Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Na zmenu poisťovne ostáva mesiac

Prečo meniť?

BRATISLAVA 30. augusta (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) Na Slovensku je povinne poistený prakticky každý občan. Poisťovňu si môže vybrať, pričom v súčasnosti na slovenskom trhu zdravotného poistenia pôsobia dve súkromné – Dôvera a Union - a jedna štátna – Všeobecná zdravotná poisťovňa. Zmeniť poisťovňu sa dá iba raz do roka. Prihlášku treba poslať do 30. septembra a klientom novej poisťovne sa stanete od 1. januára nasledujúceho roku.

Nie je pravdou, že všetky poisťovne sú rovnaké. Okrem toho, čo im prikazuje zákon, svojim poistencom ponúkajú rôzne výhody a snažia sa aj o to, aby prechod od jednej poisťovne k druhej bol čo najjednoduchší. Preto sa oplatí porovnať benefity, ktoré jednotlivé poisťovne ponúkajú. Ak v ich ponuke nájdete niečo, čo vás osloví, nič vám nebráni prestúpiť.

Ako zmeniť poisťovňu

Stačí vyplniť prihlášku budúcej zdravotnej poisťovne, a tú buď doručiť osobne do ktorejkoľvek pobočky, alebo poslať poštou na adresu uvedenú na webovej stránke poisťovne. Všetky tri poisťovne tiež ponúkajú elektronickú prihlášku, ktorú stačí vyplniť priamo v počítači, prípadne vytlačiť a vyplniť ručne.

Prihláška VšZP
Prihláška Dôvera
Prihláška Union

Nech sa záujemca rozhodne pre ktorúkoľvek poisťovňu, formálny postup je vždy rovnaký. Po doručení prihlášky do zdravotnej poisťovne ju v nej zaevidujú a ďalej pošlú na posúdenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Po akceptovaní úradom sa záujemca stáva poistencom zvolenej zdravotnej poisťovne od 1. januára nasledujúceho roka.

Vyjdú vám v ústrety

Všetky tri poisťovne sa snažia proces zmeny klientom uľahčiť. Ponúkajú aj možnosť prepoistiť sa cez telefón. Stačí im zavolať:

VšZP: 0850 003 003
Dôvera: 0800 150 150
Union: 0850 003 333

Najnovšie sa dá poistiť aj pomocou vyplnenia prihlášky cez internet:

VšZP – vyplnenie tlačiva, ktoré potom možno vytlačiť a poslať poštou alebo odoslať priamo elektronicky
Dôvera – elektronická prihláška
Union – elektronická prihláška

Nech už je elektronická prihláška akokoľvek pohodlná, nezabúdajte, že platí iba na papieri a vlastnoručne podpísaná. Aj po vyplnení prihlášky online teda treba prihlášku buď vytlačiť, podpísať a odoslať poštou, alebo to urobia poisťovne za vás. VšZP vám ju potom odošle poštou a vy ju po podpise poštou pošlete naspäť. Dôvera a Union využívajú aj služby kuriéra – vytlačenú vyhlášku vám prinesie, vy ju skontrolujete, podpíšete a kuriér ju odnesie do poisťovne. Nebude vás to tak stáť ani cent – nemusíte si robiť starosti s tlačou a ani s poštovným.

Dobrá rada nad zlato:

  • preverte si všetky výhody, ktoré môžete prepoistením získať a pamätajte aj na tie, ktoré môžete prechodom k inej poisťovni stratiť
  • pamätajte, že napriek všetkému komfortu, ktorý ponúka telefonické a online prepoistenie vždy treba papierovú prihlášku podpísať a doručiť poisťovni
  • najneskorší termín na zmenu poisťovne je 30. september; ak prihlášku pošlete po tomto dátume, klientom novej poisťovne sa stanete až od januára 2012
  • v čase od 1. do 8. januára musíte vašej bývalej zdravotnej poisťovni vrátiť preukaz poistenca; ak dovtedy nedostanete nový preukaz, kontaktujte svoju novú zdravotnú poisťovňu
Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Na zmenu poisťovne ostáva mesiac - ZDRAVIE.sk