Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Fakty hovoria o inom než sľuby

Bojnická nemocnica ročne hospitalizuje vyše 19000 pacientov, vykoná okolo 7000 operačných zákrokov, v pohotovosti vyšetrí a ošetrí okolo 17000 ľudí. V roku 2007 po niekoľkých rokoch zlepšovania dosiahla vyrovnané hospodárenie (bez odpisov) v hlavnej činnosti. V tom istom roku získala certifikát pre jej systém manažérstva kvality a v roku 2008 certifikát obhájila.

Je jedinou z troch nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja s takýmto ekonomickým vývojom, ktorý sprevádzajú rozsiahle zmeny v organizácii NsP, jej riadení a odmeňovaní. Napriek tomu sa jej nedostáva toľko pozornosti ako nedávno novootvorenému medicínsko-diagnostickému stredisku UNIklinika za vyše 300 mil. Sk. Pritom UNIklinika nie je jediným riešením pre pre región so silne zaťaženým životným prostredím a s nedobrým zdravotným stavom obyvateľov. Na tejto slávnosti sa zúčastnil aj premiér R. Fico, ktorý viackrát slovne podporil riešenie problémov bojnickej NsP. No za slovami - zatiaľ - chýbajú činy.

Keď koncom októbra Hornonitrania čítali v svojom týždenníku MY reakciu na správu o otvorení Unikliniky v Prievidzi (Nemocnica i región potrebujú podporu, MY 27. 10.2008), upozornili sme na to, že na hornej Nitre štát a samosprávny kraj dlhodobo nedostatočne rieši podmienky ústavnej zdravotnej starostlivosti. Tú poskytuje Nemocnica s poliklinikou Prievidza, so sídlom v Bojniciach. Článok vychádzal tesne pred zasadnutím zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja. To sa – podľa vyjadrení poslancov TSK za región hornej Nitry – malo zaoberať aj zdravotníctvom, ba aj priamo bojnickou nemocnicou, a to riešením jej niekoľko rokov starého dlhu voči Sociálnej poisťovni (27 mil. Sk, NsP ho postupne spláca) a financovaním projektu dostavby operačných sál a rekonštrukcie inžinierskych sietí zo štrukturálnych fondov EÚ. Preto sme nechceli predbiehať, ani špekulovať o výsledkoch rokovania TSK.

mlady Dnes vieme, že poslanci TSK urobili jeden z dvoch dôležitých krokov. Ako nám potvrdil vedúci finančného odboru TSK Ing. Zdenek Rýpal, zastupiteľstvo schválilo pre NsP v Bojniciach účelovú dotáciu 7 mil. korún na úpravu projektovej dokumentácie dostavby monobloku pre financovanie z eurofondov. No oddlženie voči Sociálnej poisťovni, čo je podmienka pre čerpanie eurofondov, znovu odsunuli. Hornonitriansky poslanec TSK, predseda komisie zdravotníctva a humánnej farmácie Michal Mladý nám k tomu povedal: „Už predchádzajúce zastupiteľstvo schválilo spolufinancovanie projektu dostavby monobloku a na rokovaní koncom októbra predseda TSK P. Sedláček potvrdil ako jednu z priorít aj tento projekt. Vedúca odboru zdravotníctva a humánnej farmácie TSK E. Štefíková doplnila: „Ministerstvo zdravotníctva schválilo koncepciu oddlženia zdravotníckych zariadení – to by sa malo týkať aj zariadení v pôsobnosti VÚC.“

mladyV nemocnici, isteže, nečakajú so založenými rukami, ale aj okolo nej sa veci menia; a nie k lepšiemu. Nie je tu priestor na vymenovanie skvalitnení v službách nemocnice v posledných rokoch. Bol ich celý rad a naznačuje to aj získanie certifikátu pre systém manažérstva kvality. (Pozitívny ekonomický vývoj v NsP v Bojniciach konštatovala aj správa o stave zdravotníckych zariadení v TSK za 1. polrok 2008.) Do modernizácie prístrojového vybavenia investovala NsP v posledných troch rokoch 101 mil. Sk, z toho asi 45 mil. Sk z vlastných prevádzkových prostriedkov, zvyšok z dotácií VÚC. No mobilizácia vnútorných rezerv nemôže vyriešiť hlavné problémy.

Takže na jednej strane sú jednoznačné deklarácie premiéra R. Fica pri návšteve v regióne, že NsP nebude mať problém so zmluvou s VšZP, alebo vyjadrenie trenčianskeho župana P. Sedláčka, že NsP má garanciu zmluvy so VšZP. Na druhej strane sú fakty, že bojnická NsP nie je zaradená v povinnej minimálnej sieti nemocníc a že na 2. polrok t.r. jej VšZP potvrdila len objem výkonov ako v 1. polroku, bez akéhokoľvek nárastu. A že je tu zo strany VšZP 33 mil. Sk nepreplatených výkonov v rokoch 2005-200. To v regióne s vysokou koncentráciou priemyslu s vysokými rizikami. Predstavitelia samosprávy opakovane žiadajú mimoriadne opatrenia. Bezprostredne po nešťastí v Novákoch navštívil nemocnicu vtedajší minister zdravotníctva I. Valentovič s poďakovaním za zásah v Novákoch a s prísľubom pracovnej návštevy a riešenia problémov. Ostalo len pri slovách ...

Nádejou teda ostáva projekt dostavby operačných sál a rekonštrukcie inžinierskych sietí. No ako hovoria fakty, ani to nie je čarovný prútik. Bez systémových zmien v riadení zdravotníctva sa zázraky čakať nedajú. Ale zdravotníctvo hornej Nitry vlastne nepotrebuje zázraky – stačí adekvátna reakcia na reálne vecné problémy a splnenie politických sľubov.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Fakty hovoria o inom než sľuby - ZDRAVIE.sk