Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Parkinsonova choroba a včasné nasadenie účinnej liečby

Tlačová správa

Bratislava, 27. novembra 2009 – Parkinsonova choroba je druhým najčastejším neurodegeneratívnym ochorením, ktoré celosvetovo postihuje približne 6 miliónov ľudí. Napriek tomu, že doteraz nie je známy spúšťací mechanizmus tohto ochorenia, jednotlivé príznaky sa dajú efektívne potláčať pomocou vhodnej symptomatickej liečby. Neustále však existuje potreba terapie, ktorá by zmiernila priebeh tohto ochorenia. Výsledky aktuálnej štúdie ADAGIO dokazujú, že rasagilín (v dávkovaní 1 mg denne) môže mať v rámci Parkinsonovej choroby takýto účinok.

Klinické príznaky Parkinsonovej choroby zahŕňajú tras, stuhnutosť, bradykinézu (spomalenie tempa pohybov z patologických príčin) alebo zhoršenie chôdze. U pacientov sa môžu vyvinúť nemotorické príznaky vrátane porúch poznávacích funkcií s demenciou. Klinické príznaky sa postupom času zhoršujú a spôsobujú pacientom vážne problémy.

Parkinsonova choroba postihuje často ľudí aj v produktívnom veku, okolo 55 – 60-teho roku života, čo má vážne sociálne a ekonomické dopady, a to nielen na samotného pacienta, ale aj jeho rodinu. „Parkinsonova choroba kvôli svojim príznakom výrazne znižuje možnosti chorého pracovať a obmedzuje ho aj vo vykonávaní bežných činností, čo neskôr vedie k jeho spoločenskej izolácii,“ hovorí Doc. MUDr. Ján Benetin, Ph.D., predseda Slovenskej neurologickej spoločnosti. „Preto sa súčasný výskum v oblasti liečby Parkinsonovej choroby sústreďuje predovšetkým na hľadanie spôsobov, ako spomaliť progresiu ochorenia a zmierniť alebo oddialiť nástup jeho príznakov, aby mohli ľudia postihnutí týmto ochorením viesť čo najdlhšie plnohodnotný život.“

Dôležité poznatky v oblasti výskumu Parkinsonovej choroby priniesla nedávno realizovaná štúdia ADAGIO, ktorá potvrdila, že včasné nasadenie liečby rasagilínom 1 mg denne v skorých štádiách ochorenia prináša účinné ovplyvnenie príznakov a spomalenie priebehu ochorenia. „Štúdia prebehla v 129 zdravotníckych zariadeniach v 14 krajinách sveta a zahŕňala 1 176 pacientov, ktorí neboli doposiaľ liečení,“ vysvetľuje priebeh štúdie ADAGIO jeden z jej autorov Prof. Warren Olanow, ktorý patrí k celosvetovo najuznávanejším odborníkom na liečbu Parkinsonovej choroby. „Výsledky štúdie ADAGIO preukázali u pacientov, ktorí začali s terapiou rasagilínom v dávke 1 mg denne v skorom štádiu ochorenia, prínos v liečbe, ktorý nebolo možné dosiahnuť pri jeho použití v neskoršom štádiu ochorenia.“ Inými slovami, terapia spomalila zhoršovanie motorických funkcií meraných škálou na hodnotenie závažnosti Parkinsonovej choroby. „Takýto výsledok nie je možné vysvetliť len jednoduchým vplyvom na príznaky ako také,“ dodáva Prof. Olanow, „ale znamená to, že liek spomaľuje priebeh ochorenia.“

„Ide o dôležité zistenie, ktoré celosvetovo ovplyvní prístup k liečbe Parkinsonovej choroby a veríme, že prispeje k zlepšeniu kvality života pacientov s týmto závažným ochorením,“ dopĺňa spoluautor štúdie Prof. Fabrizio Stocchi, ktorý spolu s Prof. Olanowom v týchto dňoch predstavili závery štúdie slovenským a českým neurológom počas 23. Slovenského a českého neurologického zjazdu v Bratislave.

Na Slovensku trpí Parkinsonovou chorobou 10 000 až 15 000 pacientov. „V súčasnosti je na Slovensku dostupná antiparkinsonická terapia na veľmi vysokej úrovni. Dostupné lieky umožňujú liečbu podľa najnovších odporúčaných postupov. Výsledky štúdie ADAGIO sú preto dobrou správou aj pre slovenských pacientov,“ uviedol MUDr. František Cibulčík, CSc., jeden z popredných odborníkov na liečbu Parkinsonovej choroby na Slovensku.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Parkinsonova choroba a včasné nasadenie účinnej liečby - ZDRAVIE.sk