Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Prof. MUDr. Juraj Payer, CSc.

  • 1983 - absolvoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského (LF UK)
  • 1986 - 1. atestácia z vnútorného lekárstva
  • 1990 - atestácia z endokrinológie
  • 1994 - získava titul kandidáta lekárskych vied
  • 1997 - II. atestácia z vnútorného lekárstva
  • 1997 - stáva sa docentom vnútorného lekárstva
  • 2002 - je menovaný za profesora vnútorného lekárstva

Významné funkcie:

  • od roku 2004 bol primárom a toho času je pred­nostom V. Internej kliniky Fakultnej nemocnice s Poliklinikou (FNsP) v Ružinove (mestská časf Bratislavy)
  • od roku 2006 vedie V. Internú kliniku LF UK a FNsP v Ružinove
  • člen predsedníctva Slovenskej lekárskej spo­ločnosti

Členstvo v odborných spoločnostiach:

Člen Akreditačnej komisie vlády SR, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre endokri­nológiu, prezident Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí, člen panelu expertov Európskej únie pre osteoporózu, viceprezi­dent Slovenskej endokrinologickej spoločnosti SLS, Pôsobí vo výbore Slovenskej internistickej spoločnosti, spoločnosti pre menopauzu a andropauzu, je členom Vedeckej rady Ústavu experi­mentálnej endokrinológie SAV a členom redak­čných rád odborných časopisov.

V rodine profesora Payera sa doktorské remeslo dedí po meči. Už jeho prastarý otec bol lekár, potom starý otec, otec a teraz štafetu preberá syn. Aj keď priznáva, že istý čas ho viac lákala archeológia, napokon sa predsa len nechal ovplyvniť rodinnou tradíciou.

„Mal som šťastie, pretože už počas štúdia sa mi páčila interná medicína a potom som sa jej mohol aj venovať. Vlastne, ak nad tým tak uvažu­jem, tak sa mi plnili sny v medicíne už od počiatku - viac ma lákala interná medicína ako chirurgia a chcel som sa venovať endokrinológii, ku ktorej som sa aj dostal. Potom prišla ponuka budovať novú kliniku, ktorú som prijal," spomína na pred­chádzajúce roky profesor Juraj Payer. ktorý v súčasnosti vedie V. Internú kliniku Lekárskej fakulty UK a Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, mestská časť Ružinov.

Rozpráva o svojej kariére ako keby plynula po­kojne, bez väčších zádrhov, dramatických momentov. Akoby to tak všetko malo byť  a bolo už vopred naplánované. Nebude to iste len tým povestným šťastím. Na to, aby človek dostal šancu, musí sám prispieť, chcieť, mať cieľ. A pri­tom stretnúť správnych ľudí. Pre profesora Payera to bol počas štúdií docent Janotka, ktorý ho inšpiroval pre endokrinológiu a najmä dlhoročný prednosta I. Internej kliniky, profesor Ďuriš, ktorý mladých spolupracovníkov bral do tímu, viedol ich k vedeckej práci, „nedovolil" im ustrnúť, ba práve naopak, dával im viac šancí ako bolo zvykom.

Celkom nedávno ste začali budovať internú kliniku. Máte už svoj dobrý tím, taký, ktorému veríte?

Bez toho by to v nemocnici nefungovalo. Verím tímovej práci, ak nie je súčinnosť kolektívu, oddele­nie nemá dobré výsledky práce. Mám dobrý kolek­tív a snažím sa o to, aby sme spolu vychádzali, nie­len lekári s lekármi, ale každý člen personálu, každý je dôležitý, od lekára po ošetrovateľka, A dbám na to, aby sme komunikovali, rozprávali sa nielen medzi sebou, ale čo najviac s pacientmi. Komu­nikácia a vzťahy na pracovisku sú dôležité. Cením si, ak niekto perfektne ovláda prístrojovú techniku a najmodernejšie vyšetrovacie techniky, ale komu­nikácia s pacientom je stále alfou a omegou liečby. Pretože akokoľvek to znie ako klišé, sme tu pre pacienta.

Zmenili sa pacienti za posledných desať, pätnásť rokov?

Nuž, očakával som, že sa zmenia viac. Myslel som si, že budú mať viac otázok, že sa budú chcieť viac dozvedieť, spolupracovať, že sa budú snažiť získať viac vedomostí, pretože už majú k dispozícii oveľa viac informácií a sú dostupné napríklad aj na internete. Mám rád takých pacientov, ktorí žiadajú informácie a sú zvedaví.

Nemám rád tie extrémy, keď pacient chce poučovať lekára a ani ten, keď pacient nevie a ani sa nezaujíma o to, aké lieky berie. Vie, aký benzín tankuje do auta, ale nevie, aké lieky hltá.

Je nezáujem oveľa horší ako prehnaný záujem?

Iste. Ak mám pacienta s ochorením štítnej žľazy a on nespolupracuje a dokonca sa ani nevie rozhodnúť pre typ liečby, tak to je už nezod­povednosť. Nemožno všetko hodiť na plecia lekára, pacient musí spolupracovať, musí sa zaujímať o svoje zdravie.

A reč sa zvrtla na problém prevencie a osvety, popularizácie medicíny. Meno Juraja Payera sa v ostatnom období oveľa častejšie vyskytovalo v médiách v článkoch venovaných zdraviu a me­dicíne.
„Pravdu povediac, oveľa radšej mám pacientov, ktorí spolupracujú, ktorí sa o seba starajú a sú zod­povední. Predchádzať chorobám je základom zdravotníckej osvety a takisto zdravotných služieb.

Ak to pochopí aj občan, pacient, predĺži si  priemerný vek, skvalitní život," zdôvodňuje. Zhodu­jeme sa v tom, že sú pacienti, ktorí aj napriek upo­zorneniam lekárov a priamym „návodom na život" o svoje zdravie nedbajú. To lekári, podľa slov J. Payera, znášajú zle a zrejme by sa v rámci zmien a najnovších trendov v zdravotnej starostlivosti malo myslieť aj na to, koľko nás takíto pacienti stoja úsilia.
„Dôležité je nedať sa znechutil'. Na interne zažijete všeličo a počas praxe aj viacero nepríjemných chvíľ. Kto ich neprizná, nerobil v nemocnici na oddelení, kde je konfrontovaný so smrťou a to dosť často." Ako to teda prežiť? „Ku každému pacientovi pristupoval ako k novému prí­padu, ako k novým problémom, ktoré treba vyriešiť," radí profesor Payer.

Čo považujete za najdramatickejšiu zmenu v slovenskom zdravotníctve?

Zdravotníctvo prechádza dramatickými zmenami už niekoľko rokov a potom zmenami zmien. Pre mňa je dosť podstatné, že máme k dispozícii moderné a kvalitné liečivá a techniku, takže naša liečba je porovnateľná s vyspelými európskymi štátmi. Nastali obrovské pozitívne zmeny. Dnes napríklad iba v prípade terapie osteoporózy možno vyberať spomedzi šiestich, siedmich liekov, z ktorých každý zodpovedá EBM (Evidence Based Medicíne - medicína založená na dôkazoch), známke kvality.

Vy sám sa o svoje zdravie staráte, ste príkladom pre pacientov?

Tak ako každý doktor. Možno by som ako príklad neobstál, ale snažím sa udržať vo forme fyzickou aktivitou, pravidelne hrávam tenis a futbal. Voľné chvíle sa snažím využil podľa možnosti aktívne.

V súčasnosti sa často používa pojem kvalita života v súvislosti s modernými liekmi...

A právom. Kvalita života je dôležitá, pri niektorých chorobách je oveľa dôležitejším faktorom ako predlžovanie života.
Napríklad v endokrinológii a osteoporóze dokáže­me pacientovi ovplyvniť kvalitu života významne.

Máte nejakú obľúbenú dovolenkovú destináciu?

Neviem, či by som vedel nejaké také miesto označiť. Ak ideme s rodinou k moru, tak potom na také miesta, kde možno aj cestovať, spozná­vať kultúrne pamiatky, históriu, kultúru.

Vyučujete na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Akí sú podľa vás dnešní študenti?

Sú takí ako všetci ostatní mladí ľudia, ktorí chcú niečo dosiahnuť. Majú omnoho viac príležitostí, ak napríklad chcú študovať v zahraničí, alebo ísť na prax, či stáže.

Osobne mám radšej tých snaživejších, čo sa neuspokoja s priemerom, ako tých zahriaknutých. Viac ma trápi, že mnohí uvažujú nad odchodom do zahraničia. Ani svojho syna asi doma neudr­žím.


Článok je prebraný z publikácie Mozaika slovenskej medicíny.


Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Prof. MUDr. Juraj Payer, CSc. - ZDRAVIE.sk