Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Dôvera tlačí nemocnicu do nevýhodnej zmluvy

Hrozí, že poistenci Dôvery dostanú od 1. júla v nemocnici v Bojniciach len neodkladnú starostlivosť

Nemocnica s poliklinikou v Bojniciach stále ešte nemá na 2. polrok uzavretú zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti so zdravotnou poisťovňou Dôvera. Až v stredu 23. júna sa uskutočnilo v Trenčíne rokovanie o novej zmluve, no neúspešne. Návrh nemocnice požadoval zvýšenie zmluvných objemov oproti 1. polroku 2010, pretože to vyžaduje reálny vývoj nákladov. ZP Dôvera však v rozpore s tým presadzuje úpravy zmluvy a jednotkových cien výkonov, ktoré sú podľa námestníka riaditeľa NsP MUDr. Jána Belanského pre nemocnicu neprijateľné a podľa vedúcej odboru marketingu Ing. Ľudmily Veselej by znamenali na 2. polrok pokles finančných zdrojov nemocnice od tejto poisťovne a stratovosť jej služieb.

Okrem iných neštandardných zmien Dôvera výrazne zredukovala úhradu mimoriadne finančne náročnej zdravotnej starostlivosti a navrhuje zmeniť spôsob úhrady za služby intenzívnej medicíny. Zníženie hodnotenia služieb laboratórií, roentgenu alebo CT nemocnice by znamenalo do konca roka pokles príjmov o viac než 50 tisíc eur, pričom len na tomto úseku nemocnica prekračuje limit ZP Dôvera už za 4 mesiace t.r. o 80 tisíc eur. Za tieto uznané výkony Dôvera doteraz nezaplatila.

Nemocnica sa zaviazal vyjsť dohode v ústrety a vo štvrtok 24. júna predložiť kompromisný návrh. Hoci obe strany vyjadrili ochotu rokovať ďalej o zmluvných podmienkach a nevylúčili ďalšie rokovanie v nasledujúcich dňoch, na dosiahnutie dohody zostáva už kriticky málo času.

Je preto reálne riziko, že nemocnica bude od 1. júla fungovať bez zmluvného vzťahu so ZP Dôvera. Pre poistencov Dôvery by to prakticky znamenalo, že by im nemocnica poskytla len neodkladnú zdravotnú starostlivosť - t.j. takú, ktorá zachraňuje život alebo zdravie, pri neznesiteľných bolestiach, pôrody a podobne. No poistenci objednaní na plánované hospitalizácie, plánované liečebné a diagnostické zákroky, poistenci s chronickými ťažkosťami, s potrebou predpísať lieky, vypísať návrhy na kúpeľnú liečbu a pod. sa musia obrátiť na pobočku ZP Dôvera v Prievidzi alebo v Trenčíne, aby im tam oznámili, kde pre nich poisťovňa zabezpečí plánovanú zdravotnú starostlivosť.

Nemocnica s poliklinikou v Bojniciach vypovedala zmluvu zdravotnej poisťovni Dôvera už pred viac než mesiacom, pretože objem zmluvných výkonov a úhrady za ne nezodpovedajú reálnym nákladom nemocnice. Poisťovňa nechala rokovania až na záver mesiaca. Deje sa tak v období, keď došlo v regióne k zrušeniu viacerých oddelení v nemocnici v Handlovej (ale aj v Ilave a Púchove), takže pacienti sa presunú aj do Bojníc. Okrem toho treba pripomenúť, že podľa nariadenia vlády o povinnej minimálnej sieti zdravotníckych zariadení sú zdravotné poisťovne povinné uzavrieť zmluvy na stanovené počty lôžok v ústavných zdravotníckych zariadeniach v štruktúre podľa jednotlivých medicínskych odborov.

Doplňujúce informácie:

NsP v Bojniciach je momentálne najväčšou nemocnicou v Asociácii nemocníc Slovenska. V rebríčku ZP Dôvera postúpila vlani z 22. na 14. miesto v hodnotení kvality. V svojom spádovom území bojnická nemocnica ako jediná prevádzkuje kožné lôžkové oddelenie v kraji, lôžkové ORL oddelenie, urologické, ortopedicko-traumatologické, psychiatrické i očné oddelenie.

Hoci podľa údajov Úradu na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v rokoch 2008 i 2009 rástol výber poistného na zdravotné poistenie, v objeme zmluvných výkonov bojnickej nemocnice to Dôvera nezohľadnila. Naopak, po zlúčení poisťovní Dôvera a Apollo došlo k zníženiu cien za výkony NsP v Bojniciach.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Dôvera tlačí nemocnicu do nevýhodnej zmluvy - ZDRAVIE.sk