Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Európski výrobcovia vakcín sa pripájajú k cieľu zlepšiť zaočkovanosť detí

Skupina európskych výrobcov vakcín víta a podporuje aktivity Európskeho imunizačného týždňa Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorý presadzuje zaočkovanie každého dieťaťa s cieľom predchádzať chorobám a chrániť život. Tohtoročným cieľom je odstránenie osýpok a ružienky do konca roku 2010. K tomuto cieľu sa pripájajú aj výrobcovia vakcín na Slovensku, ktorí sú združení v Slovenskej asociácii farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS).

„Imunizácia detí predstavuje jednu z najúspešnejších intervencií verejného zdravotníctva. Choroby, ktoré kedysi zabíjali alebo postihli tisícky detí ročne, sú prakticky eliminované,“ uvádza MUDr. Miroslav Kotek, predseda výrobcov vakcín združených v SAFS.

Úspech vakcín pri eradikácii („vykorenení“) chorôb, ktorým sa dá predchádzať očkovaním, je natoľko významný, že rodičia – ba aj poskytovatelia zdravotnej starostlivosti – často zabúdajú na ich prínosy. V záujme zastavenia šírenia chorôb však Európa potrebuje veľmi vysoké pokrytie očkovaním – to v prípade osýpok kleslo pod úroveň 95 % odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie, čo v mnohých západoeurópskych krajinách spôsobuje opakované prepuknutia tohto ochorenia.

„Stratégie verejného zdravotníctva si vyžadujú silnú politickú angažovanosť a podporu spoločnosti s cieľom riešiť akúsi „imunizačnú únavu“ a preto je nevyhnutné spolupracovať pri hľadaní nových spôsobov, ako zapojiť rodičov, zdravotníkov a osoby prijímajúce rozhodnutia v EÚ,“ dopĺňa Karin Kadenbachová, poslankyňa Európskeho parlamentu, ktorá vedie odbornú diskusiu na tému posilnenia vakcinácie v Európe.

V súvislosti s dôležitosťou imunizácie v Európe MUDr. Miroslav Kotek dodáva: „Vďaka neustálym investíciám do inovačných technológií sa dnes môžeme chrániť pred mnohými chorobami, ktoré nás v minulosti zabíjali. Výrobcovia v posledných rokoch vyvinuli nové inovatívne vakcíny na prevenciu rakoviny krčka maternice vyvolanej ľudským papilomavírusom, na ochorenia spôsobené pneumokokom či na gastroenteritídu spôsobenú rotavírusom. Neprestajne sa investuje do vývoja vakcín na ochranu pred chorobami, na ktoré v súčasnosti neexistujú žiadne očkovacie látky, ako napríklad na meningitídu typu B, maláriu, horúčku dengue, tuberkulózu a HIV. Pripájame sa k iniciatíve európskeho imunizačného týždňa, ktorý môže pomáhať pri šírení neodškriepiteľných výhod očkovania pre viac európskych detí. Dôležitá je však spolupráca pri ďalšej podpore úsilia o zaočkovanosť a zvyšovanie dôvery v prínosy očkovania v rámci Európy.“

Medzi výrobcov vakcín združených v SAFS patria spoločnosti: Abbott, GlaxoSmithKline, Merck Sharp & Dohme, Novartis, Pfizer a sanofi pasteur (divízia vakcín skupiny sanofi-aventis).

Kto sú Európski výrobcovia vakcín?

Európske združenie výrobcov vakcín je špecializovaná skupina v rámci EFPIA (Európska federácia farmaceutických spoločností a asociácií), ktorá vznikla v roku 1991. Cieľom tohto zoskupenia je budovať a udržiavať podporné prostredie v rámci Európy, zlepšovať verejné zdravie prostredníctvom šírenia vakcinácie a podporovať investovanie do nových inovatívnych očkovacích látok proti mnohým závažným ochoreniam.


SAFS (www.safs.sk) je asociácia farmaceutického priemyslu založená v roku 1997. Členmi SAFS sú medzinárodné farmaceutické spoločnosti s vlastným výskumom a vývojom inovatívnych liekov, ktoré pôsobia na slovenskom trhu. V súčasnosti SAFS združuje 20 farmaceutických spoločností. SAFS je zároveň členom Európskej federácie farmaceutických spoločností a asociácií (EFPIA).

Členmi SAFS sú: Abbott, Actelion, AstraZeneca, Bayer Schering Pharma, Biogen Idec, Boehringer Ingelheim, GlaxoSmithKline, Janssen-Cilag, Lilly, Lundbeck, Merck, Merck Sharp & Dohme, Novartis, Novo Nordisk, Nycomed, Pfizer, Roche, sanofi-aventis, Servier, UCB.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Európski výrobcovia vakcín sa pripájajú k cieľu zlepšiť zaočkovanosť detí - ZDRAVIE.sk