Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Sú investície do inovatívnych liekov sociálne?

Slovenská asociácia farmaceutických spoločností (SAFS) zorganizovala 16. októbra 2008 medzinárodnú konferenciu FÓRUM ZDRAVIA 2008. Pozvala odborníkov z praxe, pacientske organizácie, zástupcov inštitúcií, ktorí rozhodujú o stratégii zdravotníctva na Slovensku a rozpočte pre tento rezort. Hľadali odpoveď na otázku „Sú investície do inovatívnych liekov sociálne?“

Prednášky a diskusia potvrdili, že z iného uhla pohľadu odpovedá odborník z ministerstva zdravotníctva, poradca ministra financií, lekár, ktorý pracuje s nevyliečiteľne chorými, či samotný pacient. Rozhodli sa však hľadať spoločnú reč a rešpektovať pridelený objem finančných prostriedkov. Tie sú limitujúcim faktorom v rozhodnutiach a očakávaniach ktoréhokoľvek z nich ale nie vždy sa to otvorene povie. Z prezentácií jednotlivých prednášateľov, ktoré boli širšie, prinášame niekoľko postrehov.

Financie v rozpočte ako limitujúci faktor?

Koľko ktorá strana môže dať a v čom sa jej to vráti? Využívajú sa finančné prostriedky v zdravotníctve efektívne? Je ich rozdelenie predpokladom prínosu pre zdravotnícky a sociálny systém? Inovatívne technológie, vrátane nových liekov, dnes mnohí považujú za nákladové položky, ktoré čerpajú z rozpočtových zdrojov. Avšak existujú mnohé legitímne pochybnosti o tom, či je takýto pohľad na inovatívne lieky správny. Sú to naozaj iba stále vyššie výdavky alebo naopak rozhodujúca a neodmysliteľná investícia do zdravia? – položil na tlačovej konferencií otázku predseda predstavenstva SAFS MUDr. Miroslav Lednár.
Po d ľa SAFS inve s t í c i e d o najmodernejších liekov sú PRÍNOSOM PRE CELÚ SPOLOČNOSŤ. Okrem očakávaného zlepšovania zdravotného stavu pacientov, predlžovania a skvalitňovania života, zvyšujú produktivitu a prinášajú spoločnosti ekonomický rast.
Dobrý zdravotný stav obyvateľov Slovenska je obzvlášť dôležitý aj v spojitosti s nepriaznivým vývojom demografických ukazovateľov. Keďže sa stále rodí menej detí a dožívame sa stále vyššieho veku, je dôležité, aby sme sa dokázali a vládali postarať nielen o seba, ale aj o svojich starnúcich blízkych.

Koľko stojí ľudský život?

Jaroslava Valčeková hľadala odpovede na viacero otázok. K otázke či stojí za to zaplatiť za nové lieky za pacientov, vyjadrila jednoznačné ÁNO, keďže ako ďalej uviedla *zdravý občan = zdravý štát*. Otvorila tiež polemiky ako napríklad: Nevyliečiteľné chorí = starostlivosť štátu? Nevyliečiteľne chorí = invalidita?
Východisko vidí v kompromise medzi pacientmi, štátom a inštitúciami, ktoré do toho majú čo povedať.

„Sú investície do inovatívnych liekov sociálne?“

- je to relevantná otázka v danej chvíli, keď výskum a vývoj technológií a liekov v zdravotníctve predbieha možnosti nielen slovenskej ekonomiky, ale aj iných vyspelých ekonomík, uviedol vo svojom vystúpení MUDr. Adam Hochel, generálny riaditeľ Sekcie zdravia, MZ SR. Otázkou je, či všetky zdroje, ktoré sa do zdravotníctva dostávajú, sú správnym spôsobom alokované, či solidarita systémov smerom k pacientom je dostatočná a či štátne mechanizmy dobrým spôsobom smerujú a alokujú tieto zdroje. Čo sa týka pozície Slovenska? Náš trh je otvorený inovácii. Vyplýva to aj z čísiel, ktoré sú verejne dostupné, kde podiel investícií do liekov sa pohybuje na úrovni 35 % všetkých investícií do zdravotníctva, čo je výrazne viac ako je bežný štandard v krajinách EÚ.
Avšak v podiele výdavkov na zdravotníctvo z HDP sme v skupine krajín postsocialistického bloku. MZ SR v liekovej politike uplatňuje politiku, ktorá by mala slúžiť k čo najväčším možnostiam uplatnenia solidarity, k čo najväčšej alokácii zdrojov, ktoré sú do tejto oblasti investované pre tých, ktorí to najviac potrebujú. Za rok 2008 vstúpilo na slovenský trh do SR 463 inovatívnych liekov v procese kategorizácie.

Je liek iba nákladovou položkou?

Mgr. Ing. Martin Filko, MSc., poradca ministra financií SR, zdôraznil, že pri každom jednom lieku je dôležité spýtať sa, či jeho dodatočné náklady vyvážia dodatočné prínosy pri porovnaní s jeho starším konkurentom.

Zlepšime edukovanosť obyvateľov

Doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc., FESC, hlavný odborník MZ SR pre odbor kardiológie – Ak chceme zlepšiť zdravotný stav obyvateľov, musíme zlepšiť edukovanosť obyvateľov. Chýbajú motivačné kroky a prostriedky zo strany zdravotných poisťovní. Slovensko má jednu z najvyšších prevalencií na vysoký krvný tlak, vyššiu ako Rusko. Vo vekovej skupine do 24 rokov len 49 % má normálny krvný tlak, v skupine 45 – 64 rokov len 12 %. A keď aj zistíme, že majú krvný tlak v 1. štádiu hypertenzie tak takmer 80 % neberie žiadny liek a v 2. štádiu sa takto správa takmer 45 %.
Na zdravotníctvo dávame menej ako je to v bohatých krajinách, ale počet návštev, vyšetrení, hospitalizácii je vyšší. Na Slovensku sme úspešní vo vydávaní peňazí na medzivstupy, ale z pohľadu transformácie lekárov a lôžok na zdravotné výstupy sme jednou z najmenej efektívnych krajín OECD.

Hľadanie rovnováhy

Brian Murphy, komerčný riaditeľ Írskej farmaceutickej asociácie zdôraznil, že inováciu síce chceme, ale nechceme za ňu platiť. To má za následok, že sa niektoré farmaceutické spoločnosti presúvajú z Európy do Ázie a USA. Pripomenul tiež, že neefektívna liečba má dôsledky na rozpočet a sociálne otázky, pričom riešením je jedine rovnováha medzi možnosťami a najaktuálnejšou terapiou.

Prof. MUDr. Ján Breza, DrSc., predseda Slovenskej urologickej spoločnosti – zástupca lekárov uviedol, že zvyšovanie kvality zdravotnej starostlivosti je nielen odrazom odbornej úrovne, ale aj prejavom vyspelej spoločnosti. Nové moderné, účinné a bezpečné liečivá sú na Slovensku, chvalabohu, dostupné. Zdravotníctvo je však nedostatočne financované. Nemocniciam chýbajú moderné prístroje pre diagnostiku a liečbu urologických ochorení. Prístrojové vybavenie je opotrebované morálne i fyzicky.

Ako zvýšiť zdroje do zdravotníctva?

  • Zvýšenie výkonnosti ekonomiky najmä: zvýšením produktivity a zvýšením vzdelanosti.
  • Zvýšenie odvodov na zdravotné poistenie (v SR by bolo potrebné zo súčasných 14 % zvýšiť na 21 %).
  • Zvýšiť spoluúčasť pacientov na diagnostike i liečbe.
  • Zefektívniť organizačnú i riadiacu výkonnosť zdravotníckych zariadení.
  • Optimalizovať sieť zdravotníckych zariadení je určite sociálne.

Sú inovácie PRE alebo PROTI sociálnemu systému?

Jednoznačne v prospech sociálneho systému.

Stojí za to zaplatiť cenu za nové lieky?

Áno, kvôli pacientom, kvôli kvalite ich života.

Sú aktuálne investície zdravotníctva smerom k inováciám dostatočné?

Absolútne nedostačujúce.

Program konferencie

Úloha inovatívnych liekov

  • Kardiológia na Slovensku – úspechy a výzvy.
  • Zdravotníctvo ako investičná priorita SR vs EÚ.
  • Inovatívne lieky a ich definícia.
  • Perspektívy inovácií v slovenskom zdravotníctve.

Sociálne aspekty inovatívnych liekov

  • Moderovanú panelovú diskusiu viedol Karol Farkašovský.

Konferencia otvorila diskusiu k inovatívnym liekom z iného zorného uhla. Jej cieľom neboli definitívne stanoviská, ale argumenty na zobjektívnenie nákladov na lieky aj z pohľadu inovácií a dopadu na sociálny systém.
Účastníci konferencie si odniesli námety na rozmýšľanie zo zaujímavých prezentácií a knihu Ako sa rodí liek. S jej obsahom vás zoznámime už v najbližšom čísle.


Článok bol prebratý z Newsletteru SAFS. Číslo 5, ročník 2009.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Sú investície do inovatívnych liekov sociálne? - ZDRAVIE.sk