Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Očkovanie proti pneumokokom odteraz účinnejšie Bratislava

Bratislava, 1. júla 2010 – Úrad verejného zdravotníctva SR schválil nový očkovací kalendár s účinnosťou od 1. júla 2010, ktorý v rámci povinného pravidelného očkovania nahrádza 7-valentnú konjugovanú pneumokokovú vakcínu novou 13-valentnou. Nová vakcína s názvom Prevenar 13 chráni namiesto siedmich až proti trinástim najnebezpečnejším kmeňom pneumokoka. Prechod na novú vakcínu je plynulý a ochranu proti 13 sérotypom môžu dodatočne získať aj deti už kompletne zaočkované 7-valentnou vakcínou.

Pneumokoky sú najčastejšou príčinou závažných ochorení, akými sú zápal mozgových blán, otrava krvi, zápal pľúc, ale sú aj častým pôvodcom zápalov stredného ucha. Pôvodná 7-valentná konjugovaná vakcína, ktorou sa na Slovensku povinne očkovalo od roku 2009, chránila proti siedmim najnebezpečnejším sérotypom: 4, 6B, 9V, 14, 18C, 19F a 23F. Zavedenie plošného očkovania viedlo k významnému poklesu ochorení na infekcie spôsobené pneumokokom. „Po zavedení očkovania konjugovanou pneumokokovou vakcínou do rutinnej praxe došlo na našej klinike k zníženiu počtu hospitalizácií kvôli ťažkému zápalu stredného ucha o 31 %,“ hovorí Prof. MUDr. Janka Jakubíková, CSc., prednostka Detskej otorinolaryngologickej kliniky Lekárskej fakulty UK.

Aj napriek zavedeniu očkovania a zaznamenanému poklesu chorobnosti sa však objavujú prípady ochorení spôsobených pneumokokmi. Väčšinu z takýchto vážnych pneumokokových ochorení spôsobuje šesť sérotypov 1, 3, 5, 6A, 7F a 19A. „Viac ako polovica hospitalizovaných detí s akútnym pneumokokovým zápalom stredného ucha bola infikovaná sérotypmi 3, 6A a 19A, proti ktorým doposiaľ používaná 7-valentná konjugovaná vakcína nechránila,“ vysvetľuje súčasnú situáciu prof. Jakubíková. Práve proti týmto sérotypom však chráni nová 13-valentná konjugovaná vakcína Prevenar 13. Tá poskytuje najširšie pokrytie sérotypov spomedzi všetkých pneumokokových konjugovaných vakcín a ako jediná chráni proti spomínaným vysoko rezistentným kmeňom 3, 6A a 19A. Prevenar 13 je pritom rovnako bezpečný ako jeho 7-valentný predchodca.

Prechod z pôvodnej 7-valentnej na novú 13-valentnú konjugovanú vakcínu je plynulý. „Obe vakcíny využívajú identický proteínový nosič a majú rovnakú schému očkovania. Nová 13-valentná vakcína pritom obsahuje rovnakých 7 sérotypov ako doposiaľ používaná vakcína, plus prináša ochranu pred ďalšími 6 sérotypmi pneumokoka. Dojčatá a deti, ktoré začali očkovanie s Prevenarom, tak môžu v rámci očkovacej schémy kedykoľvek prejsť na novú 13-valentnú vakcínu“ vysvetľuje MUDr. Ingrid Urbančíková, členka pracovnej skupiny pre imunizáciu Úradu verejného zdravotníctva SR a riaditeľka Detskej fakultnej nemocnice Košice.

Dodatočnú ochranu voči ďalším 6 sérotypom pneumokoka môžu získať vďaka preočkovaniu 13-valentnou vakcínou aj deti do 5 rokov veku, ktoré už boli kompletne zaočkované 7-valentnou vakcínou. V tomto prípade však očkovanie nie je hradené zo zdravotného poistenia.

Prevenarom 13 sa v rámci povinného očkovania podľa nového očkovacieho kalendára očkuje podľa rovnakej schémy 2+1, teda 2 dávky + posilňovacia dávka (booster), a to v 3., 5. a 11.–12. mesiaci života spolu s hexavakcínou.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Očkovanie proti pneumokokom odteraz účinnejšie Bratislava - ZDRAVIE.sk