Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Zdroj novej liečby diabetu - Kôrnatec jedovatý

Kôrnatec jedovatý – zdroj novej liečby diabetu

Začiatkom deväťdesiatych rokov objavili vedci, zaoberajúci sa výskumom diabetu, že exendin-4 pochádzajúci z Kôrnatca jedovatého pôsobí veľmi podobne ako hormón zažívacieho traktu človeka, nazývaný peptid 1 podobný glukagónu (GLP-1) a navyše dlhšie pretrváva v organizme. U ľudí zohráva GLP-1 kľúčovú úlohu pri udržiavaní glukózovej homeostázy (stály, ale nie nadmerný prísun glukózy do krvného obehu). Stimuluje telo k produkcii inzulínu ako odpoveď na zvyšujúcu sa hladinu krvnej glukózy, inhibuje uvoľňovanie glukózy z pečene po jedle, spomaľuje absorpciu živín, podporuje pocit sýtosti a znižuje chuť do jedla. Vo všetkých prípadoch ide o dôležité metabolické mechanizmy, ktoré sú pri diabete 2. typu narušené.

Na základe objavu účinkov exendinu-4, ktoré sa podobajú na pôsobenie GLP-1, a skutočnosti, že exendin-4 má signifikantne dlhší polčas ako GLP-1, vyvinuli vedci syntetickú verziu exendinu-4 nazývanú exenatid na liečbu diabetu 2. typu, a tým prvý prípravok v novej triede liečiv nazývaných inkretinové mimetiká.

Kôrnatec jedovatý (Heloderma suspectum)

Kôrnatec jedovatý (lat. Heloderma suspectum), vo svojej domovine nazývaný „Gilská príšera“ (Gila-Monster), podľa pohoria Gila, ktoré leží v Arizone.

Veľkosť: od 38 do 58,5 cm

Potrava: živí sa predovšetkým malými cicavcami, inými jaštermi, žabami, hmyzom, vtákmi a vtáčími vajcami

Pôvod: pôvodne z púšte Sonora na juhozápade USA a na severozápade Mexika

Vzhľad: čierno-oranžové sfarbenie zrohovatenej kože mu umožňuje výborné maskovanie na púšti, ktorá je jeho domovom. Pohybuje sa ťažkopádne, ale neustále skúma okolie svojím rozoklaným jazykom. Má robustné telo, krátke nohy, silné pazúry a krátky silný chvost, ktorý slúži na uchovávanie tuku. Využíva ho aj ako zdroj energie počas hibernácie alebo v období nedostupnosti potravy. Kôrnatec jedovatý je len jedným z dvoch známych druhov žijúcich jedovatých jašterov; ďalším druhom je Kôrnatec mexický.

Hrozby: v prírode sa kôrnatec dožíva viac ako 20 rokov. Prirodzenými predátormi sú dravé vtáky, kojoty, hady a domáce zvieratá. Najväčšie nebezpečenstvo však predstavuje človek: urbanistický a poľnohospodársky rozvoj a stavba ohrozujú jeho prirodzené prostredie, okrem toho každoročne zrazia množstvo jašterov automobily.

Vo všetkých štátoch USA, kde sa nachádza, je Kôrnatec jedovatý považovaný za chránený druh. Vďaka svojmu vzhľadu je opradený mnohými mýtami - ľudia mu napríklad prisudzujú magickú silu a nesmrteľnosť.

Správanie: aj keď Kôrnatca jedovatého môžeme vidieť počas celého roka, veľkú väčšinu svojho života sa zdržiava v podzemnej nore. Jeho aktivita na povrchu sa koncentruje do trojmesačného obdobia na jar, ktoré nasleduje po dlhom období hibernácie v zimných mesiacoch. Počas tohto trojmesačného obdobia prijíma potravu a pári sa.

Kôrnatec jedovatý sa zvykne vyhýbať extrémnym teplotám poludňajšieho slnka - najaktívnejší je v ranných a neskorých popoludňajších hodinách. Používa svoj jazyk a špeciálny zmyslový orgán, ktorý pri prenasledovaní koristi transformuje jej zápach na chuťový vnem, čím získava informácie o svojom okolitom prostredí.

Kôrnatec jedovatý je dobre vybavený na príjem veľkého objemu potravy vo väčších intervaloch, čo je výhodné v prostredí, v ktorom je problém s pravidelným vyhľadávaním koristi. Dospelí Kôrnatci jedovatí môžu prehltnúť až jednu tretinu svojej telesnej hmotnosti pri jednom požití koristi a obyčajne svoj ročný príjem potravy spotrebujú počas troch až štyroch úlovkov. Časť z takto prijatej potravy sa ukladá ako tuk v ich chvoste a slúži ako zásoba v dlhých obdobiach hibernácie cez zimu. Pomalý metabolizmus a pomerne nízka telesná teplota ešte viac znižujú potrebu pravidelného príjmu potravy.

Keď Kôrnatec jedovatý žerie svoj úlovok, modifikovaná slinná žľaza v jeho tlame uvoľňuje zlúčeninu nazývanú exendin-4, ktorá sa nakoniec dostáva do zažívacieho traktu a do krvného obehu jaštera. Zdá sa, že exendin-4 vopred pripravuje organizmus Kôrnatca jedovatého na príjem, spracovanie a ukladanie živín; vedci však musia úlohu exendinu-4 ešte potvrdiť. Existuje navyše presvedčenie, že exendin-4 hrá svoju úlohu pri obnovenom raste čriev Kôrnatca jedovatého, ktoré atrofujú v období medzi nepravidelnými a zriedkavými príjmami potravín, aby tak organizmus jaštera ušetril energiu.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Zdroj novej liečby diabetu - Kôrnatec jedovatý - ZDRAVIE.sk