Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

DFNsP Bratislava kompletne dobudovala oddelenie urgentného príjmu

Bratislava 2.6. 2010 – Minister zdravotníctva Richard Raši a riaditeľ DFNsP Bratislava Daniel Žitňan slávnostne otvoria tzv. expektačné lôžka – pozorovaciu časť oddelenia urgentného príjmu, čím sa zavŕšila tretia etapa budovania OUP. V DFNsP tak vznikne najkomplexnejšie pracovisko tohto typu na Slovensku.

„Zriadením OUP môžeme optimalizovať diagnosticko-terapeutický proces u náhle chorého dieťaťa. Oddelenia podobného typu sú obvyklou súčasťou lôžkových zdravotníckych zariadení na celom svete. Expektačné lôžka sa nám podarilo dobudovať aj vďaka pomoci zdravotnej poisťovne Dôvera,“ vyjadril poďakovanie MUDr. Daniel Žitňan, MPH, riaditeľ DFNsP. Zdravotná poisťovňa Dôvera poskytla DFNsP sumu 200 000 eur na dobudovanie tretej etapy oddelenia urgentného príjmu, sponzorský dar už dala nemocnici aj v minulosti.

„Teší nás, že sa nemocnici podarilo uskutočniť rekonštrukciu a aj s našou pomocou tak môže poskytovať ešte kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Teší nás to o to viac, že Dôvera sa stará o 380-tisíc detských poistencov, pričom zdravotnú starostlivosť v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave využíva množstvo pacientov, nielen deti zo spádového Bratislavského kraja. Často ide o detičky vo vážnom stave, vyžadujúce špičkovú starostlivosť,“ povedal riaditeľ úseku nákupu zdravotnej starostlivosti v zdravotnej poisťovni Dôvera Martin Kultan.“

„V prípade potreby, kedy si diagnostické alebo liečebné úkony vyžiadajú krátkodobé, niekoľkohodinové zotrvanie detského pacienta v nemocnici, bude umiestnený na expektačnom lôžku oddelenia urgentného príjmu. Zotrvanie chorého dieťaťa s rodičom na ambulantnom lôžku do 24 hodín predstavuje optimálne riešenie, ktorým sa dieťaťu pomôže bez nutnosti hospitalizácie,“ ocenil prínos pre pacienta MUDr. Marcel Brenner, primár oddelenia urgentného príjmu.

Expektačné lôžka doplnia chýbajúci medzičlánok medzi nemocničným lôžkom a ambulantnou starostlivosťou a predstavujú model starostlivosti o dieťa takpovediac „šitý na mieru“. Dieťa nie je hospitalizované v nemocnici a napriek tomu dostane to, čo práve potrebuje. Medzi najčastejšie liečebné úkony na expektačnom oddelení bude podávanie infúzií, inhalačná liečba, liečba alergických a bolestivých stavov. Každé lôžko bude vybavené príslušným monitorovacím zariadením a jedno z lôžok, tzv. izolačný box, bude určený pre pacientov s podozrením na infekčné ochorenie.

Nositeľom výkonu na oddelení urgentného príjmu je pediater a detský chirurg. Títo lekári v nepretržitej prevádzke zabezpečujú dostupnosť diagnostickej a terapeutickej zdravotnej starostlivosti. Ambulantná časť oddelenia pozostáva z časti určenej pre pediatrickú starostlivosť a lekársku službu prvej pomoci a časti určenej pre chirurgickú starostlivosť. Všetky ambulancie disponujú vlastnou oddelenou čakárňou, čím sa eliminuje vzájomný kontakt detských pacientov s infekčnými ochoreniami s pacientmi, ktorí prichádzajú na ošetrenie napríklad s úrazom. Pri vstupe do nemocnice sú pacienti na recepcii podľa závažnosti a povahy ochorenia zatriedení a odoslaní do jednotlivých ambulancií.

V prvej etape budovania oddelenia urgentného príjmu boli vybudované nové priestory Lekárskej služby prvej pomoci, ktorá zabezpečuje lekársku starostlivosť pre spádovú oblasť s 1,5 mil. obyvateľov. Prvú etapu si DFNsP financovala z vlastných zdrojov a darom vo výške 12. 210 eur pomohla zdravotná poisťovňa Dôvera.

V druhej etape budovania oddelenia urgentného príjmu boli vybudované chirurgické ambulancie. Mesačne potrebuje ošetrenie v chirurgickej ambulancii okolo 2200 detských pacientov. Nemocnica si túto etapu financovala z vlastných zdrojov a zo sponzorských príspevkov.

Najkomplexnejšie pracovisko tohto typu na Slovensku, ktoré mesačne ošetrí približne 3200 detí, bude slúžiť detským pacientom z celého Slovenska.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

DFNsP Bratislava kompletne dobudovala oddelenie urgentného príjmu - ZDRAVIE.sk