Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Boehringer Inglheim v onkológii

Tlačová správa

Spoločnosť začala III fázu klinického skúšania inovatívnej liečby pokročilej rakoviny prsníka

Ingelim, Nemecko, 17. septembra 2010 – Spoločnosť Boehringer Ingelheim dnes oznámila začiatok štúdie III fázy klinického skúšania účinnej látky BIBW 2992 na liečbu pacientok s pokročilou (metastatickou) rakovinou prsníka. Látka BIBW 2992 je jednou z najperspektívnejších skúšaných účinných látok spoločnosti, indikovaných na liečbu onkologických ochorení. Liek podávaný orálne formou tablety je novou generáciou cielenej terapie, ktorá nezvratne inhibuje zároveň receptor epidermálneho rastového faktora (EGFR/HER1) a druhý receptor ľudského epidermálneho faktora (HER2), ktoré zohrávajú významnú úlohu v procese rastu a šírenia nádoru v ľudskom tele1.

LUX-Breast 1 je prvou štúdiou, ktorá skúma účinok látky BIBW 2992 v indikácii liečby rakoviny prsníka a rozširuje tak spektrum rakovinových ochorení, pri ktorých liečbe by lieky Boehringer Ingelheim mohli pomôcť. Výskum BIBW 2992 prebieha aj v rámci širšieho programu klinického skúšania LUX-Lung, ktorý je indikovaný na liečbu rakoviny pľúc, pričom výsledky štúdie LUX -Lung 1 by mali byť zverejnené v priebehu tohto roka.

Ide o globálnu otvorenú randomizovanú štúdiu III fázy klinického skúšania, ktorá prebieha u pacientok v pokročilom štádiu rakoviny prsníka doteraz liečených trastuzumabom so zvýšenou expresiou proteínu HER2 (tzv. HER2 – pozitívni pacienti). Cieľom štúdie je porovnať schopnosť BIBW 2992 predĺžiť život pacientov pred progresiou ochorenia (t.j. progression-free survival, PFS) s dĺžkou života pacientov, ktorí pokračovali v liečbe trastuzumabom, pričom obe účinné látky sú pacientom podávané v kombinácii s chemoterapiou vinorelbinom. Štúdia je zameraná na účinnosť (t.j. dĺžku života), tolerabilitu a bezpečnosť terapie.

"Predklinický výskum účinnej látky BIBW 2992 v indikácii liečby rakoviny prsníka priniesol pozitívne výsledky a som rád, že môžeme vo vývoji pokračovať. Pri realizácii tohto dôležitého kroku máme tú česť spolupracovať s prvotriednymi odborníkmi po celom svete a spoločne tak vyhodnotiť význam novej liečby pre ženy s pokročilou rakovinou prsníka." hovorí Prof. Klaus Dugi, viceprezident pre medicínske otázky v spoločnosti Boehringer Ingelheim.

Rakovina prsníka spôsobuje najviac úmrtí žien spomedzi rakovinových ochorení. Každoročne je príčinou smrti viac ako 411 000 žien na celom svete. Obzvlášť nebezpečná je jej HER2-pozitívna forma, ktorá je spojená s väčším rizikom napredovania ochorenia a úmrtia v porovnaní s jej HER-2 negatívnou formou.2 Zvýšenú expresiu proteínu HER2 (teda HER2 pozitív) zaznamenávame približne u 30% žien v pokročilom štádiu rakoviny prsníka3.

*BIBW 2992 je skúmanou účinnou látkou, ktorej bezpečnosť a účinnosť zatiaľ neboli úplne preukázané.

Štúdia LUX-Breast I je ďalším z dôležitých míľnikov onkologického výskumu spoločnosti Boehringer Ingelheim, ktorá rozširuje jej záber nad rámec rakoviny pľúc. Opätovne ide o vývoj inovatívnej účinnej látky na liečbu agresívnej formy rakoviny v pokročilom štádiu.

Napredovanie spoločnosti Boehringer Ingelheim v oblasti onkologockého výskumu:

Výskum účinnej látky BIBW 2992 na indikáciu liečby nemalobunkového karcinómu pľúc (NSCLC), ktorý je najčastejšie sa vyskytujúcim druhom rakoviny, momentálne prebieha v rámci štúdií III fázy klinického skúšania4. Pivotná štúdia LUX-Lung 3 programu klinického skúšania LUX-Lung, hodnotí účinnosť a bezpečnosť BIBW 2992 v porovnaní so štandardnou chemoterapiou (cisplatin/pemetrexed) v indikácii prvej línie liečby pacientov s lokálne pokročilým alebo metastazujúcim nemalobunkovým karcinómom pľúc s mutáciou EGFR5. Štúdia LUX-Lung 1 skúma účinok BIBW 2992 v porovnaní s placebom na pacientoch s nemalobunkovým karcinómom pľúc, ktorí boli predtým podrobení terapii inhibujúcej EGFR6.

BIBW 2992 a BIBF 1120 sú v súčasnosti v tretej fáze klinického skúšania indikované na liečbu pacientov s pokročilým nemalobunkovým karcinómom pľúc. V decembri 2009 spoločnosť Boehringer Ingelheim naviac oznámila iniciáciu prvej pivotnej štúdie účinnej látky BIBF 1120 na indikáciu liečby karcinómu vaječníkov.

Onkologický výskum spoločnosti Boehringer Ingelheim sa neustále rozvíja, čím spoločnosť pokračuje vo svojom úsílí prispievať k vedeckému pokroku v oblasti onkológie.

Účinná látka BIBW 2992:

BIBW 2992 je ďalšou generáciou orálne podávaných liekov, ktoré cielenou terapiou nezvratne inhibujú kinázy tyrozínu EGFR/HER1 a HER21, ktoré zohrávajú významnú úlohu v procesoch rastu a šírenia nádoru.

Rozhodnutie posunúť výskum lieku BIBW 2992 do III fázy klinického skúšania na indikáciu liečby rakoviny prsníka bolo založené na predchádzajúcich pozitívnych výsledkoch, ktoré predznamenávajú dobrú znášanlivosť a rýchly nástup účinku u HER2 – pozitívnych pacientok s pokročilou rakovinou prsníka, u ktorých rakovina napredovala aj po liečbe trastuzumabom. V rámci nežiadúcich účinkov sa vyskytli najmä zvládnuteľné kožné ochorenia a hnačka7.

Doplňujúce informácie:

Pokročilá rakovina prsníka
Pokročilou rakovinou prsníka, nazývanou aj metastatická rakovina prsníka, označujeme štádium ochorenia, kedy dochádza k uvoľneniu rakovinových buniek z pôvodného nádorového ložiska a ich rozšíreniu do ostatných častí tela prostredníctvom krvného obehu alebo lymfatického systému8.

Činnosť Boehringer Ingelheim v oblasti onkológie
Stavajúc na vysokej úrovni a vynikajúcich výsledkoch výskumu v oblasti pľúcnej a kardiovaskulárnej medicíny, metabolických ochorení, virológie a imunológie sa spoločnosť Boehringer Ingelheim upriamila na vývoj inovatívnych liekov proti rakovine. Úzko spolupracujúc s medzinárodnými odborníkmi a mnohými vedúcimi výskumnými onkologickými centrami sa Boehringer Ingelheim usiluje objavovať a vyvíjať nové lieky proti rakovine. Pri tom využíva vedecký pokrok, aj vďaka ktorému napreduje vo vývoji celej rady cielených terapií v rôznych oblastiach nenaplnených medicínskych potrieb vrátane rôznych solídnych a hematologických nádorov.

Súčasný výskum sa zameriava na aktivitu v troch oblastiach: inhibícia angiogenézy, inhibícia transdukcie signálu a inhibícia bunkového cyklu. BIBW 2992 sa nachádza v III fáze klinického skúšania v indikácii nemalobunkového karcinómu pľúc, a FDA (Úrad pre kontrolu liečiv a potravín v USA) mu garantovala rýchlu („fast track“) registráciu v indikácii pre tretiu/štvrtú líniu liečby nemalobunkového karcinómu pľúc. Naďalej prebieha štúdia LUME-Lung III fázy klinického skúšania, ktorá u pacientov v pokročilom štádiu nemalobunkového karcinómu pľúc (NSCLC) sleduje účinok BIBF 1120 v kombinácii s liečbou štandardnou druhou líniou chemoterapie. V oblasti inhibície kinázy Boehringer Ingelheim vyvíja inhibítory polo-kinázy 1 (Plk-1), proteíny, ktoré sú zahrnuté v procese bunkového delenia. Tieto molekuly sú vo včasných fázach klinického vývoja.

Literatúra

  • 1. Li D et al. (2008) ‘BIBW2992, an irreversible EGFR/HER2 inhibitor highly effective in preclinical lung cancer models’, Oncogene, vol. 27, pp. 4702-4711.
  • 2. Slamon D et al. (1987) ‘Human breast cancer: correlation of relapse and survival with amplification of the HER-2/neu oncogene’, Science, vol. 235, pp. 177-87.
  • 3. Penault-Llorca F et al. (2005) ‘Incidence and implications of HER2 and hormonal receptor overexpression in newly diagnosed metastatic breast cancer (MBC)’, Journal of Clinical Oncology, vol. 23, S69.
  • 4. Ferlay J et al. (2007) ‘Estimates of the cancer incidence and mortality in Europe in 2006’, Annals of Oncology, vol. 18, no. 3, pp. 581-592.
  • 5. Boehringer Ingelheim. Clinical Trial Protocol. BIBW 2992: Trial No. 1200.32. Doc. No.: U09-1380-01. 14 May 2009.
  • 6. Yang CH et al. (2009) ‘Phase IIb/III double-blind randomized trial of BIBW 2992, an irreversible, dual inhibitor of EGFR and HER2 plus best supportive care (BSC) versus placebo plus BSC in patients with NSCLC failing 1–2 lines of chemotherapy (CT) and erlotinib or gefitinib (LUX-Lung1): a preliminary report’, Journal of Clinical Oncology, vol. 27, S15
  • 7. Hicklish T et al., ‘Use of BIBW 2992, a Novel Irreversible EGFR/HER1 and HER2 Tyrosine Kinase Inhibitor to Treat Patients with HER2-positive Metastatic Breast Cancer after Failure of Treatment with Trastuzumab’, Poster 5060 presented at 32nd Annual San Antonio Breast Cancer Symposium, 9-13 December 2009, San Antonio, Texas, USA.
  • 8. MacMillan UK, 2008. Secondary breast cancer. [Online] Available at http://www.macmillan.org.uk/Cancerinformation/Cancertypes/Breastsecondary/Aboutseco ndarybreastcancer/Secondarybreastcancer.aspx [Accessed 25 February 2010]
Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Textová Inzercia

Zapper | Fscan - revolučné prístroje

Rieši príčinu väčšiny zdravotných problémov. Záruka kvality a profesionálna podpora zdarma. Môžete ho mať doma aj vy!

Investujte do svojho zdravia

Frekvenčná metóda - rýchla pomoc ku zdraviu! Na všetky vírusy, baktérie, pliesne a parazitov.

Fresh - pre zdravie zamestnancov.

Služba pre firmy, ktorým záleží na zdraví svojich zamestnancov. Objednajte hneď!

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Boehringer Inglheim v onkológii - ZDRAVIE.sk