Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Najmodernejšie chirurgické pracovisko

V Ústrednej vojenskej nemocnici SNP – FN v Ružomberku odovzdali prístavbu chirurgického pavilónu

Multifunkčnú prístavbu pavilónu akútnej medicíny za temer 32 mil. eur. odovzdali dnes do prevádzky v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP – Fakultnej nemocnici v Ružomberku. Stavbu financovalo Ministerstvo obrany SR. Dosiaľ chýbajúci komplexný urgentný príjem posúva medicínske služby ÚVN na kvalitatívne zásadne vyššiu úroveň. Prístavba obsahuje aj heliport s priamym napojením na urgentný príjem, 5 nových chirurgických sál, priestory oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny, centrálne JIS-ky i s lôžkami a centrálnu sterilizáciu.

Sústreďuje na jednom mieste aj nové technické zariadenia (napr. nový 128-vrstvový počítačový tomograf), takže vzniká moderné, koncepčne ucelené pracovisko, ktoré zlepší nadväznosť rôznych vyšetrení i komfort pacienta v akútnom vážnom stave a skráti aj čas poskytnutia služieb, ktoré mu môžu zachrániť život alebo zdravie.

Nový pavilón slávnostne otvoril premiér Robert Fico za účasti ministrov financií, obrany a zdravotníctva J. Počiatka, J. Bašku a R. Rašiho, náčelníka Generálneho štábu OS SR gen. Ľ. Bulíka a mnohých ďalších hostí. Riaditeľ ÚVN gen. v.v. MUDr. Igor Čombor, PhD na margo nového pavilónu povedal: "Pre nemocnicu to znamená veľký prínos, pretože bola stavaná po prvej svetovej vojne, je zariadením pavilónového typu a chirurgia je tu veľmi rozvinutá - takže aby nemocnica spĺňala nároky modernej doby, musí mať takýto moderný centrálny príjem. Pre pacientov to prináša komplexnú odbornú pomoc na jednom mieste. Prvých pacientov prijmeme asi o dva mesiace po dokončení montáže niektorých zariadení a ukončení skúšobnej prevádzky." Po medicínskej i technologickej stránke ide - ako povedal R. Fico - o pracovisko na najvyššej európskej úrovni.

Ide o veľký posun nielen pre zdravotníctvo a obyvateľov regiónu, ale i celé slovenské zdravotníctvo a aj pre pocit istoty pre mimoriadne situácie. Po nedávnom odovzdaní protónového terapeutického centra do fyzikálnej prevádzky ide o ďalší krok v modernizácii ÚVN, ktorá zlepšuje podmienky nielen pre medicínske služby, ale aj pre ďalšie vzdelávanie vojenského zdravotníckeho personálu. Kľúčovým dodávateľom diagnostických prístrojov bola spoločnosť Siemens. „Pre Ústrednú vojenskú nemocnicu sme dodali dva diagnostické prístroje, ktoré predstavujú svetovú špičku a na Slovensku nimi nedisponuje žiadne iné zdravotnícke zariadenie,“ povedal Vladimír Šolík, riaditeľ divízie Healthcare Imaging and IT spoločnosti Siemens. Prvým prístrojom je špičkový digitálny rádiografický systém Ysio. Druhým je počítačový tomograf SOMATOM Definition AS.

Rozširujúce informácie:

Špičkový digitálny rádiografický systém Ysio je schopný vďaka bezdrôtovému detektoru wi-D prispôsobiť sa takmer akejkoľvek klinickej požiadavke. Bezdrôtový plochý detektor v sebe spája flexibilitu konvenčných kaziet s výhodami, ktoré ponúka digitálna rádiografia. Počítačový tomograf SOMATOM Definition AS je prvým 128-vrstvový CT skener s jedným zdrojom, vďaka unikátnej adaptívnej ochrane pred dávkou prekonáva limity konvenčných CT prístrojov. Tento systém sa počas skenovania prispôsobuje pacientovi, lekárovi a klinickej úlohe. Prístroj dokáže dynamicky blokovať irelevantnú dávku pred a po špirálovom CT, čím výrazne znižuje nadbytočnú expozíciu. Jedinečný 3D modul navigácie slúži na prevádzanie intervenčných zákrokov.

Viaceré medicínske odbory sú v ÚVN na špičkovej úrovni - napr. traumatológia a ortopédia, chirurgia, neurochirurgia, klinika anesteziológie a intenzívnej medicíny, ORL klinika, očná klinika, cievna chirurgia, neurológia alebo interná klinika. Len ortopedicko – traumatologická klinika robí 250-300 ukončených hospitalizácií mesačne! Zvýši sa aj výkon oddelenia – dnes tu robia okolo 3000 operačných výkonov ročne, z toho asi 700 endoprotéz bedrového a kolenného kĺbu. Na hranici doterajších priestorových možností sa pohybuje aj chirurgická klinika s približne 2000 operačnými výkonmi ročne.

Proces modernizácie ÚVN sa nekončí prístavbou chirurgického pavilónu. ÚVN podala projekt na výstavbu onkologického centra za približne 20 mil. eur, ktoré by spolu s pracoviskami kliniky nukleárnej medicíny a centra protónovej terapie vytvorilo v strednej Európe jedinečný a potrebný diagnosticko-liečebný komplex. Veď druhú najčastejšiu príčinu úmrtí (ich podiel je 20 až 30 %) predstavujú vo väčšine vyspelých štátov sveta, ale už aj na Slovensku, zhubné nádory. V rebríčku figurujú hneď za ochoreniami kardiovaskulárneho systému.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Najmodernejšie chirurgické pracovisko - ZDRAVIE.sk