Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Stanovisko k „Očkovaniu proti chrípke“

Aj vy patríte medzi tých, ktorí zvažujú očkovanie proti chrípke? Aj na vás pôsobia rozdielne názory odborníkov mätúco? Radi vám sprostredkujeme náš názor:

 • Zdravý človek v drvivej väčšine prípadov chrípku (chrípka) zvládne bez komplikácií, musí sa však zmieriť s niekoľko dní trvajúcou práceneschopnosťou, ktorá nemusí byť každému (či už z pracovných alebo finančných) dôvodov povôli. Ak sa rozhodnete nezaočkovať a pani chrípka si vás predsa nájde, venujte jej prosím aspoň pár dní u vás doma v posteli. Ak totiž tak neurobíte, výrazne si zvyšujete riziko vzniku komplikácií ako je napríklad zápal srdcového svalu a to aj napriek tomu, že ste inak úplne zdravý človek. Taktiež by ste mali zvážiť, či nie ste dennodenne v pravidelnom kontakte s maličkými deťmi alebo naopak staršími či oslabenými ľuďmi. Môžete sa totiž stať pre nich zdrojom infekcie, ktorú nemusia zvládnuť tak ľahko ako vy.
 • Tehotná žena sa podľa všeobecne platných odporúčaní môže dať zaočkovať (očkovanie) v ktorejkoľvek fáze gravidity. Všetky vakcíny dostupné na trhu sú neživé, obavy z možného vzplanutia ochorenia v dôsledku vakcinácie teda nie sú opodstatnené. Ideálne samozrejme je, predovšetkým ak ide o plánované počatie, dať sa zaočkovať ešte pred otehotnením. Chrípka je ochorenie, kde reálne hrozí poškodenie plodu, preto je opatrnosť namieste.
 • Iné ohrozené skupiny ľudí (mali by sa dať zaočkovať)
  • deti od 6 mesiacov do troch rokov a ľudia starší ako 59 rokov
  • pacienti s rakovinou, HIV pozitívni, pred a po transplantácii, astmatici, kardiaci, cukrovkári a pacienti s inými závažnými chronickými ochoreniami
 • Skupiny ľudí, ktoré sa môžu stať zdrojom infekcie pre oslabených jedincov (bolo by vhodné, keby sa dali zaočkovať)
  • personál domov dôchodcov, detských domovov, zariadení chráneného bývania, opatrovateľskej služby
  • zdravotníci pracovníci, ktorí priamo prichádzajú do kontaktu s pacientom alebo ohniskom nákazy
  • pracovníci rezortov, v ktorých dochádza k úzkemu kontaktu veľkého množstva ľudí (zamestnanci školstva, pôšt, obchodov, bánk, dopravy, policajti, vojaci a pod.)
  • deti predškolského a školského veku
 • Globálne hľadisko
  Posledné roky sú obavy zo vzniku tzv. pandemického vírusu chrípky, ktorý by (okrem iného) mohol vzniknúť aj výmenou genetického materiálu medzi ľudským a vtáčím chrípkovým vírusom a spôsobiť tak veľmi vážne, životohrozujúce ochorenie. Táto pravdepodobnosť je tým vyššia, čim viac jedincov v populácii bude nakazených bežným ľudským typom vírusu. Aj preto Svetová zdravotnícka organizácia odporúča čo najvyššiu preočkovanosť populácie, aby kolovanie vírusu bolo čo najmenšie.
 • Upozornenie na záver
  Očkovanie proti chrípke nechráni proti množstvu iných vírusových nákaz, ktoré sa u vás napriek tomu môžu vyskytnúť, čo je potom veľmi často nesprávne interpretované ako "dal som sa zaočkovať a aj tak som ochorel". Napriek očkovaniu proti chrípke, môžete dostať nádchu, zápal mandlí alebo bronchitídu, ktoré spôsobí iný vírus.
 • Ak teda patríte do kategórie zdravý človek a vo vašom blízkom okolí sa nenachádza ani kojenec ani senior či chronicky chorý človek, alebo ste sa jednoducho rozhodli, že to skúsite bez očkovania a keď vás chrípka navštívi, budete sa jej poctivo venovať pár dní u vás doma. Držíme vám palce!
Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Stanovisko k „Očkovaniu proti chrípke“ - ZDRAVIE.sk