Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

SAFS: „Spolupráca s odbornou zdravotníckou verejnosťou, v rámci jasne stanovených pravidiel, je nevyhnutnosťou“

Po pozitívnej odozve na predchádzajúce aktivity, ktoré sa týkali spolupráce farmaceutického priemyslu a zástupcov lekárskej obce z pohľadu etiky, sa SAFS rozhodol pripraviť súbor informácií, ktoré by popisovali vzájomné vzťahy priemyslu a odbornej zdravotníckej verejnosti z hľadiska platných zákonov.

Viedla nás k tomu skutočnosť, že napriek pomerne prepracovanému etickému rámcu, práci Etickej komisie farmaceutického priemyslu a množstvu aktivít spojených so vzdelávaním všetkých zúčastnených, je na poli vzájomných vzťahov a interakcií stále čo zlepšovať. Vypracovali sme preto praktického sprievodcu Vybrané právne aspekty vzťahov odbornej zdravotníckej verejnosti a farmaceutického priemyslu. Obsahuje výber z platných slovenských zákonov, pričom vybrané sú tie časti, ktoré sa týkajú vzájomných interakcií zainteresovaných strán.

K prehĺbeniu a overeniu znalostí v tejto oblasti SAFS zároveň pripravil tri interaktívne testy, ktoré je možné nájsť na www.safs.sk v časti Test o zákonoch. V rovnakej sekcii sa nachádza aj elektronická verzia brožúry na stiahnutie.

„Spolupráca s odbornou zdravotníckou verejnosťou, v rámci jasne stanovených pravidiel, je nevyhnutnosťou. Pevne veríme, že informácie zhrnuté v brožúrke, ako aj v testoch, budú pre všetkých zainteresovaných užitočné a nápomocné v ďalšej práci,“ uviedla MVDr. Soňa Strachotová, MBA, výkonná riaditeľka SAFS.

Predseda poradnej skupiny SAFS zameranej na etiku, MUDr. Vladimír Pacholík, ju dopĺňa: „Široká verejnosť a médiá bývajú znepokojené vzťahmi medzi farmaceutickými spoločnosťami a zdravotníckymi profesionálmi. Pripravené materiály pomôžu obom stranám lepšie pochopiť zákonné a etické normy, ktoré tieto vzťahy regulujú, a to v prospech pacientov, zdravotníckych pracovníkov, zdravotných poisťovní, ako aj farmaceutických spoločností samotných.“

Stručný prehľad aktivít SAFS na úrovni samoregulácie v oblasti etiky:

  • - V roku 1998 sme vydali Etický kódex SAFS. Ten bol následne (v roku 2004) pretransformovaný na Etický kódex farmaceutického priemyslu, ktorý je platný aj pre ostatné priemyselné asociácie – ADL a GENAS. Tento kódex v mnohom prekračuje rámec zákona (zákon o reklame, zákon o lieku), nakoľko v ňom obsiahnuté zásady sú často prísnejšie ako samotný zákon.
  • Spolu so vznikom kódexu bola zriadená Etická komisia, ktorá dohliada na jeho dodržiavanie.
  • SAFS zriadil na svojej webovej stránke (www.safs.sk) interaktívne testy (Test o etike, Test o zákonoch), ktoré slúžia na edukáciu členov SAFS, ako aj širokej verejnosti (lekárov, členov ostatných asociácií, lekárnikov, zástupcov médií, študentov a pod.).
  • S cieľom posilňovať etické princípy vo vzťahoch medzi priemyslom a zdravotníckymi pracovníkmi SAFS v roku 2006 podpísal deklaráciu o zásadách spolupráce lekárskej profesie a farmaceutického priemyslu so Slovenskou lekárskou komorou (SLK) a Slovenskou lekárskou spoločnosťou (SLS).
  • Vydali sme publikáciu otázok a odpovedí, ktorá slúži na objasnenie tých častí kódexu, ktoré sa týkajú vzájomných interakcií farmaceutického priemyslu a lekárskej obce na poli etiky s názvom Najčastejšie otázky a odpovede o etickej spolupráci medzi lekárskou profesiou a farmaceutickým priemyslom.
  • Aktuálne sme vydali praktického sprievodcu, ktorý popisuje vzájomné vzťahy priemyslu a odbornej zdravotníckej verejnosti z pohľadu platných zákonov (Vybrané právne aspekty vzťahov odbornej zdravotníckej verejnosti a farmaceutického priemyslu).
  • Pravidelne organizujeme workshopy, v rámci ktorých sú priemyselné asociácie a ich členovia informovaní o aktualizáciách kódexu.
  • Členské spoločnosti SAFS uplatňujú vlastné interné postupy, v rámci ktorých vzdelávajú svojich zamestnancov o aktuálnych ustanoveniach kódexu.
  • Spolupracujeme so SLS a SLK na príprave programov, ktoré zahŕňajú problematiku etickej spolupráce farmaceutických spoločností a odbornej verejnosti do jej vzdelávania.

V prípade potreby akýchkoľvek dodatočných informácií, kontaktujte, prosím, Štefániu Cickovú, PR manažérku SAFS (mobil: 0915 987 629, tel.: 02/5022 1414, e-mail: cickova@safs.sk).


SAFS (www.safs.sk) je asociácia farmaceutického priemyslu založená v roku 1997. Členovia SAFS sú medzinárodné farmaceutické spoločnosti orientované na výskum a vývoj, ktoré pôsobia na Slovensku s podielom portfólia originálnych prípravkov minimálne 70 % z lokálneho obratu. SAFS združuje 22 spoločností, ktoré zamestnávajú viac ako 1100 odborníkov – lekárov, farmaceutov, ekonómov a iné profesie.

Členovia SAFS: Abbott, AstraZeneca, Bayer Schering Pharma, Biogen Idec, Boehringer Ingelheim, GlaxoSmithKline, Janssen-Cilag, Lilly, Lundbeck, Merck, Merck Sharp & Dohme, Novartis, Novo Nordisk, Nycomed, Pfizer, Pierre Fabre Medicament, Roche, sanofi-aventis, Servier, Schering Plough, Solvay Pharma, Wyeth Whitehall.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

SAFS: „Spolupráca s odbornou zdravotníckou verejnosťou, v rámci jasne stanovených pravidiel, je nevyhnutnosťou“ - ZDRAVIE.sk