Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Tehotenstvo - 17. až 24. týždeň tehotenstva

Práve prežívate obdobie, v ktorom si naplno užívate svoje tehotenstvo. Ste plná energie, vyzeráte úžasne a už cítite pohyby svojho bábätka. To už reaguje na váš hlas a je veľmi aktívne.

V 17. týždni sú už všetky kosti vášho dieťatka úplne vyvinuté, rovnako ako koža a svaly. Začínajú sa vyvíjať chuťové bunky, takže už bude schopné odlišovať slané od sladkého. V tomto týždni tehotenstva (tehotenstvo) meria asi 18 cm a váži asi 185 g. V ďalšom týždni tehotenstva (tehotenstvo) si začína uvedomovať zvuky vútri maternice a môžete pocítiť jeho pohyby pri neočakávaných zvukoch. Pokoška je stále vráskavá , pretože plod ešte nemá podkožný tuk. Plod ďalej naberá na váhe. Rýchly rast sa začína spomaľovať. V ďasnách sa už vytvorili aj mliečne zuby. V poslednom týždni 5. mesiaca tehotenstva sa na povrchu tela tvorí biela mazľavá hmota, ktorá ho chráni pred plodovou vodou. Väčšinou pred pôrodom zmizne, no niekedy je ho možné spozorovať na novorodencovi. Váži 340 g a meria 25,5 cm.

V tomto štádiu je už semenník chlapca pevný. U dievčatka sa z vagíny stáva prehĺbenina a vaječníky obsahujú asi 7 miliónov vajíčok, ktoré sa pri narodení zredukujú asi na 2 milióny. Kým dievča dosiahne pubertu, zostane jej približne 200 000 až 500 000 vajíčok a počas jej dospelého života sa z nich uvoľní len 400 – 500 vajíčok.

Bradavky a pod nimi ležiace prsníkové žľazy sa vyvíjajú u oboch pohlaví.

Nálada sa vám zlepší a budete plná energie. Koža na bruchu sa začína napínať. Rozšírenie krvných ciev spôsobuje tvorbu drobných červených znamienok na tvári a na pleciach. Môže vás trápiť záha a zápcha. Mali by ste dbať na správne držanie tela, nenamáhať si chrbticu a zvoliť radšej obuv s nižšími podpätkami.

Vo vašich prsníkoch sa začína tvoriť medzivo, čo je riedka mútna tekutina, nie je potrebné ho vytláčať. V strednej fáze tehotenstva (tehotenstvo) budete vyzerať vynikajúco a budete celá žiariť.

V nasledujúcom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo) budete cítiť ako plod kope, pretože je veľmi aktívny. Jemným hladením a prihováraním ho viete upokojiť. Plod teraz váži asi 390 g a meria asi 28 cm. V 23. týždni začína plod vyzerať ako pri pôrode. Chlapci majú miešok úplne vyvinutý a vaječníky dievčat obsahujú niekoľko miónov vajíčok. Dĺžka asi 31 cm a váha približne 440 g. Na konci šiesteho mesiaca môžete podľa pohybov vášho bábätka zistiť, kedy spí. Tieto návyky si pravdepodobne zachová aj po narodení a tak sa môžete už teraz pripraviť na jeho denný režim. Teraz meria asi 33 cm a váži asi pol kila.

V šiestom mesiaci tehotenstva (tehotenstvo) je vaše dieťa schopné počuť zvukové frekvencie, ktoré sú za vaším prahom  počutia. Svojim pohybom bude odpovedať skôr na vysoké tóny ako na nízke. Bude sa hýbať aj v rytme vášho hovoreného slova. Od tohto mesiaca bude reagovať aj na údery bubna a to nadhadzovaním sa hore a dole.

Vnútri pľúc sa vo zvýšenom počte formujú pľúcne vaky. Zvyšovanie ich počtu bude pokračovať až do 8. roku života dieťaťa. Krvné cievy, ktoré dieťaťu pomáhajú absorbovať kyslík a vylučovať oxid uhličitý, sa rozmnožujú. Nosové otvory sú už otvorené, plod začína vykonávať dýchacie pohyby, nadobúda prax v dýchaní.

Vy budete priberať v tomto období pravdepodobne 0,5 kg týždenne. Rastúce dieťa vám vytláča rebrá smerom von, tlačí na hrudníkový kôš, čo môže spôsobovať bolesti rebier.
Dieťa tiež tlačí na žalúdok, čo spôsobuje tráviace ťažkosti. Tiež môžete pociťovať bolesti po bokoch brucha, spôsobuje ju napínanie svalov maternice. Pravdepodobne sa začnete veľmi potiť, začínate tiež viac priberať.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Tehotenstvo - 17. až 24. týždeň tehotenstva - ZDRAVIE.sk