Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Gutalax - Písomná informácia o lieku

GUTTALAX je miestne pôsobiace preháňadlo, ktoré po bakteriálnom štiepení v hrubom čreve pôsobí na sliznicu hrubého čreva, a tak zvyšuje črevnú peristaltiku (vlnovitý pohyb stien čreva, ktorý vedie k vyprázdňovaciemu procesu).

Písomná informácia pre používateľa.

Guttalax

(natrii picosulfas)

Lieková forma

Perorálne kvapky

Držiteľ rozhodnutia o registrácii

Boehringer Ingelheim International GmbH
Ingelheim nad Rýnom
NSR

Zloženie lieku

Liečivo: Natrii picosulfas (pikosíran sodný) 7,5 mg v 1 ml ( = v 15 kvapkách)
Pomocné látky:
methylparabenum natricum (sodná soľ methylparabenu), sorbitolum 70% (roztok sorbitolu 70%), acidum hydrochloricum 38% (kyselina chlorovodíková), aqua purificata (čistená voda)

Farmakoterapeutická skupina

Laxatívum

Charakteristika

GUTTALAX je miestne pôsobiace preháňadlo, ktoré po bakteriálnom štiepení v hrubom čreve pôsobí na sliznicu hrubého čreva, a tak zvyšuje črevnú peristaltiku (vlnovitý pohyb stien čreva, ktorý vedie k vyprázdňovaciemu procesu).

Indikácie

GUTTALAX se používa na liečenie zápchy.

Kontraindikácie

GUTTALAX nesmú používať pacienti so známou precitlivelosťou na liečivo alebo niektorú z ďalších látok zo skupiny triarylmetánov a na niektorú z pomocných látok prípravku.

GUTTALAX je kontraindikovaný pri náhlych brušných príhodách, pri nepriechodnosti čriev a akútnych brušných ochoreniach (napr. zápale slepého čreva), pri akútnych zápalových ochoreniach čriev a pri závažnej dehydratácii.

Nežiaduce úcinky

Ojedinelé črevné ťažkosti a hnačkové stavy.
Pri prípadnom výskyte hnačiek, bolestí brucha, nútenia na vracanie, vracaní, chudnutí, slabosti alebo iných neobvyklých reakcií vyhľadajte lekára.

Interakcie

Účinky prípravku GUTTALAX a účinky iných súčasne užívaných liekov sa môžu navzájom ovplyvnovať. Váš lekár by preto mal byť informovaný o všetkých liekoch, ktoré v súčasnej dobe užívate, alebo začnete užívať, a to na lekársky predpis i bez neho. Skôr ako začnete súčasne s užívaním prípravku užívať nejaký voľnopredajný liek, poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom.
Opakované podávanie zvýšených dávok prípravku GUTTALAX súčasne s diuretikami (lieky zvyšujúce tvorbu a vylučovanie moča) alebo kortikosteroidami môže spôsobiť poruchu elektrolytovej rovnováhy (rovnováha medzi množstvom vody a minerálov v organizme). To môže mať za následok zvýšenú citlivosť na srdcové glykozidy (lieky na liečenie porúch srdcového zlyhávania).

Dávkovanie a spôsob podávania

Pokiaľ lekár nepredpíše inak, odporúčajú sa tieto dávky:
Dospelí a deti nad 10 rokov: 10-20 kvapiek večer.
Deti 4-10 rokov: 5-10 kvapiek večer.
Pre deti mladšie ako 4 roky je odporúčaná dávka 250 mcg na kilogram hmotnosti.
GUTTALAX sa obvykle podáva večer pred spaním, vyprázdnenie nastáva nasledujúci deň ráno.

Upozornenie

Podobne ako u iných laxatív, neodporúča sa dlhodobé každodenné užívanie prípravku GUTTALAX. Pokiaľ je každodenné podávanie laxatív nutné, musí sa určiť príčina chronickej zápchy. Dlhodobé každodenné užívanie v nadmernom množstve môže spôsobiť porušenie rovnováhy elektrolytov a hypokalémiu (zníženie hladiny draslíka) a spätne vyvolať obnovenie zápchy. Počas gravidity je možné GUTTALAX užívať len po porade s lekárom. Podávanie prípravku v čase dojčenia je možné so zvýšenou opatrnosťou doporučiť iba krátkodobo za presného dodržiavania dávok.

Predávkovanie

Vysoké dávky pikosulfátu môžu spôsobiť vodnatú stolicu, kolikové kŕče v bruchu, závažné straty draslíkových a ostatných elektrolytov. Účinky predávkovania je možné minimalizovať vynúteným vracaním alebo výplachom žalúdka. Následne je zpravidla potrebné doplniť tekutiny. Pri predávkovaní alebo náhodnom požití prípravku dieťaťom vyhľadajte lekára!

Varovanie

Prípravok sa nesmie používať po uplynutí času použiteľnosti vyznačenom na obale.

Balenie

15 ml

Uchovávanie

Uchovávajte pri teplote 10-25°C, chráňte pred svetlom.
Prípravok sa musí uchovávať mimo dosahu detí.

Dátum poslednej revízie

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Gutalax - Písomná informácia o lieku - ZDRAVIE.sk