Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

MUDr. Eva Siracká, DrSc.

  • 1951 - promovala na Lekárskej fakulte UK
  • 1956 1. atestácia z rádiológie
  • 1958 - II. atestácia z rádiológie a onkológie
  • 1964 - obhájila kandidátsku dizertačnú prácu
  • 1977 - obhájila doktorskú dizertačnú prácu
  • od 1953 - pracovala v Onkologickom ústave sv. Alžbety
  • 1961 až 1991 - pracovala v Ústave experimentálnej onkológie SAV
  • V roku 1990 založila Ligu proti rakovine.

Zahraničné stáže a pobyty:

Onkologický ústav nemeckej akadémie vied v Berlíne, Karolínska Institutet v Štokholme

Členstvo v odborných spoločnostiach a ocenenia:

V roku 1983 bola odmenená Národnou cenou za výskum heterogenity nádorových buniek, založila Československú spoločnosť pre rádioterapiu, rá­diológiu a fyziku, je členkou viacerých odborných spoločností doma i v zahraničí.

V roku 2005 bola menovaná do vedeckej rady progra­mu EU Eurocan+Plus, kde sa zúčastňuje na výskume kvality života onkologických pacientov.
Svetová zdravotnícka organizácia ju zaradila medzi 65 popredných lekárov z 55 krajín sveta. Má viacero štátnych ocenení a vyznamenaní, medzi ostatnými v roku 2006 jej prezident Slovenskej repub­liky udelil Pribinov kríž I. triedy.

Jej meno sa mnohým spája predovšetkým s Ligou proti rakovine, organizáciou, ktorá sa zapisuje do dobrovoľníckeho sektora významnými činmi. „Snažíme sa v tejto oblasti niečo urobiť," hovorí skromne.

Na myšlienku založiť Ligu proti rakovine ju priviedli skúsenosti z vyspelých krajín sveta. „Viete, keď robíte v tomto odbore, neustále sa stretávate s novými myšlienkami. Nielen vývoj liekov napreduje míľovými krokmi, aj starostlivosť o pacienta, jeho takpovediac, blaho v chorobe, prístupy k potrebám pacientov - nie medicínske, ale psychologické, sociálne, sa menia." MUDr. Siracká však pre medicínu a službu pacientom robila oveľa viac. Onkológii sa začala venovať pred pol storočím, keď ešte slovo rakovina nebolo tak frekventované. „Som svedok vývoja onkológie na Slovensku," hovorí s úsmevom a pripomína, aký úžasný pokrok nastal v boji proti rakovine, a takisto v jej liečbe a prevencii. „Mnohí pacienti, ktorí pred rokmi umierali, by pri súčasnej liečbe určite prežili. Žiaľ, niektorí ľudia majú ešte stále pocit, že hovoriť o tomto ochorení je tabu a nazdávam sa, že aj vďaka pôsobeniu Ligy sa nám podarilo prekonať niektoré bariéry a napomohli sme k tomu, že sa postupne menia názory."

Vráťme sa však k počiatočným rokom jej vlastných lekárskych začiatkov. „Už sa ma viacerí na to pýtali, čo ma priviedlo k medicíne a keď som si zaspomínala, tak to bol asi náš rodinný lekár, ktorý mi utkvel v pamäti ako milý, starostlivý, trpezlivý a usmievavý pán. Možno týmto prístupom ma podnietil k tomu, aby som sa prihlásila na medicínu - v tých časoch to nebol žiaden problém, ani prijímačky sa nekonali." Nuž a potom začala pracovať u Alžbetíniek (dnešný Onkologický ústav sv. Alžbety) a stala sa prvou rádioterapeutkou v krajine. „Viete, mladí lekári majú také heroické predstavy o svojom povolaní, a liečba žiarením bola vtedy absolútna novinka, tak ma to zaujalo a prihlásila som sa, keď sa v ústave tvorilo nové oddelenie."

Takže ste vlastne aj svedkom dramatických zmien v starostlivosti o onkologického pacienta.

Dnešná medicína kombináciou chemoterapie, ope­račných postupov a ožarovania zvládne mnoho.
Mrzí ma, že ľudia si rakovinu spájajú najmä so smrťou, vnímajú ju negatívne. To je minulosť. Dnes je už výskum a vývoj tak ďaleko, že sa dokonca očkuje proti rakovine krčku maternice. Keby mi to niekto povedal pred päťdesiatimi rokmi, tak by som mu iste neverila.

Čo vás priviedlo k výskumu?

Keď tak dlho pracujete v jednom odbore, staráte sa o mnohých pacientov, zisťujete, že existujú takmer nevysvetliteľné javy, keď sa ten istý druh nádoru, v tom istom štádiu a pri vekovo rovnakých pacien­toch správa inak. Túžite vedieť prečo. Náš profesor Thurzo, nestor slovenskej onkológie, bol naklonený všetkému progresívnemu, a tak založil Ústav experi­mentálnej onkológie.
Mnohým sa vidí, že vývoj od výskumu po využitie je príliš zdĺhavý, pomalý. Kým sa však z laboratória dostanú výsledky až k pacientovi, tak sa musí testo­vať a to je zložitý proces. Pokrok však v tejto disciplíne neustále napreduje a to nielen v liečbe nádorových ochorení, ale aj liečbe bolesti a takisto v ďalšej pomo­ci pacientom. Etablovala sa napríklad nová disciplína - psychosociálna onkológia.

Zaoberá sa aj kvalitou života pacienta?

Práveže áno. Je to úplný zlom v starostlivosti o pacien­ta. Na každom odbornom kongrese sa dnes v osobit­ných sekciách odborníci venujú kvalite života pacien­ta. Od toho momentu, keď sa stanoví diagnóza, je človek vystavený nesmiernemu tlaku a množstvu problémov, ktoré s týmto ochorením súvisia. V ambu­lancii na ich riešenie nieje dosť času, a preto sa ujala táto nová disciplína, ktorá v sebe zahŕňa znalosti z odborov psychológie, sexuológie, sociálnej práce, ekonómie a práva.

Jednoducho pomáha pacientovi preklenúť nepriaz­nivú zdravotnú, ale aj sociálnu, pracovnú a takisto spoločenskú situáciu.
Avšak aj pacienti si už zakladajú svoje organizácie a Fórum pacientov je takisto súčasťou každého vý­znamného kongresu. Liga takéto fórum zorganizovala pred niekoľkými mesiacmi a sami sme boli prek­vapení otvorenosťou, s akou pacienti vystupovali v diskusii a formulovali riešenia svojich požiadaviek. Úloha dobrovoľníckych a pacientských organizácií je ešte u nás podceňovaná.

Pacienti by však potrebovali asi viac, ako len príleži­tosť vystúpiť na fóre...

...Isteže a o to sa tiež snažíme, už v roku 1990 sme založili prvý klub onkologických pacientok Venuša a Linku pomoci, na ktorej odpovedajú lekári na otázky ľudí. Pravdu povediac, až keď sme zaviedli túto linku, až vtedy sme si uvedomili, koľko lekári zostá­vajú pacientom dlžní, a aké problémy ľudí trápia.

Majú sa podľa vás pacienti o svojej chorobe dozvedieť pravdu?

O tom sa takisto vedú diskusie na celom svete. Sku­točne to závisí od jednotlivého prípadu. Jednak nie každý chce počuť pravdu, jednak na ňu môže reago­vať práve opačne, prestane bojovať, zmieri sa so situáciou. Môj manžel, ktorý je onkológ, často spomína príhodu, keď povedal prognózu diagnózy manželovi pacientky, on to neuniesol a skočil pod vlak, ale pacientka prežila. A to sme v tých ča­soch hovorili, že to nie je smrteľná, iba vážna choro­ba, ktorá má svoje špecifiká.

Podľa predpovedí každý tretí človek má predpo­klad ochorieť. Je podľa vás osveta „budúcich" pacientov dostatočná?

Liga proti rakovine začala s osvetovou výchovou na školách, pretože si myslíme, že informácií je stále nedostatok. Iste, mnoho sa dnes o rakovine píše, médiá však zaujímajú iba senzácie. Boj proti rakovine sa začína dostatočnými a dostupnými informáciami nielen pre pacienta a jeho rodinu, ale aj potenciál­nych pacientov, čiže pre celú verejnosť. Preto na celom svete existujú Ligy proti rakovine.

Už niekoľko rokov organizujete zbierku - Deň nar­cisov. Každý rok vyberiete viac a viac peňazí...

...A stále je ich málo. Máme neskutočné množstvo žia­dostí o podporu aj od štátnych nemocníc. Vybu­dovali sme a sponzorujeme domovy pre rodičov detských onkologických pacientov, ktoré sú hospitali­služby, či prídavné terapie.

Doposiaľ sme bojovali s byrokraciou, získať povolenie na rekonštrukciu a stavbu bol ťažký oriešok. Niekedy si myslím, že byrokracia je horšia ako rakovina. Ale už sme s budovaním tohto centra začali. A verím, že s pomocou celej verejnosti toto unikátne zariade­nie, ktoré bude prvé svojho druhu v strednej Európe, úspešne dokončíme.

Ste aktívna, vitálna, ako sa udržujete vo forme?

Bývame v starom rodinnom dome, ktorý vyžaduje opateru tak, ako starý človek. Máme veľkú záhradu, takže nemusíme platiť za fitnescentrum. Pravda je však taká, že ak sa neudržujete vo forme, chradnete, ste viac unavení, a to mentálne aj fyzicky. V Dánsku dokonca odporúčajú pohyb aj pacientom po chemoterapii a prieskumy poukázali na to, že tí, ktorí intenzívne cvičili, sa liečili lepšie. Nie som typ, ktorý dokáže len tak sedieť alebo ležať. Aj manžel mi vyčíta, že každý deň vstávam o pol šiestej, aj keď nemusím. Ja však vravím, že každý deň treba využiť.


Článok je prebraný z publikácie Mozaika slovenskej medicíny.


Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

MUDr. Eva Siracká, DrSc. - ZDRAVIE.sk