Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Správa o činnosti za roky 2007-2008

Slovak League against Hypertension – Slovenská liga proti hypertenzii

Zelená 3, Dom srdca, 03608 Martin
SLOVAKIA
E-mail: farsky@za.psg.sk, www.hypertenzia.sk.
Tel. 0905 521368, fax 043 4282371

Správa o činnosti za roky 2007-8

  • 1. Pokračovali sme v edukačných aktivitách smerom k verejnosti a to laickej i lekárskej. Vystúpili sme v živom vysielaní i v záznamoch v televízii Markíza, TA3, STV 1, JOJ. Počet publikácií v denných i týždňových periodikách možno počítať na desiatky. Medzi najvýznamnejšie patrí článok v Pravde 2.9.2008, v ktorom sa publikovala dvojstrana s našimi odporúčaniami pre správne meranie krvného tlaku a dvojstrana v Lekárskych Listoch 20.3.2008 o vzťahu „Soľ v potravinách a hypertenzia“. V dňoch 14. a 15.9.2007 sme sa spolu so Slovenskou komorou lekárnikov aktívne podieľali na organizáii a programe sympózia „Zdravá rodina-zdravá spoločnost alebo Lekárnici a lekári príkladom“. 20. a 21.9. 2007 sme sa prezentovali vlastným stánkom na Dňoch zdravia v Žiline.
  • 2. V r. 2007 a 2008 sme spolupracovali so spoločnosťou Medprev s.r.o., Jakubovo nám. Bratislava, ktorá v SR poskytuje vyšetrovanie tuhosti tepien pomocou maďarského prístroja Artériograf (producent Tensiomed). Podieľali sme sa na klinickom skúšaní prístroja i organizovaní seminárov k problematike, kde sme mali vlastné prednášky. Aj keď ide o progresívnu metódu v manažmente hypertenzie, spolupráca s uvedenou spoločnosťou bola z organizačných dôvodov ukončená.
  • 3. V spolupráci so spoločnosťou Bayer s.r.o. sme usporiadali v mesiaci september r.2007 v 8 krajských mestách na Slovensku vo vlastnom stánku výchovno propagačnú akciu zameranú na dosahovanie cieľových hodnôt krvného tlaku (ďalej TK) pri liečbe hypertenzie. Pri tom sme poskytovali návštevníkom aj overovanie presnosti digitálnych tlakomerov, videoprogram o meraní krvného tlaku a kvíz o ceny s otázkami súvisiacimi s problematikou hypertenzie. Vo viacerých mestách boli pred akciou uverejnené informácie o cieľových hodnotách TK v miestnych novinách alebo na letákoch, ktoré boli doručené do poštových schránok obyvateľov. V septembri r. 2008 sa táto akcia uskutočnila v tiež 8, ale menších mestách v SR v priestoroch spoločnosti LIDL. Tieto akcie boli súčasťou programu MOST, organizovaného Slovenskou kardiologickou spoločnosťou a jej nadáciou.
  • 4. Aktívne sme sa zapojili do hnutia WASH (World Action on Salt and Health), ktoré bolo založené v r. 2005 vo Veľkej Británii prof. McGregorom. Jeho cieľom je znížiť spotrebu soli, redukovať obsah soli v nápojoch a potravinách tak, aby sa každým rokom jej spotreba znižovala a priblížila sa k optimu do 5g NaCl na osobu a deň. 20. februára r. 2008 sme usporiadali v Bratislave tlačovú konferenciu na túto tému, kde sme o.i. prezentovali hodnoty NaCl v niekorých potravinárskych produktoch na slovenskom trhu. Informácie z konferencie mali širokú publicitu v printových i elektronických médiách.
  • 5. V spolupráci so spoločnosťou Serviér sme “počas oboch rokov pracovali na designe a analýze výsledkov vedeckého programu SELECTIVE a SYMPATHY. Programy boli zamerané na rozpoznanie hyperaktivity sympatika u viac ako 2000 ambulantných pacientov s hypertenziou a nadváhou a jej terapeutické ovplyvnenie rilmenidínom. Výsledky štúdie boli prezentované v rámci edukačných seminárov Slovenskej internistickej spoločnosti vo všetkých regionoch SR a publikované v slovenskej medicínskej literatúre. Začali sme novú spoluprácu na štúdii DRIVE, ktorá má za cieľ preukázať vzťah medzi kvalitou spánku a hodnotami krvného tlaku pred a po nasadení liečby rilmenidínom.
  • 6. V spolupráci s firmou Boehringer Ingelheim sme priebežne aktualizovali našu web stránku www.hypertenzia.sk
  • 7. Pokračovali sme v spolupráci so spoločnosťou Hartman-Rico s.r.o. Slovenská liga proti hypertenzii takto podporuje používanie klinicky overených digitálnych tlakomerov. Spoločnosti sme poskytli poradenskú a konzultačnú činnosť, klinické skúšanie nových typov tlakomerov, spoluprácu pri tvorbe edukačných materiálov. Vystúpili sme aj na tlačových konferenciách spoločnosti v Prahe 15.2.2007 a v Bratislave 1.3.2007. Na jeseň r. 2007 sme iniciovali vlastnú multicentrickú klinickú štúdiu na overenie presnosti tlakomera Tensoval Duo control u pacientov s fibriláciou predsiení. Na štúdii participovali Dr. Beňová z FN Prešov, doc. Sirotiaková z FN Nitra, Dr. Vyskočilová z FN Brno, Dr. Krausová z nemocnice Nový Jičín a doc. Farský, Dom srdca Martin. Celkovo sa vyšetrilo 250 pacientov, výsledky stúdie boli prezentované na výročnej konferencii Spoločnosti všeobecného lekárstva ČR v K.Varoch 12.-15.11. 2008, ďalšie publikácie sa pripravujú.
  • 8. Udržiavali sme kontakty so Svetovou ligou proti hypertenzii – World Hypertension League vo forme e-mailovej korešpondencie a podporili sme aktivity celosvetovej kampane „Svetový deň vysokého krvného tlaku“, ktoré boli zamerané na dosahovanie cieľových hodnôt TK a na prospešnosť domáceho merania TK. Naše aktivity v r. 2007 i v r. 2008 boli prezentované v časopise WHL Newsletter (č. 2008/08) s cieľom inšpirovať ďalšie krajiny k podobným akciám.
  • 9. Pre svoju činnosť sme získali 2 dobrovoľníkov Mgr. L. Vankovú a p. V. Rybakova, ktorí pomáhali pri príprave odborných osvetových materiálov, aktívne pracovali v stánkoch – merali krvný tlak, obsah celkového a viscerálneho tuku, vyhodnocovali kvízy, zabezpečovali stavanie a rozoberanie stánku a jeho ozvučenie . Okrem toho sme cez Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Martine získali na tzv. aktivačnú činnosť 2 pracovníčky – p. Moniku Lieskovskú a p. Máriu Mačejovskú. Vykonávali administratívne práce, získavali údaje o obsahu soli v potravinách a zostavovali modelované jedálne lístky pre dospelých a deti z hľadiska obsahu soli . Získané údaje spracovali do formy posterov a elektronických programov a výsledky úspešne prezentovali na tlačovej konferencii v Bratislave 20.2.08 a Kongrese Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti v Žiline 24.-25.4.2008 (tu sme zorganizovali pre účastníkov aj „Beh do schodov s prekvapením“).
  • 10. Na pozvanie usporiadateľov sme vystúpili s prednáškami na medzinárodnom kongrese „Kvalita v medicíne“ v Thessalonikách 2.-5.10. 2008 a na 4. tatranských kardiologických dňoch 2.-5.3.2008 v rámci diskusie k národnému kardiovaskulárnemu programu.
Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Správa o činnosti za roky 2007-2008 - ZDRAVIE.sk