Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Tehotenstvo - 1. až 8. týždeň tehotenstva

Obdobie bunkovej diferenciácie a embryonálne obdobie

Tehotenstvo trvá 9 kalendárnych mesiacov alebo aj 10 lunárnych mesiacov. Prvá spermia, ktorá dorazí k vajíčku, prenikne pomocou enzýmu hyaluronidázy cez jeho povrchový obal. Hneď po splynutí sa povrch vajíčka opäť uzavrie a začína uvoľňovať enzýmy, ktoré odpudzujú ostatné spermie.

Dvojčatá sa môžu začať vyvíjať, ak sa vajíčko po oplodnení rozdelí na dve (identické dvojičky) alebo sa súčasne uvoľnia a oplodnia dve vajíčka. Každé z nich je oplodnené inou spermiou.

Už o niekoľko hodín sa začne zárodočná bunka, teraz už zygota, deliť a postupovať ďalej do maternice. Bunečné delenie sa nazýva aj ryhovanie. Oplodnené vajíčko sa delí na dve nové bunky, potom na štyri, osem, šestnásť, až vznikne zhluk buniek nazývaný morula. Asi na štvrtý deň tehotenstva (tehotenstvo) sa dostane tento zhluk asi 100 buniek (blastula) do maternice, kde sa zahniezdi v sliznici maternice. Vzniká amniónový a žĺtkový vačok. Z niektorých buniek sa vytvára vrstva trofoblastov, z ktorých sa neskôr vytvorí placenta, z iných embryo čiže zárodok. Asi týždeň po oplodnení na trofoblaste vyrastajú výbežky, ktoré sa vnoria do steny maternice. Z tohto napojenia na matkin krvný obeh sa vyvinie pupočná šnúra.

Vo vaku naplnenom tekutinou je zárodok chránený pred okolitým prostredím a má dostatočný priestor na ďalší rast. Bunky vo vnútri vaku sa rozdelia do troch vrstiev, endoderma, mezoderma a ektoderma, z ktorých sa neskôr vyvinú rôzne časti embrya.

Bunková diferenciácia je životne dôležitou fázou ľudského rastu. Akákoľvek chyba, ktorá nastane v tomto období, môže mať za následok nejakú poruchu. Chyby v genetických inštrukciách sa môžu prejaviť ako vrodené chyby, ako napr. rázštep chrbtice. Negatívne môžu vplývať na tvorbu jednotlivých štruktúr aj lieky, alkohol, fajčenie aktívne ako aj pasívne.

V priebehu tretieho týždňa tehotenstva (tehotenstvo) má zárodok asi 3 milimetre. Začínajú sa objavovať prvé pupencovité výbežky, predchodcovia budúcich orgánov a tkanív a bunky mezodermy sa formujú do štruktúry, z ktorej vznikne chrbtica. Aj nervový systém sa vyvíja v podobe akéhosi prúta, ktorý sa na vrchnom konci rozširuje a vytvára sa z neho mozog.

Primitívne srdce začína prečerpávať krv zárodku už na konci prvého mesiaca. Počas druhého mesiaca sa z ektodermu vyvíjajú senzorické tkanivá a centrálny a periférny nervový systém. Z mezodermu sa formujú kosti, chrupky, svaly a základné orgány tela.

Horné a dolné kočatiny sa zjavujú na konci prvého mesiaca vo forme akýchsi plutiev. Veľmi rýchlo rastie hlava, ktorá v tomto období predstavuje až polovicu dĺžky embria. V siedmom týždni tehotenstva (tehotenstvo) sa zárodočná kostra začína meniť z chrupkovitej na kostnú a o ďalšie dva týždne sa zjavujú charakteristické tvárové rysy, oči, nos, uši, brada.  Na konci druhého mesiaca už embryo nadobúda ľudské črty.

Embrionálne obdobie (tretí až ôsmy týždeň tehotenstva - od oplodnienia) je kritickou fázou tehotenstva (tehotenstvo) v ľudskom vývoji, pretože práve v týchto niekoľkých týždňoch sa kladú základy všetkých orgánových systémov tela. Všetky vonkajšie vplyvy, ako lieky alebo výrusové infekcie, môžu práve v tomto období spôsobiť veľké škody.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Tehotenstvo - 1. až 8. týždeň tehotenstva - ZDRAVIE.sk