Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Postrehy slovenského lekára z nemeckého zdravotníctva - časť druhá

Mnohí slovenskí lekári odchádzajú pracovať do zahraničia. Niektorí pre systém nášho zdravotníctva, iní zasa pre odmeňovanie za prácu a ďalší chcú zažiť niečo iné, ako máme doma. Aká je skutočnosť? V predchádzajúcej časti sme vám priniesli prvú časť postrehov slovenského lekára z nemeckého zdravotníctva, teraz prinášame druhú časť.

Pacient v Nemecku môže byť hospitalizovaný niekoľkými spôsobmi, napr. plne hospitalizačne, čiastočne hospitalizačne, predhospitalizačne, posthospitalizačne. Na každý druh sa musí prihlásiť v prijímacej kancelárii. Uvariť z diagnóz ten správny nemecký Eintopf je kľúčová úloha lekára. Každý pacient musí mať čo najviac diagnóz, môže byť hlavná, vedľajšia, do počítača musí byť zadaná každá diagnóza – odosielajúca, príjmová, odborná, z oddelenia, liečebná, operačná, prepúšťacia, vyúčtovacia. Lekár musí preklikávať medzi diagnózami a priraďovať im hodnoty hlavnej a vedľajšej tak dlho, až sa mu na obrazovke objaví najvyššia možná suma. Potom si otvorí finančnú krivku, z ktorej sa dá vyčítať, koľko dní presne musí byť pacient s uvedeným diagnostickým gulášom hospitalizovaný, aby to bolo pre nemocnicu najefektívnejšie. A napokon pacienta o jeden deň skôr prepustia, lebo poisťovne ho aj tak nezaplatia.

Ak náhodou pacienta nezoperujú, lebo operatéri úradujú, a musí sa zdržať v nemocnici o deň dlhšie, dostane infúziu (napr. Paracetamolu), či chce, alebo nie, aby sa zdôvodnil dlhší pobyt. K tomu treba prirátať nekompromisnú požiadavku vedenia nemocnice, aby boli všetky postele stále obsadené, a máte predstavu o úrade zvanom Klinikum (podobné ako bývalé OÚNZ). Klinikum, ale aj poisťovne zamestnávajú armády úradníkov, ktorí podrobne analyzujú každý jeden chorobopis, jedni aby zís kali čo najviac peňazí, druhí aby našli dôvod čo najmenej zaplatiť.

Raz týždenne majú lekári hodinové sedenie s CA a so slečnou z oddelenia pre styk s poisťovňami, kde ich karhajú za úradnícke a účtovnícke chyby pri lotérii diagnóz. V porovnaní s týmto systémom je slovenský systém geniálne jednoduchý a efektívny.

Pozoruhodným matematickým javom je aj účtovanie služieb. Služby dostane lekár zaplatené až o 3 mesiace po ich vykonaní. Vypočítať preplatenie služieb je ako riešiť rovnicu s mnohými neznámymi alebo len veľmi málo známymi veličinami. Vypočítať platbu podľa hodinovej tarify by bolo príliš jednoduché a nemalo by to ten správny šmrnc.

Sestričky a lekári

Všetci sedia v konferenčnej miestnosti, keď odbije 7.00 h, röntgenológ premietne prvú snímku. A to je jediná presnosť za celý deň. Pracovný čas trvá oficiálne do 15.30 h, ale keďže sa všetko nestihlo, nikto nejde domov, trvá to aj do 19.00 h. Nemci sú naozaj pracovití. Ak sa zjaví nejaká práca – príjem, prepustenie pacienta, transfúzia – nikto sa nepýta, čia je to povinnosť, práce sa chytí prvý, kto je poruke. Po službe by lekár mal ísť teoreticky o 7.00 h domov, ale bežne odchádza až o 10.00 – 11.00 h.

Nemecké sestričky majú s našimi spoločné iba pomenovanie. Sú väčšinou veľmi milé, ale nie také kvalifikované, ako sme zvyknutí u nás. Sestričky tu väčšinu času trávia písaním, šikovnejšie odoberú aj krv, niektoré dokonca zavedú braunylu, ostatné si na to zavolajú lekára. To je ďalšia príčina nedostatku lekárov v Nemecku, lebo robia aj prácu, ktorú v SR robia rutinne a lepšie sestričky.

Sestričky a Pflegeri na Notaufnahme (čo je niečo medzi pohotovosťou a centrálnym príjmom) majú inú úlohu. Je ich tam aj šesť a musia predovšetkým zbierať a zakladať formuláre od pacientov, pozerať do počítača a organizovať prácu lekárovi. Náš lekár bol šokovaný pri ošetrení svojho prvého krvavého úrazu v službe. Sestričky vyložili chirurgické nástroje, natiahli Xylocain do striekačky, usmiali sa a odišli. Po ošetrení ide lekár na recepciu, kde niektorej sestričke zahlási koniec ošetrenia a ona potom ranu zaviaže.

Okrem toho majú sestričky zvláštny dar koordinácie. V okamihu, keď má lekár najviac práce, príde jedna s tým, že vonku sedí babička so zlomeným členkom, druhá s tým, že iná babička je už v počítači a mala by sa dostať na rad, tretia pripomenie, že RTG tretej babičky je už hotový, a štvrtá nesie telefón. Na druhom konci je kolega z inej nemocnice, ktorý má pacienta s embóliou a. brachialis, ale keďže všetci cievni chirurgovia sú na sále, spojovateľka ho spojí s ortopédom – veď to je napokon tiež chirurg. Potom príde ďalšia sestrička, aby zistila, čo sa deje. Medzičasom vyprší platnosť všetkých hesiel na počítači a zapne sa šetrič obrazovky. Potom sa objaví CA a vyjadrí želanie, aby pacienti na Notaufnahme dlho nečakali. O 5 minút zavolá lekárovi OA, že pacienti môžu počkať, musí prísť na oddelenie poučiť predhospitalizačného pacienta, ktorý bude operovaný o štyri dni.

Dobre organizovaný chaos

V porovnaní s procedúrou, ktorú absolvuje slovenský pacient od obvodného lekára po operáciu a doliečenie, je to pre nemeckého pacienta let lietadla v hmle bez navigačných prístrojov. Pacient je prijatý na oddelenie s poukazom od obvodného lekára často s neurčitou a nečitateľnou diagnózou. A tak AA na oddelení musí pátrať a domýšľať si. Polovička pacientov nevie, aké lieky užíva. Náš lekár za rok zažil iba dvoch pacientov, ktorí si na papierik sami vypísali svoje doterajšie operácie. Predstava, že by pacient prišiel od obvodného lekára so stručnou epikrízou, je Nemcom cudzia. Prijímajúci lekár sa stáva detektívom, ak si pacient spomenie, že si ráno zobral poslednú tabletku a podľa Murphyho zákona je to obyčajne Metformin, Kumarin alebo Aspirin, nemôže byť plánovane operovaný. V pokoji sa odoberie domov s novým termínom.

Nemeckí pacienti sú mierni, trpezliví, pos lušní, spokojní a vďační a zvyknutí čakať. Nepýtajú sa do iných nemocníc. Pacient nediskutuje o operácii, podriadi sa. S prípadnou komplikáciou je takisto spokojný – jednoducho sa mu povie, že to sa môže stať. Pooperačné komplikácie, ktoré by v SR boli fatálne pre operatéra, v Nemecku sa berú ako normálne, veď komplikácia sa môže vyskytnúť.

Stalo sa, že Krajinský súd v Lipsku priznal pacientovi odškodné, pretože mu pri implantácii endoprotézy urobili o 1 cm dlhšiu nohu. Vcelku sa však nemeckí pacienti sťažujú naozaj výnimočne. Náš lekár však zažil jedného vyslovene nespokojného pacienta. Po poldňovom hladovaní mu oznámili, že jeho operácia sa z kapacitných dôvodov odkladá na druhý deň a môže sa najesť. To sa opakovalo štyri dni, preto chudák pacient čosi nespokojne zavrčal, na čo sa všetci patrične urazili a CA pacientovi oznámili, že takéto správanie mu tu nebudú akceptovať.

Na pohotovosti pacienti čakajú aj niekoľko hodín. Ležia však na perfektných posteliach, v krásnej miestnosti s veľkým plazmovým TV, všetci spolu, oddelení od verejnosti iba sklenou stenou.

Pacient dostane všetko

Pre spravodlivosť treba dodať, že aj v službe sa rutinne robí sonografia, CT a ak treba, aj MRI, Doppler, artériografie... Ak pacient potrebuje ortézu, hneď ju dostane.

Ak niekto potrebuje endoprotézu, môže ju mať počas niekoľkých dní implantovanú, bez čakania, bez limitov od poisťovní, bez protekcie a doplácania. Rovno z nemocnice môže ísť do kúpeľov. Ak sa pacientovi hospitalizovanému na neurochirurgii zistí arytmia indikovaná na Schrittmacher, môže ho mať na druhý deň bez problémov implantovaný.

Na druhej strane nikde na Slovensku nevidieť toľko závažných kontraktúr u obyvateľov domovov dôchodcov ako v Nemecku. Vyskytujú sa zbytočné amputácie prstov po panaríciách, pacienti predávkovaní kumarínmi tak, že majú plno modrín a nemerateľné hodnoty INR... Nemeckí ortopédi indikujú osteosyntézy výnimočne veľkoryso, dokonca aj u detí, a tomu zodpovedá aj počet veľmi závažných komplikácií. Málokto so zlomeninou odíde z nemocnice bez niekoľkých kusov ocele či titánu. Nemeckí kolegovia niekedy používajú operačné postupy, ktoré by u nás boli považované za archaické.

Požiadavka vedenia nemocnice mať zaplnené všetky postele vedie k problémom v službe. Náš lekár raz zažil, že v sobotu o 22.00 h museli presunúť pacientov po operácii do inej Nemocnice, aby získali voľné postele. Keď má nemecký obvodný lekár dovolenku 4 týždne, pacienti sú bez liekov a bez lekára, nikto ho nezastupuje a ostatní lekári nie sú povinní pacientov prevziať.

Z postrehov slovenského lekára v Nemecku vyplýva, že slovenskí lekári sú prinajmenšom rovnako dobrí ako ich nemeckí kolegovia a naše sestričky sú vysoko fundované. A azda čo chýba obom profesiám, je viac sebavedomia. Zdravotníctvo na Slovensku je lepšie a efektívnejšie organizované. Nespokojní slovenskí pacienti, ktorí nadávajú na zdravotnícky systém a na lekárov, by sa po pacientskej stáži v Nemecku vrátili k slovenským lekárom aj peši. Ó veru, keby sme mali na Slovensku čo len tretinu nemeckých financií, mali by sme zdravotníctvo, ktoré by prekvitalo.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Postrehy slovenského lekára z nemeckého zdravotníctva - časť druhá - ZDRAVIE.sk