Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Tridsať rokov od vzniku Rýchlej zdravotníckej pomoci – dnes Záchrannej zdravotnej služby v Prievidzi, prvá časť

Priekopnícke a úspešné dielo

V Hunadyho sále Bojnického zámku sa 5. júna uskutocní slávnost k 30. výrociu vzniku Rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP) v Prievidzi. Na tejto slávnosti sa ocakáva prítomnost významných oficiálnych hostí i osobností z odboru urgentnej medicíny.

Poslaním je pripomenút si priekopnícke dielo zakladatelov RZP v rámci Slovenska a ocenit tradície i výsledky práce dnešnej bojnickej Záchrannej zdravotnej služby, ktoré ju radia k popredným pracoviskám ZZS na Slovensku. Má v celom Trencianskom samosprávnom kraji najviac výjazdov (primárnych i celkove).

Dnom „D“ prievidzskej RZP bol 11. apríl 1979, ked podla koncepcie vtedajšej primárky ARO v bojnickej NsP MUDr. Vlasty Cmarkovej odštartovala nová služba v zdravotníckej starostlivosti na Hornej Nitre. Horná Nitra bola vdaka tomu jedným z prvých regiónov v republike, kde bola zriadená "rýchla". Prvým vedúcim lekárom bol MUDr. Peter Pavol Heriban, ktorý ju potom viedol (s prestávkami) do konca roka 1998.

Po viacerých reorganizáciách dnes pôsobí v bojnickej nemocnici Záchranná zdravotná služba, vedená primárom Oddelenia urgentnej medicíny MUDr. Gabrielom Lacikom, s dvoma stanoviskami (popri iných držiteloch licencií na ZZS). Kolektív lekárov, zdravotných sestier-špecialistiek, záchranárov a vodicov sa pravidelne zúcastnuje na záchranárskych sútažiach a dosahuje velmi dobré výsledky. Rastie a skvalitnuje sa aj vybavenie pracoviska, v tomto roku plánuje nemocnica pre ZZS nákup sanitky a prístroja na ventiláciu.

"Sme jediná nemocnica v regióne a možno aj v SR, ktorá v praxi plní koncepciu urgentnej medicíny od prednemocnicnej, cez nemocnicnú až po medzinemocnicnú starostlivost - poznamenáva MUDr. G. Lacika. – Máme ZZS i centrálny príjem, ktorý sa ešte borí s problémami, ale postupne ho predsa len budujeme. Iba bojnická nemocnica zabezpecuje služby v celej šírke, ostatné nemocnice to robia len v obmedzenej miere.

V regióne pôsobia aj iní držitelia licencie ZZS, ale ich koncepcia je iná než naša. U nás je základom poskytnút kvalitnú zdravotnú službu a zisk je až na druhom mieste. "Záchranka musí zvládnut všetky život a zdravie ohrozujúce situácie, ako sa hovorí - od pôrodu až po smrt, - dodáva záchranárka Zuzana Cíková. - Ale musím povedat, že všetci sme záchranári a naša spolupráca s nimi je skvelá.

Konkurujeme si len v tzv. sekundárnych výjazdoch. Len škoda, že naše služby zneužívajú i takí ludia, ktorí nás volajú k porezanému prstu, alebo máme aj "stálych klientov", ktorých vozíme aj 30-40 krát do roka, niekedy i dvakrát denne... A o tom, že ich treba najprv okúpat, obliect..., ani nehovorím." A je tu ešte jeden moment, na ktorý upozornil vodic záchranky Jozef Holý, ktorý tu slúži od zrodu „rýchlej“ v Prievidzi.

"Jazdíme po všelijakých cestách (vieme, aké sú), no najhoršie je, že sa jazdí coraz bezohladnejšie a nebezpecnejšie. My máme prísne limity - do minúty musíme opustit nemocnicu, do 15 minút máme byt pri pacientovi - a napokon sa nám neraz stane, že nám vynadajú, vyhrážajú sa a podobne. To strašne znehodnocuje prácu záchranárov a znechucuje. Clovek by to tu nevydržal, nebyt toho, že obcas pocujeme aj to obycajné: Dakujem.

Napokon, pevné miesto ZZS v NsP v Bojniciach potvrdzuje aj riaditel NsP MUDr. Ladislav Gerlich, MPH: "ZZS je prednemocnicnou castou oddelenia urgentnej medicíny, ktoré v našej nemocnici prevádzkujeme, budujeme a rozvíjame na základe platnej koncepcie odboru urgentná medicína. Vychádzajúc z 30-rocných skúseností sme presvedcení, že kvalitnú a integrovanú urgentnú zdravotnú starostlivost je možné zabezpecit len tímom ludí sústavne cvicených, školených a rotujúcich na pracovisku organizacne a funkcne prepojenom so základnou všeobecnej nemocnice. Sme držitelmi licencie poskytovatela ZZS a budeme sa v prípadnom tendri MZ SR o nu opätovne uchádzat."


Doplnujúce informácie k ZZS v NsP v Bojniciach:

Mená - vedúci lekári RZP/ZZS:

MUDr. Peter Pavol Heriban, MUDr. Mária Magátová, MUDr. Peter Jurcenko, MUDr. Štefan Svitok, MUDr. Gabriel Lacika.

Štatistika:

Dnes tvorí ZZS kolektív - okrem primára OUM – 7 slúžiacich lekárov, 5 zdravotných sestier, 4 záchranári, 8 vodicov a sanitári. V roku 2008 absolvovala ZZS v nemocnici 5238 výjazdov – ciže viac než 14 denne, v tomto roku už 1668 výjazdov (z toho 1055 lekárskych).

Doplnujúce informácie o NsP:

Bojnická nemocnica je dominantným lôžkovým zdravotníckym zariadením v hornonitrianskom regióne so spádovým územím s približne 200 000 obyvatelmi. Plní úlohy nad rámec bežných regionálnych nemocníc, napriek tomu, že nie je zaradená v povinnej minimálnej sieti zdravotníckych zariadení.

Rocne hospitalizuje vyše 19 000 pacientov, vykoná okolo 7 000 operacných zákrokov, v pohotovosti vyšetrí a ošetrí okolo 17 000 ludí. Tieto výkonové parametre sú posledné roky relatívne stabilné, no k zmenám dochádza v štruktúre pacientov – pribúdajú pacienti nárocní na nákladnú starostlivost.

V roku 2007 dosiahla NsP prvýkrát po rokoch vyrovnané hospodárenie, bez vplyvu odpisov dokonca zisk 17 mil. Sk, co bol o 18 mil. Sk lepší hospodársky výsledok než v r. 2006. Napriek pokracovaniu v nárocnom skvalitnovaní riadenia nemocnice – intenzifikácii cinností, zvyšovaní produktivity práce, ekonomickej konsolidácii zaznamenala NsP v roku 2008 stratu, ktorá – podobne ako v iných nemocniciach – narastá aj v roku 2009, pretože v slovenskom zdravotníctve sa dlhodobo nerieši problém nedostatocných vstupov – najmä zdrojov zo zdravotných poistovní.

NsP chce v tomto roku dalej pokracovat v aplikovaní systému riadenia kvality, za ktorý v roku 2007 získala a vlani obhájila certifikát podla normy ISO 9001:2000, dokoncit im-plementáciu informacného systému, zaviest kontroling a rozšírit motiváciu v odmenovaní.

V spolupráci s TSK sa chce NsP v Bojniciach uchádzat o financovanie z eurofondov, s pomocou ktorých chce dokoncit roky rozpracovanú rekonštrukciu inžinierskych sietí a dostavbu operacných sál za cca 300 mil. Sk.


Kolektív ľudí zo záchranky, medzi nimi celkom hore nad ostatnými Dr.Heriban, opiera sa o plecia dnešného primára OAIM Dr.Juliusa Zemana, od neho druha smerom doprava je vtedajšia primárka ARO Dr.Vlasta Cmarková, pri stĺpe sú dlhoroční vodiči záchranky - hore Stanislav Polony (už na dôchodku), dolu vpravo od neho v okuliaroch dodnes jazdiaci a v tlač.správe citovaný Jozef Holý, vľavo od neho je prvá staničná sestra Maria Frimmelová, celkom vľavo je dnešný vedúci oddelenia riadenia procesov a kvality Dr.Marek Kudlaček (ako viete, NsP je držiteľkou certifikátu ISO na jej systém manažérstva kvality, ktorý vlani po roku od udelenia aj obhájila a ďalej zdokonaľuje).

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Tridsať rokov od vzniku Rýchlej zdravotníckej pomoci – dnes Záchrannej zdravotnej služby v Prievidzi, prvá časť - ZDRAVIE.sk