - teda pacient, či lepšie povedané, človek ako celok...

Máte mnoho funkcií a záujmov, intenzívne sa venujete klinike, fakulte, boli ste aj poslancom miestneho zastupiteľstva....

Som už raz taký, stále musím niečo robiť a ak nemám robotu, tak si nejakú vymyslím. Pokiaľ vás záležitosti, ktorým sa venujete, nezaťažujú, ale bavia, prinášajú vám radosť. Vždy je čo riešiť, vždy je za čo sa angažovať. A keď sa už do niečoho opriete, nemôžete prehrať. Niekedy zdanlivo nečakane, aj v takmer prehratej partii. Je to ako s tým motýlim mávnutím krídel, ktoré môže na druhom konci sveta spôsobiť uragán. Teda, nemá význam fňukať, že sa nik nestará o populáciu, treba navrhnúť riešenia. Dieťa musí byť chcené, zdravé a vzdelané. Žiť v prostredí rodiny, komunity, spoločnosti, ktorá pre neho vytvára podmienky.

Musíte sa neustále učiť, zdokonaľovať, pre­verovať si schopnosti?

To nemusím, ja sa tak zabávam. Kedysi som bol najmladším primárom a vedel som, že medicínu budem robiť celý život. Aby mi nehrozilo, že budem všemúdry a spolupracovníci mi budú neustále pritakávať, vytvoril som na klinike súťaživé prostredie.
Hráme s lekármi takú hru, že si pre toho druhého pripravíme nejaký problém, niekedy aj vymyslený, aj rafinovaný, a snažíme sa ho vyriešiť. Každého to udržuje „v strehu" a na tepe dňa, ktorý osvieži. Jednoducho, v našej profesii nemôžete ustať ani zastať.

Ani doma sa vo vás nezaprie doktor?

Doma neustále diskutujeme o otázkach medicíny a zdravotníctva, lebo všetci sme s ním spojení, celá rodina od manželky až po deti, a tak si vymieňame názory. Sme asi profesionálne defor­movaní, ale je to fajn, vždy sa máme o čom rozprávať, aj pohádať.
Ak niekto ubližuje bezbrannému človeku alebo zvieraťu, vždy pocíti potrebu zastať sa ho. Zaujíma sa o mnoho vecí, nie je mu ľahostajný ani život v meste, v ktorom býva a pracuje. Pôsobil aj ako poslanec mestského zastupiteľstva a riešil aj problematiku zdanlivo nesúvisiacu s medicí­nou. Iba zdanlivo, k všeobecnému blahu a spo­kojnosti totiž okrem zdravia naozaj patria aj detské ihriská, nákupné strediská, infraštruktúra.

O svoje zdravie sa staráte?

Bol som dlhé roky silný fajčiar a potom som si uve­domil, že ak chcem žiť dlhšie, musím prestať. Tak som sa jedného dňa rozhodol a nefajčím dodnes.
No a ináč, turistika, sem-tam lyže, hubárčim a popri tom pochodím po hore mnoho kilometrov.

A to, čo nazbierate aj sám uvaríte?

Huby len občas s vajcom, ale inak mám vlastné „recepty" a takú zvláštnu sladkoostrú kuchyňu. Vymýšľať kombinácie chutí ma baví. Doma si ich rodina cení.


Článok je prebraný z publikácie Mozaika slovenskej medicíny.


Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc. - ZDRAVIE.sk