Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Prieskum o imunite: Slováci podceňujú prevenciu

Najnovšie výskumy ukázali, že len jedna tretina Slovákov súhlasí s celoročnou prevenciou v súvislosti s užívaním výživových doplnkov na podporu imunity. Napriek tomu, že odborníci upozorňujú na význam prevencie, len každý siedmy z opýtaných deklaruje ich pravidelné užívanie. Slováci hľadajú v zložení prípravku predovšetkým vitamín C. Ten by sa podľa slov odborníkov mal pre maximálny účinok kombinovať s ďalšími látkami ako beta-glukán, bioflavonoidy a zinok.

Imunitný systém chráni človeka. Chráni si ale človek imunitný systém?

Výskum realizovaný spoločnosťou TNS SK v období od 19.5 – 31.5.2010 na vzorke 1053 respondentov ukázal, že nadpolovičná väčšina respondentov (58,4 %) užíva vitamínové alebo výživové doplnky. Celoročnú prevenciu v súvislosti s užívaním týchto preparátov však považuje za dôležitú len menej ako jedna tretina z opýtaných (29,6 %). Z celkového počtu respondentov si 28,2 % opýtaných myslí, že vitamínové a výživové doplnky by sa mali užívať len v kritických obdobiach – v čase zvýšenej záťaže organizmu a pri vyčerpanosti a 21,3 % z opýtaných sa domnieva, že by tak mali robiť len v zime počas chrípkovej sezóny.

Z výsledkov ďalej vyplýva, že podľa názoru prevažnej väčšiny respondentov by mal výživový doplnok na podporu imunity obsahovať vitamín C (87,8 %). Za zinok vo vitamínovom doplnku na podporu imunity sa vyslovilo 43,5 % respondentov, za výťažok z hlivy ustricovej 27,5% respondentov. Beta-glukán, známy svojimi vynikajúcimi imunostimulačnými účinkami, by v spomínaných prípravkoch uvítalo len 15,8 % oslovených.

Nesprávny životný štýl

Imunitný systém má pre živý organizmus nenahraditeľnú funkciu – dokáže rozoznávať vlastné a likvidovať cudzie štruktúry, tzv. antigény. Boj imunitného systému s antigénmi býva sprevádzaný horúčkou, infekčnými ochoreniami či hnačkami. Ide o normálny proces, ktorý obyčajne vedie k posilneniu imunity, no po prekonaní týchto infekcií sa môže na kratší alebo dlhší čas porušiť.

K oslabeniu imunity navyše prispievajú aj ďalšie faktory každodenného života – znečistené prostredie, depresie, osamelosť, rôzne typy žiarenia, fajčenie a zlá životospráva. V dnešnej dobe sa ľudia často stravujú nekvalitne, sú pod stresom, chýba im pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu, či dostatok zdravého spánku. Dôsledkom je znížená telesná zdatnosť, malá otužilosť a zvýšená náchylnosť k chorobám. Oslabenie imunity sa prejavuje celkovým pocitom únavy, bolesťami kĺbov, zhoršeným hojením rán alebo dokonca opakovanými ochoreniami. Preto sa odporúča prijímať vitamíny a preparáty na posilnenie imunity a to ideálne také, ktoré kombinujú viacero účinných zložiek.

„Vitamíny, najmä typu C, E a A, sú dôležité pri syntéze DNA a bielkovín, ale aj pri dozrievaní imunitných buniek. Vzhľadom k tomu, že konzumujeme málo strukovín, trpievame často nedostatkom zinku, čo vedie často k potlačeniu správnej funkcie imunitného systému. Významné imunofarmakologické účinky majú tiež beta-glukánové preparáty, ktoré zvyšujú odolnosť organizmu proti vírovým, bakteriálnym, plesňovým a parazitárnym ochoreniam,“ hovorí MUDr. Alena Kotzigová, imuno–alergológ.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Prieskum o imunite: Slováci podceňujú prevenciu - ZDRAVIE.sk