Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Aký je vplyv hospodárskej krízy na slovenské zdravotníctvo? Čo tvoria výdavky naň? A čo je, resp. by malo byť cieľom liekovej politiky?

Výdavky zdravotníctva netvoria len lieky a cieľom kvalitnej liekovej politiky nie je šetrenie.

Celosvetová ekonomická kríza dorazila už aj na Slovensko a jej dôsledky sa začínajú prejavovať aj v zdravotníctve. Podľa predbežných odhadov výpadky v rozpočte zdravotníctva môžu tvoriť až do 10 % rozpočtu zdravotníctva (podľa HPI 130 až 350 miliónov EUR). V takejto situácii je iste namieste zamyslieť sa, kde sú rozpočtové priority a kde vziať chýbajúce zdroje.

Častým cieľom úspor v zdravotníctve (a možno dokonca v poslednej dobe jediným) sú lieky. Tvoria približne 1/3 celkových výdavkov zdravotníctva na Slovensku. Prečo tak veľa? Príčin, prečo sa to v pomerných číslach tak javí, môže byť viac.

Prvá, najjednoduchšia, je práve fakt, že údaj je v percentách a vyjadruje len pomer určitej časti zdrojov k základu – celkovým zdrojom pre zdravotníctvo. Ten môže byť veľmi rôzny, nakoľko jednotlivé krajiny investujú do zdravotníctva dosť odlišne. Nielen podľa svojej ekonomickej výkonnosti, ale vplyv majú aj historické zvyklosti a to, ako sa k nim postavia vládnuce politické sily a aké majú programové priority.

Aj v najlepších rokoch ekonomického rastu, na Slovensku nebolo podľa štatistík OECD investované do zdravotníctva viac ako 7 % HDP a podľa údajov MF SR dokonca ešte menej – len okolo 6,5 %, pričom priemer krajín OECD sa pohybuje okolo 9 %. V niektorých krajinách OECD s podielom celkových výdavkov na lieky pod 20 % však tvorí percento HDP investované do zdravotníctva aj viac ako 10 % celkových zdrojov (Rakúsko, Nemecko, Belgicko, Francúzsko a ďalšie).

Druhou príčinou môže byť to, že spotreba liekov na jedného obyvateľa v krajinách s nízkym podielom na celkových výdavkoch je veľmi nízka (napríklad Mexiko 182 USD PPP v r. 2006). Ak by sme sa na výdavky na lieky pozreli napríklad porovnaním Slovenska so situáciou u našich najbližších susedov V-4 (Poľsko, Česko, Maďarsko), zistíme, že sú na tom podobne.

Priemer HDP investovaného do zdravotníctva v krajinách V-4 je 7,2 %, z toho podiel výdavkov na lieky 27,7 % (OECD 2008, údaje za r. 2006).

Čo sa týka spotreby liekov na jedného obyvateľa, v roku 2008 to bolo na Slovensku 282 USD oproti priemeru 266 USD V-4 a priemeru 492 USD v krajinách G-5 (Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia, Taliansko, Španielsko – údaje IMS v cenách výrobcov).

Lieková politika na Slovensku nie je teda žiadnou tragédiou a ani sa nevymkla spod kontroly. Naopak, je to možno zatiaľ jediný segment v zdravotníckom komplexe, kde už tradične fungujú dobré štatistiky a množstvo spotrebovaných liekov je možné spočítať až na počet predaných balení a tabletiek alebo tzv. denných definovaných dávok. K nim vieme priradiť aj príslušné sumy v EUR, ktoré vydali zdravotné poisťovne a zaplatili pacienti. V prípade potreby je teda až príliš jednoduché “otočiť kohútikom“ a priškrtiť zdroje, ktoré sa vydávajú na lieky.

Je to podstatne jednoduchšie, rýchlejšie a krátkodobo aj efektnejšie ako sa zaoberať napríklad sieťou nemocníc, ambulancií a kvalitou a efektivitou poskytovania zdravotnej starostlivosti v nich. Regulátorov môže ľahkosť aplikovania reštriktívnej liekovej politiky zvádzať k prvoplánovým riešeniam, ktorých výsledkom, môžu byť paradoxne následne zvýšené náklady na liečenie neliečených či nedostatočne liečených pacientov.

Najviac zaujímavé z hľadiska regulátorov sú výdavky zdravotných poisťovní týkajúce sa úhrad za lieky na recept, ktoré tvoria asi 80 % spotreby všetkých liekov. Náklady za lieky podávané v nemocniciach a ambulanciách sú platené ako súčasť úhrad za výkony zdravotnej starostlivosti a tvoria približne 10 % spotreby všetkých liekov, ďalších 10 % tvoria už spomínané lieky nehradené a voľnopredajné lieky. Údaje o nákladoch na hradené receptové lieky sleduje napríklad štatistika NCZI (Národné centrum zdravotníckych informácií). Podľa tejto štatistiky v rokoch 2002 – 2006 za ministrovania reformátora R. Zajaca, výdavky na úhrady narástli celkovo za 4 roky o +33% a doplatky pacientov až o +89%.

Od roku 2006 do roku 2008 (sledované 2 roky, 2008 odhad podľa 3Q) narástli výdavky za úhrady receptových liekov spolu o 9,2% a doplatky o 11%.

Aj keď pokles výdavkov na úhrady bol čiastočne spôsobený znížením DPH na lieky z 19 na 10 %, za povšimnutie stojí fakt, že doplatky na ne rástli už len veľmi mierne.

Dve plošné zníženia cien v rokoch 2007 a 2008 spolu so zavedením degresívnej marže priniesli úsporu vo výške cca. 137 miliónov EUR (4,1 mld. SKK = 1,3 + 1,8 + 1 bez započítania zníženia DPH). Od apríla 2009 sa podľa predikcie MZ SR na cenách liekov porovnaním s priemerom 6-tich najnižších cien v rámci EÚ ušetrí ďalších 57 miliónov EUR (1,7 mld SKK) a následnou úpravou úhrad liekov ďalších 10 miliónov EUR (300 miliónov SKK).

Len na samotných úhradách liekov sa teda v období 2007 – 7/2009 ušetrilo/ušetrí spolu 204 miliónov EUR (6,145 mld SKK) a MZ SR už pripravuje nové opatrenia v liekovej politike, vrátane ďalšieho kola porovnávania cien, ktoré budú platné od októbra 2009.

Na záver zopakujem vetu zo začiatku, že výdavky zdravotníctva netvoria len lieky a cieľom kvalitnej liekovej politiky nie je šetrenie. Cieľom kvalitnej liekovej má byť to, aby pacient dostal účinný liek na svoje ochorenie včas a za primeranú cenu. Slovensko má obrovské deficity nielen v ekonomike, ale aj v oblasti základných zdravotných ukazovateľov. A súčasťou ich riešenia sú aj lieky.

Pravdou je, že v časoch nedostatku, je rozumné sa uskromniť. Týkať by sa to však malo bez rozdielu všetkých častí zdravotníckeho systému, nielen farmaceutického priemyslu a pacientov, ktorí potrebujú lieky. A šetriť by sa malo v celom národnom hospodárstve.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Aký je vplyv hospodárskej krízy na slovenské zdravotníctvo? Čo tvoria výdavky naň? A čo je, resp. by malo byť cieľom liekovej politiky? - ZDRAVIE.sk