Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Tehotenstvo - 9. až 16. týždeň tehotenstva

V 12. týždni tehotenstva (tehotenstvo) sa ukončí prvý trimester vašej gravidity. V tomto období ste zistili, že ste tehotná, pociťovali ste nevoľnosť, únavu a náladovosť. Vaše dieťatko, nazývané v tomto období embryo, prešiel ohromným vývinom. Po spojení vajíčka so spermiou sa z neho začal tvoriť nový človek. Od ôsmeho týždňa až po narodenie nazývame vyvíjajúce sa dieťa plod alebo fétus (potomok).

V 9. týždni tehotenstva (tehotenstvo) má plod len 2 až 3 cm, hodnota hCG v tele matky je najvyššia (prítomnosťou hCG v moči sa tehotenský test javí ako pozitívny). Začína sa vyvíjať tvár – oči, nos, ústa a uši.

Krvný obeh je už vyvinutý a je oddelený od krvného obehu matky. Obsah krvi v tele matky sa zväčší až o 50 percent, najmä obsah plazmy sa zvýši viac ako obsah červených krviniek, čo spôsobuje, že matka je anemická a môže sa cítiť slabá a unavená. Srdce pracuje dvakrát výkonnejšie. Maternica a koža spotrebujú dvojnásobné množstvo krvi a spotreba obličiek je o 25 % vyššia.

10. až 11. týždeň tehotenstva (tehotenstvo) je ideálny na prvý ultrazvuk.Dá sa zmerať veľkosť plodu, aj určiť termín pôrodu.  Pohlavie dieťaťa sa dá určiť až od 16. týždňa. Plod je veľmi aktívny, krúti sa. Prsty má už vyvinuté a dokáže zovrieť pästičku. Malý chcvostík zaniká. Hlava je naklonená k hrudníku. Sací reflex sa začína prejavovať, plod si cmúľa palec. Začína pracovať imunitný systém a detská žľaza-thymus. Plod už má v tomto období vyvinuté srdce a ďalšie vnútorné orgány, ktoré sa budú ďalej vyvíjať.

V 9. týždni tehotenstva (tehotenstvo) meria plod asi 3 cm. V ďalšom týždni sa telo predlžuje a prekresľujú sa prsty na nohách a rukách, ktoré sú však stále zahalené blanou. Plod váži asi 5 gramov. V 11. týždni je už fétus chránený pred akýmikoľvek vrodenými vadami a infekciami. Tvoria sa druhotné pohlavné orgány spolu s vaječníkmi a semenníkmi. Srdce čerpá krv do všetkých hlavných orgánov.

V priebehu tretieho mesiaca tehotenstva (tehotenstvo) sa pravdepodobne začnete cítiť lepšie, ranné nevoľnosti ustúpia. začnete priberať, pretože vaše dieťa prudko rastie. Kolísavosť hormónov sa začína ustaľovať, pravdepodobne budete reagovať menej emocionálne a budete sa cítiť menej zraniteľná. Riziko spontánneho potratu sa rapídne zníži, v podstate až na nulu, preto sa budete cítiť uvoľnene a začnete si vaše materstvo naplno užívať. Asi v štvrtom mesiaci sa začne na vás tehotenstvo fyzicky prejavovať. Bradavky vám stmavnú v dôsledku zvýšeného pigmentu a zviditeľnenia povrchových žíl. Môže vás v nich tiež pichať alebo môžu byť bolestivé. Na bruchu sa vám môže vytvoriť linea nigra – tmavá čiara smerujúca stredom brucha nadol. Rastúce dieťa vytláča maternicu smerom nahor, pri vyšetrení ju možno nahmatať. Na konci tohto mesiaca môžete zacítiť prvé pohyby vášho dieťatka. Prvorodičky však až o niečo neskôr.

12.týždeň tehotenstva (tehotenstvo) – srdce plodu tlčie rýchlosťou 110 – 160 tepov/min. a hrudník sa začína dvíhať a klesať. Prsty na nohách aj rukách sú už úplne vytvorené a začínajú rásť malé nechtíky. Plod si môže sať palec a piť popri tom plodovú vodu, ktorú vylučuje vo forme moču. Plodová voda sa každých 24 hodín vymieňa. Dieťa teraz váži 20g a meria asi 6,5 cm. V 13. týždni tehotenstva prevzali kostná dreň, pečeň a slezina tvorbu krvných buniek. V ďasnách sú už vyvinuté malé zúbky. V nasledujúcom týždni tehotenstva plod narastie o 1,5 cm a svoju váhu zdvojnásobí! Môže otáčať hlavou a dokonca zvraštiť obočie. Plod naďalej prudko rastie, nohy sú už dlhšie ako ruky, vlasy na hlave hustnú a tvoria sa riasy a obočie. V 16. týždni fétus váži asi 135g a meria 16 cm. Telo má pokryté jemnými chĺpkami nazývanými lanugo, ktoré slúžia pravdepodobne na udržanie telesnej teploty.

Približne od dvanásteho po dvadsiaty ôsmy týždeň tehotenstva (tehotenstvo) je obdobie druhého trimestra. Vaše bábätko rastie a vy a vaše telo sa pripravujete na pôrod.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Tehotenstvo - 9. až 16. týždeň tehotenstva - ZDRAVIE.sk