Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

MUDr. Vladimír Krčméry, DrSa, Dr. h.c.

  • 1985 - ukončil Lekársku fakultu UK
  • 1990- získal titul PhD.
  • 1993 - stal sa doktorom lekárskych vied
  • 1997 - atestácia z lekárskej onkológie
  • 1988 až 2001 - certifikáty z internej medicíny, lekárskej onkológie, infekčných chorôb, klinickej farmakológie
  • 1996 až 2002 - profesor medicíny na Trnavskej uni­verzite, Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce, profesor farmakológie na Lekárskej fakulte Univerzity Brno, profesor zdravotníckeho manaž­mentu a administratívy University of Scranton v USA
  • 2006 - rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave

Tituly, ocenenia, významné funkcie:

Titul Doctor honoris causa (České Budejovice, Scran­ton), ocenenie mladý bádateľ (Montreaux), Vedec roka (1999, SR).
Docent Katedry infekčných a onkologických chorôb LF UK, vedúci oddelenia klinickej farmakológie Onko­logického ústavu sv. Alžbety, profesor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce v Bratislave, hosťujúci profesor Lekárskej univerzity (Viedeň), profesor zdravotníckeho manažmentu a administratívy na University of Scranton (USA) a Lekárskej fakulte Katolíckej univerzity (Rím).

Členstvo v odborných spoločnostiach:

Člen redakčných rád medzinárodných vedeckých a odborných časopisov z oblasti chemoterapie a infekčných chorôb, šéfredaktor Antlinfectlve Drugs and Chemoterapy, člen medzinárodných spoločností pre infekčné choroby a chemoterapiu.

Publikačná činnosť:

Autor 10 monografií a 201 ďalších SCI publikácií (SCI vedecký citačný index). Citovalo ho viac ako 1000 autorov.
Počas nášho rozhovoru prijal vysokoškolskú učiteľku, poskytol rozhovor televízii a vydal niekoľko pokynov pre spolupracovníkov, ktorí mu pomáhali pripraviť cestu do Kambodže a Kórei, kam ide ponúknuť humanitárny projekt. Rád by pomohol hladujúcim v Severnej Kórei. Zatiaľ sa, podľa jeho slov, za nich môže iba modliť, ale po návrate z tejto krajiny zistil, že sa dá urobiť viac.
Pred niekoľkými týždňami sa vrátil z Afriky a na Slovensku zachránil život dvom pacientom a v Maďarsku trom pacientom s maláriou.
V africkom Sudáne spolu s ďalšími spolupracovníkmi z Trnavskej univerzity pred rokmi založili nemocnicu a neskôr aj školu pre zdravotníkov. Fakulta pomáha aj v ďalších najchudobnejších krajinách, kde ľudia nemajú prístup k zdravotnej starostlivosti, kde panu­je hlad a smäd. V prvých rokoch slovenskej zdravot­níckej misie v Afrike slúžil ako lekár. „Mal som a mám z toho veľmi dobrý pocit, tam naozaj pomáhame ľudom doslova a do písmena zachra­ňoval život. Ak ako lekár vidíte, že vám pred očami ľudia vstávajú z mŕtvych, tak ani lepší pocit zo svo­jej práce mať nemôžete. Zoznam lekárov, ktorí tam pomáhajú má 99 mien a sú to ľudia, pre ktorých sú peniaze na poslednom mieste."

Pôsobíte ako konziliárny lekár v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave, kde spolurozhodu­jete o liečbe takisto ťažko chorého pacienta. Je to rozdiel?

Etika je základom každého rozhodovania. Vždy sa pohybujete na tenkom ľade, v mnohých onkolo­gických prípadoch ide najmä o to, aby sme nepredlžovali utrpenie pacienta. V súčasnosti sa už vďaka kvalitným prípravkom hľadá rovnováha medzi možnosťami medicíny, farmakoteraple a schopnosťou skvalitniť, spríjemniť pacientovi posledné mesiace života, alebo napomôcť mu znovu sa zapojiť do plnohodnotného života a samozrejme, zaplatiť to všetko. Rozdiel je v tom, že na Slovensku pomáhame pacientom vďaka moderným a kvalitným liekom s niekoľkostotisícovou liečbou a v Afrike takisto, avšak liekmi za pár korún. vďaka farmaceutickým firmám, ktoré sprís­tupnili lieky na liečbu AIDS, môžeme liečiť tisíce pacientov. Mať AIDS pod kontrolou je dnes veľmi dôležité.

Ako spolu súvisia infekčné choroby, biologické zbrane a onkologické choroby?

Mechanizmus pôsobenia v organizme je ten istý, len ho má na svedomí iná baktéria, ktorá pôsobí v Inej bunke. Vždy som sa zaujímal o infekčné choroby, už ŠVOČku (študentská odborná a vedecká činnosť) som robil z hygieny a mikro­biológie.

Pri pohľade na vaše aktivity, záujmy a profe­sionálny záber asi ani nie je na mieste otázka, či ste vždy chceli byť lekárom...

Nechcel som byť lekárom, prihlásil som sa na geografiu, ale otec zavelil: Pôjdeš na medicínu a môžeš ju spojiť aj s geografiou, keď sa budeš ve­novať tropickým chorobám. A bol dobrým pro­rokom. Všetci súrodenci sú napokon lekármi, hoci každý z nás chcel robiť niečo iné. Mne sa tá geografia vrátila v humanitárnych projektoch našej univerzity.
Svojho času bol najmladším profesorom na Sloven­sku, dnes nad tým už iba mávne rukou: „To bolo dávno, dnes sú aj šikovnejší, aj mladší ako ja."
Počas svojej doterajšej kariéry profesor Krčméry vychoval troch profesorov a piatich docentov, ako to prikazuje Hippokratova prísaha, zanecháva po sebe nasledovníkov, a k nim treba samozrejme prirátať ešte desiatky študentov. Jeho prednášky sú vraj mimoriadne obľúbené, najmä preto, že dôležité informácie, vedomosti prednáša s humorom, vtipom; preto si každý študent, čo sa ich zúčastní, mnoho zapamätá. Je to však aj o inom. O formovaní ďalšej generácie, ktorá azda ani nemala presnú predstavu „do čoho ide a čo študuje".
Pôsobil dlhé roky ako dekan Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce v Trnave, teraz vedie Vysokú školu zdravotníctva Sv. Alžbety v Bratislave.

Majú a budú mať absolventi týchto škôl uplatne­nie?

Pravdu povediac, mnohí odchádzajú pracovať do zahraničia. Máme na Slovensku dostatok škôl, ktoré sa venujú výchove lekárov a zdravotných ses­tier a máme málo pracovníkov. Ešte stále zdravot­né sestry nedoceňujeme, ani ch kvalifikáciu. Štú­dium im ponúka istú spoločenskú hodnotu a aj uplatnenie, ale bez kvalifikovanej a vzdelanej zdravotnej sestry a ošetrovateľky však nemôže exis­tovať žiadna zdravotnícka služba, pričom je jedno, či je v Afrike alebo na Slovensku.

Sedíte takpovediac na viacerých stoličkách, ces­tujete po svete, učíte, vediete oddelenie v nemoc­nici, píšete knihy, odborné články, pripravujete a vediete charitatívne projekty... Kedy to vlastne všetko stíhate?

V súčasnosti už až tak veľmi necestujem, tých ciest ubudlo a som aj rád, pretože ja vlastne veľmi nerád cestujem. Za príjemnú cestu považujem tú, ak sedím v aute maximálne hodinu. Opýtajte sa ma radšej, ako to všetko nestíham, lebo to je môj pocit. Asi nerobím všetko poriadne, ale mám okolo seba tím výborných ľudí, ktorí mi pomáhajú.

Ako vaše pracovné nasadenie a angažovanosť v charite vníma rodina? A máte vôbec čas na nejaké hobby?

Najradšej relaxujem na rybách na bratislavskej Železnej Studničke, ale kedysi som chodil po horách, do roka som prešiel takých 150 kilo­metrov, rád by som si to zopakoval, ale asi sa mi to nepodarí. Už beriem štyri lieky denne a bojujem s vysokým krvným tlakom a obezitou. Víno mám rád iba kvalitné a slovenské. Ak mi nie­ktoré nechutí, som schopný ho vyliať.
Majú pocit, že nikdy a vlastne ani nikde nie som doma, a určite z mojich štyroch detí žiadne nebude lekárom.
Ale bývam aj zásadový a víkendy venujem rodine; zanedbaný čas s deťmi doháňame cez prázdniny a počas skúškového obdobia na fakulte.

Misia v Afrike, publikácie, aj prednášky na škole sú osvetou, poskytovaním informácií, vedomostí, školením tých, ktorí sa chcú viac dozvedieť, praco­vať pre zdravie a blaho ľudí. Aká je podľa vás úloha osvety v zdravotníctve?

Neskutočná, obrovská a nedocenená. Som spolu­autorom knihy o bioterorizme a biologických zbra­niach, čo sú vlastne pôvodom infekčné choroby. Viete, čo je najväčšou hrozbou? Nie antrax, ale panika, ktorá vznikne v dôsledku neinformovanosti. Omnoho viac ľudí zahynie pri útoku kvôli panike, ako na následky účinkov biotechno­logických zbraní. Aj o tom je osveta, viac zabíja nedostatok informácií.
Nešíriť hrôzu, ale informovať, seriózne, poskytovať overené a kvalitné informácie, to by mali robiť nie­len zdravotníci ale aj médiá.


Článok je prebraný z publikácie Mozaika slovenskej medicíny.


Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

MUDr. Vladimír Krčméry, DrSa, Dr. h.c. - ZDRAVIE.sk