Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Tridsať rokov od vzniku Rýchlej zdravotníckej pomoci – dnes Záchrannej zdravotnej služby v Prievidzi, druhá časť

Uznanie hreje, poteší reálna podpora

V Huňadyho sále Bojnického zámku sa 5. júna uskutočnila slávnosť k 30. výročiu vzniku Rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP) v Prievidzi. Na slávnosti sa zúčastnil rad významných oficiálnych hostí i osobností z odboru urgentnej medicíny: hlavný odborník MZ SR pre odbor urgentnej medicíny MUDr. Peter Časnocha, zástupca Slovenskej zdravotníckej univerzity doc. MUDr. Viliam Dobiáš, člen odborno-vzdelávacej komisie Asociácie poskytovateľov ZZS SR MUDr. Štefan Svitok (bývalý primár RZP v Prievidzi), bývalá primárka ARO a zakladateľka RZP v Prievidzi MUDr. Vlasta Cmarková a ďalší, poslankyňa Európskeho parlamentu (a bývalá pracovníčka NsP v Bojniciach) MUDr. Anna Záborská, poslankyňa NR SR Ing. Magda Košútová, zástupcovia a poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja, bývalí riaditelia NsP, bývalí i súčasní primári a ďalší pracovníci NsP v Bojniciach.

Kytica pre prvú primárku ARO, autorku koncepcie RZP, MUDr. Vlastu Cmarkovú – blahoželá dnešný primár OUM v NsP v Bojniciach MUDr. Gabriel Lacika

Riaditeľ NsP MUDr. Ladislav Gerlich, MPH, v slávnostnom príhovore citoval významného lekára a geniálneho organizátora zdravotníctva na Hornej Nitre MUDr. Júliusa Beniača, ktorý už v roku 1931 popísal úlohy rýchlej zdravotníckej pomoci so začiatkami siahajúcimi v Prievidzskom okrese až do roku 1929. Cieľom bolo predĺžiť reťaz záchrany čo najbližšie k pacientovi – čo platí aj dnes. No L. Gerlich kritizoval rozdrobenosť celého systému, ktorá spôsobuje aj problémy v kvalite služieb. Preto označil za zámer NsP v Bojniciach uchádzať sa o všetky reálne miesta pre poskytovanie ZZS v spáde bojnickej nemocnice. Vyslovil uznanie a poďakovanie pracovníkom ZZS za kvalitnú tímovú prácu a za zaujatie ich prácou.

Ako kolektívne dielo opísal vznik RZP jej prvý vedúci lekár MUDr. Peter Pavol Heriban, pričom vyzdvihol koncepčnú a zakladateľskú úlohu primárky ARO MUDr. Vlasty Cmarkovej. V. Cmarková potom pripomenula veľkú podporu riaditeľa NsP MUDr. Jozefa Pavleho a zdôraznila, že dnešná situácia pracovníkov ZZS je omnoho ťažšia, než bola pri jej vzniku. „S pokorou a uznaním sa skláňam pred 30 rokmi vašej perfektnej a skutočne profesionálnej práce: - povedal P. Časnocha. Ďalej uviedol, že zmeny v systéme ZZS mali a majú neodškriepiteľné pozitíva, ale priniesli aj „nestabilitu pre zamestnancov a poskytovateľov, priniesli demotiváciu zdravotníckych pracovníkov, zneužívanie ich umu sa zručnosti, ako aj výraznú agresivitu verejnosti namierenú voči nám“... Podrobne načrtol zámery pre skvalitnenie podmienok pre záchrannú službu, o. i. nové právne normy pre ich pôsobenie, zlepšenie zázemia a vybavenia a posilnenie kompetencií záchranárov.

Poslankyňa EP Anna Záborská v rozhovore s riaditeľom NsP v Bojniciach MUDr. Ladislavom Gerlichom, MPH (vľavo) a námestníkom pre LPS MUDr. Jánom Belanským, MPH.


Doplnujúce informácie k ZZS v NsP v Bojniciach:

Mená - vedúci lekári RZP/ZZS:

MUDr. Peter Pavol Heriban, MUDr. Mária Magátová, MUDr. Peter Jurcenko, MUDr. Štefan Svitok, MUDr. Gabriel Lacika.

Štatistika:

Dnes tvorí ZZS kolektív - okrem primára OUM – 7 slúžiacich lekárov, 5 zdravotných sestier, 4 záchranári, 8 vodicov a sanitári. V roku 2008 absolvovala ZZS v nemocnici 5238 výjazdov – ciže viac než 14 denne, v tomto roku už 1668 výjazdov (z toho 1055 lekárskych).

Doplnujúce informácie o NsP:

Bojnická nemocnica je dominantným lôžkovým zdravotníckym zariadením v hornonitrianskom regióne so spádovým územím s približne 200 000 obyvatelmi. Plní úlohy nad rámec bežných regionálnych nemocníc, napriek tomu, že nie je zaradená v povinnej minimálnej sieti zdravotníckych zariadení.

Rocne hospitalizuje vyše 19 000 pacientov, vykoná okolo 7 000 operacných zákrokov, v pohotovosti vyšetrí a ošetrí okolo 17 000 ludí. Tieto výkonové parametre sú posledné roky relatívne stabilné, no k zmenám dochádza v štruktúre pacientov – pribúdajú pacienti nárocní na nákladnú starostlivost.

V roku 2007 dosiahla NsP prvýkrát po rokoch vyrovnané hospodárenie, bez vplyvu odpisov dokonca zisk 17 mil. Sk, co bol o 18 mil. Sk lepší hospodársky výsledok než v r. 2006. Napriek pokracovaniu v nárocnom skvalitnovaní riadenia nemocnice – intenzifikácii cinností, zvyšovaní produktivity práce, ekonomickej konsolidácii zaznamenala NsP v roku 2008 stratu, ktorá – podobne ako v iných nemocniciach – narastá aj v roku 2009, pretože v slovenskom zdravotníctve sa dlhodobo nerieši problém nedostatocných vstupov – najmä zdrojov zo zdravotných poistovní.

NsP chce v tomto roku dalej pokracovat v aplikovaní systému riadenia kvality, za ktorý v roku 2007 získala a vlani obhájila certifikát podla normy ISO 9001:2000, dokoncit im-plementáciu informacného systému, zaviest kontroling a rozšírit motiváciu v odmenovaní.

V spolupráci s TSK sa chce NsP v Bojniciach uchádzat o financovanie z eurofondov, s pomocou ktorých chce dokoncit roky rozpracovanú rekonštrukciu inžinierskych sietí a dostavbu operacných sál za cca 300 mil. Sk.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Tridsať rokov od vzniku Rýchlej zdravotníckej pomoci – dnes Záchrannej zdravotnej služby v Prievidzi, druhá časť - ZDRAVIE.sk