Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Cesta k onkologickým liekom stále nerovná

Európski onkologickí pacienti nemajú rovnaký prístup k liekom na rakovinu, najhoršie je na tom východná Európa. Vyplynulo to z najnovšej porovnávajúcej správy, ktorú zverejnila EFPIA (pozn. Európska federácia farmaceutického priemyslu, ktorej je SAFS členom).

Z porovnania prístupu európskych pacientov k onkologickým liekom vyplýva, že podstatné rozdiely od krajiny ku krajine stále pretrvávajú. Na správe (prelinkovanie na celú štúdiu je uvedené na konci textu) pracovali klinický onkológ z Karolinska Institutet v Štokholme Nils Wilking a profesor Bengt Jönsson zo štokholmskej School of Economics.

Títo autori skúmali prístup k onkologickým liekom už aj v štúdiách z predošlých rokov, najnovšia bola publikovaná 16. januára 2009 a financovala ju EFPIA.

V niektorých prípadoch sú rozdiely obrovské. Vo Švédsku prežije rakovinu 60,3 % mužov a 61,7 % žien. V Českej republike, ktorá spolu s Poľskom vyšla z porovnania najhoršie, prežije len 37,7 % mužov a 49,9 % žien. Pri rovnakej miere incidencie rakoviny má pacient vo Švédsku lepšie vyhliadky prežiť ako pacient vo Veľkej Británii.

Krajiny, ktoré majú nižší príjem na obyvateľa, nevedia tak rýchlo zabezpečiť najnovšie lieky pre pacientov. Podľa údajov zo štúdie vynakladá Slovensko z rozpočtu zdravotníctva na liečbu rakoviny 3-5 %, čo je približne toľko ako vo väčšine krajín, ktoré do EÚ vstupovali v roku 2004. Máme však jeden z najdlhších časových posunov medzi schválením lieku a časom kedy sa liek dostane na trh – v priemere je to viac ako rok (422 dní), čo je oveľa viac ako 180 dní, o ktorých hovorí nariadenie EÚ (viď. tabuľka nižšie).

Table 4-1. Avarge time delays in days between marketing authorization and effective market access (hospital and retail combined) - all products (marketing authorization 1 Januar 2003 to 31 December 2006). Status 30 June 2007 [108].

Štúdia prináša aj menej pesimistickú správu. Napriek stúpajúcemu výskytu rakoviny v Európe, úmrtnosť má klesajúcu tendenciu, čo poukazuje na prínos programov skríningu a zlepšení v liečbe. Počet nových onkologických liekov stále stúpa. Za desaťročie 1995 až 2005 bolo schválených 25 nových liekov, očakáva sa, že za obdobie 2007-2012 to bude až 50 nových liekov.

Autori správy vyzývajú politikov k akcii. Odporúčajú prispôsobiť rozpočet zdravotníctva a nemocníc tak, aby boli pripravené na financovanie nových onkologických liekov. Tvrdia, že hoci dnes systémy zdravotníctva vynakladajú na rakovinu viac prostriedkov, stále to plne neodzrkadľuje záťaž (ekonomickú, ľudskú, stratu produktívnych rokov života), ktorú predstavuje rakovina v porovnaní s inými chorobami.


Článok bol prebratý z Newsletteru SAFS. Číslo 5, ročník 2009.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Cesta k onkologickým liekom stále nerovná - ZDRAVIE.sk