FórumDo kategórieKam som prispelObľúbenéVyhľadávanieNová téma

Téma: cukrovka a slovensko-prispevky

Pridať do obľúbených **OdpovedaťObnoviťHľadať "cukrovka a slovensko-prispevky" v článkoch
  • Ikona kategórie Téma v kategórii: Cukrovka
    pupi23.12.09 20:37??.??.100.224

Hallo cukrovkari,

ale aj zdravi!

Mna by zaujimalo, ak to niekto ovlada,

ma CUKROVKAR na Slovensku pravo na nejake prispevky od Slovenskej republiky?

Ako treba postupovat, ako sa k nim dostat?

- 1. Diabetici maju predpisanu diabteicku stravu = zvlast vyber potravin, ktore obycajne prekracuju normalny limit.

- 2. Diabetici byvaju odkazani na pomoc, ci uz ako doprovod, alebo osetrovani ran, alebo v domacnosti, lekaren,

- 3. Diabetici su odkazani casto na zdravotnicke pomocky; barle, palice, ortopedicke topanky,...

• barča16.02.12 23:10??.??.206.181

keď to bude aktuálne, bona, iste to tu Ivo zverejní.

• bonaD16.02.12 08:57??.??.150.146

Ja by som chcela podporiť hromadné pripomienky, ale neviem ako. Poraďte.

• viem15.02.12 23:31??.??.152.129

cukrovku moze dostat ktokolvek aj ten co jede sladkosti.je to vlastne autoimunitna choroba, ktora vyvolava ze autoimunny system napada sam seba a tym nici bunky,ktore vytvaraju inzulin /hormon/ktory ma dodavat telu energiu.

diabetici mozu kludne jest vsetko a strava nemusi byt nijako zvlasnte upravovana len sa v nej musia ratat davky sacharidov.

• eng21.11.10 12:18??.??.54.109

moncherry321,

diabetes typu 1 môže dostať aj takýto človek, pretože ide o autoimúnne ochorenie.

To či má predpoklady na vznik DM typu 1 sa dá urobiť špeciálnym vyšetrením aj na Slovensku.

A čo človeku hrozí ak mu zistia diabetes?

Pokiaľ nedokáže mať vyrovnané hladiny cukru v krvi (glykémia) a dlhodobo dobrú kompenzáciu diabetu, tak mu hrozí vznik ťažkých komplikácií diabetu ako je poškodenie ľadvín - aj totálne zlyhanie vyžadujúce dialýzu a transplantáciu, zraku - aj oslepnutie, ciev, nervových zakončení, vznik tzv. diabetickej nohy končiaci gangrénou s následnou amputáciou končatiny...

Preto sa diabetik musí starať o svoje ochorenie a byť sám sebe lekárom.

Ako povedal jeden z najlepších slovenských diabetológov MUDr. Michálek na servri Diabetik.info, link: www.diabetikinfo.sk , v 13. časti rozhovoru, tak 85% priebehu tohto ochorenia je v rukách samotného diabetika, 10% v rukách diabetológa a zvyšných 5% ostáva na prírodu, čiže diabetik v spolupráci s diabetológom dokáže ovplyvniť až 95% toho aký dopad bude mať diabetes na jeho život.

• moncherry32117.11.10 23:41??.??.253.37

Ahojte, chcem sa opýtať,môže dostať cukrovku aj človek, ktorý prakticky nekonzumuje sladkosti? Na vyšetrení mu oznámili, že má hladinu cukru na hranici normálu? Aké zdravotné komplikácie mu hrozia? Ďakujem!

• AAANDY17.11.10 21:48??.??.224.21

viete že sa dá liečiť diabetes aj inak ako liekmi z lekárne?čo napríklad tak huba reishi poznáte jej všestranné využitie?napíšte keď chcete vedieť viac huba.reishi@azet.sk

• - mira04.05.10 11:09??.??.58.243

Eng, je to skutočne ťažké na Slovensku so zdravou stravou. Napr. v Brne je plno reštaurácií s biosortimentom, rastlinnou a nerafinovanou stravou. A stoja tam rady ľudí.

U nás to my, ktorým záleží na vlastnom zdraví, musíme látať. Ja si nosím do práce v pohárku obilnú kašu, kvasenú zeleninu alebo surovú zeleninu, k tomu rôzne doplnky, napr. strukovinu alebo sojový výrobok. Doma si dám tepelne upravenú zeleninu, polievku a pod. Nie je to až taký problém ako sa zdá, za tú vitalitu to stojú. Mojich kolegov chytá jedna choroba za druhou, trpia rôznymi bolesťami, ja sa cítim výborne.

• DiabetikIvo04.05.10 10:34??.??.71.156

Ešte stále je potrebné získavať podporujúce hlasy a pridávať ich k obom hromadným pripomienkam - viď moje predchádzajúce príspevky v tomto vlákne.

Hromadná pripomienka ZDS proti neúmerne vysokým doplatkom na dlhodobý analóg Levemir potrebuje na dosiahntie minimálneho počtu 500 hlasov, ktorý ju dostane na rokovania Kategorizačnej komisie pre lieky ešte 280 hlasov.

Druhá hromadná pripomienka ktorá navrhuje úpravu viacerých bodov návrhu kategorizácie zdravotníckych pomôcok a predovšetkýcm navýšenie množstva prúžkov do glukometrov pre všetkých diabetikov sa už síce na rokovanie kategorizačnej komisie dostane, ale do počtu 1000, potrebuje získať ešte 352 hlasov.

Podporujte prosim Vás obidve pripomienky ide o zlepšenie situácie pre všetkých diabetikov...

Naozaj pre všetkých - aj pre tie diabetičky, ktoré sa ešte len pripravujú na tehotenstvo a chcú dosiahnuť čo najlepší zdravotný stav pred plánovaným počatím a aj pre tie, ktoré budú za pár mesiacov, alebo týždňov mamičkami...

Dokonca aj pre tých, čo si inzulín nepichajú a teraz májú iba diétu, resp. PAD, lebo aj oni by mali mať možnosť merať si glykémiu viacejkrát ako raz za dva dni, ako to umožňuje súčasná kategorizácia, pripomienkovaný návrh kategorizácie nevynímajúc...

Ľudia žijeme v demokratickej spoločnosti, to však znamená aj to, že sa sami musíme strať o seba a o svoje práva... Už nijaký vševedúci a na všetko povolaný "súdruh" direktívne nenariadi aby tí diabetici dostali čo by im malo patriť keď sa oni sami nebudú dožadovať svojho!

Aj to však patrí k demokracii. A keď teraz máte možnosť prejaviť svoj názor, tak ho prejavte!

Keď bude podporujúcich hlasov k pripomienkam málo, tak si poisťovne a ministerstvo povedia, že je všetko v poriadku a nebudú musieť nič riešiť...

To si uvedomte, prosím Vás a nebuďte pasívni.

• eng04.05.10 08:18??.??.188.230

Mira,

si trochu podtrhnuta od reality, podla vsetkeho ty asi len sedis doma...

Napis ako by sa podla Teba mal stravovat, podla Tvojho sposobu, taky clovek, ktory jedna so svojimi obchodnymi partermi, je od nich pozvany aj na obed, alebo veceru... Alebo ktory je na cestach...

Ktora restauracia, alebo hotel mu pripravi taku stravu, co tu odporucas?

Maju tito ludia podla Teba sediet doma, aby si mohli pripravovat stravu tak ako citam v Tvojich prispevkoch?

Alebo im poradíš nech so sebou vozia vrece pšeničneho zrna a plynovy varič a ked pojdu s obchodnymi partnermi na obed, tak si to pritiahnu do restauracie a uvaria si tam...

Ako navrhujes riesit toto?

• - mira04.05.10 07:41??.??.58.243

Surová strava nie je vhodná pre DM, pretože oslabuje pankreas. DM by mali jesť prevažne tepelne upravenú stravu, výnimkou je malé množstvo kvasenej zeleniny, ktorá dodá entýmy a probiotiká.

Makrobiotika je optimálna pre DM a malé deti, pretože netvorí základ pre choroby, ktorý tvorí strava s prebytkom bielkovín, nasýtených tukov a jednoduchých cukrov ako je to u modernej civilizačnej stravy. Pri takejto modernej strave už 6-ročné deti mávajú vysoký tlak a rapídne stúpa množstvo ľudí postihnutých DM. Farmaceutické spoločnosti si mädlia ruky.

• a adriana03.05.10 18:09??.??.36.190

Makrobiotika, surová strava, všetko to môže byť dobré, ale nie pre deti a ľudí , ktorí sú na inzulíne.

• - mira03.05.10 14:01??.??.58.243

Mýliš sa, chlieb a pečivo celozrnné nie je vhodné pre diabetikov, vhodné sú kaše varené z celých zrn, placky, knedlíky cestoviny a pod. Tie nie sú drahšie. Umelé sladidlá nie sú vhodné .

Sú to chemikálie, okrem toho dilatujú pankreas, takže chorobu rapídne zhoršujú, aj keď nemajú SJ.

• a adriana03.05.10 13:52??.??.75.107

Mira, mýliš sa. Teraz dávam veľmi pozor na stravu, a môžem ti povedať, že už len ,, chlieb náš každodenný ,, je oveľa drahší tvoj obľúbený celozrnný a tiež pečivo celozrnné, ako obyčajné biele rožky a biely chlieb. Nie je šunka ako šunka. A zelenina a ovocie, ktoré máme mať ? A potrviny s náhradnými sladidlami ? Myslím, že si sa nikdy neriadila diabetickým jedálničkom,alebo nechodíš nakupovať.

• - mira03.05.10 12:28??.??.58.243

Riešia sa to o.i. príplatky na stravu . Podľa mňa nie sú potrebné, pretože prírodná nerafinovaná strava nie je drahá.

• eng03.05.10 11:54??.??.188.230

Mira,

súhlasím s Tebou ohľadom ceny potravín pre diabetikov, ale v jej zložení nie bavili sme sa o tom už na iných fórach...

Ale asi si si nevšimla teraz v posledných príspevkoch je tu riešené niečo úplne iné ako strava.

K hrpomadným pripomienkam sa môžeš však pripojiť aj Ty aj keď si ako o sebe tvrdíš vyliečená diabetička...

• - mira03.05.10 11:36??.??.58.243

Diabetická vyvážená strava nie je drahšia ako bežná zdravá strava. Celozrnné obilniny, strukoviny a domáce druhy zeleniny nie sú drahšie. Diabetici by nemali jedávať živočíšne potraviny okrem malého množstva rybacieho mäsa občas.

Predpokladám, že diabetici nepijú alkohol a nefajčia. A nejedia chemicky upravené potraviny, polotovary a fast-foody, tropické plody.

• DiabetikIvo02.05.10 22:11??.??.71.156

a adriana,

podla nasich zakonov moze hromadnu pripomienku podporit kazdy obcan, ktory je starsi ako 18 rokov a je sposobily pravnych ukonov, ktory suhlasi s obsahom hromadnej pripomienky...

Takze to mozu byt rodicia deti zo skolky, kde chodi Tvoj syn, susedia, domovnik, predavacka v stanku kde chodievas kupovat dennu tlac,... a dalsi, ktorych dokazes motivovat k tomu abz poslali hlas nasim pripomienkam...

• a adriana02.05.10 20:22??.??.36.190

Ivo, keby sme sa zmobilizovali, diabetici, rodičia detí s diabetom, nemohli by byť aspoň prizvaný naši zástupcovia ? Práve preto, že nepoznajú život s diabetom, nevedia, že tí, ktorí chcú žiť, a robia všetko preto, aby ich choroba ich čo najmenej postihovala do budúcnosti, koľko ich to stojí okrem úsilia, financií. Že im vlastne šetria financie, ktoré by vynaložili na ďalšie choroby. Ja viem, že by to chceli aj ostatný, ale možno netreba byť ticho. Neviem či chápete všetci ako to myslím. Ale aj mňa štvalo, keď sme mali iba 100 ks. papierikov na mesiac, a práve vďaka aj tvojmu úsilie bolo schválené, to navýšenie, Štve ma, že nám znížili príspevok na diétne stravovanie z 983 Sk na 500 Sk, všetci sme ticho. Mali nám to zvýšiť nie znížiť. Pridávam sa k tebe, ak bude treba môj hlas, vždy s ním môžeš rátať, a skúsim ešte do 5.5. zmobilizovať ďalších. Pripomienku môžu podporiť aj nediabetici, moje kamarátky, kolegyne, rodičia zdravých detí, s ktorými chodí do škôlky môj syn ?

• DiabetikIvo02.05.10 13:05??.??.71.156

a adriana,

zoznam členov Kategorizačnej komisie pre zdravotnícke pomôcky nájdeš na adrese: www.health.gov.sk

A k tvojej otázke: \"A ozaj, prečo v tej kategorizačnej komisii nesedí náš zástupca, teda diabetikov...?\" , poviem len toľko, že na jednom rozporovom konaní mi MUDr. Hlôška, ktorý je riaditeľom \"Odboru kategorizácie, cenotvorby a liekovej politiky MZ SR\" a je na rozporovom konaní vedúci rokovania, mi na podobnú otázku povedal, že to by potom chceli mať v kategorizačnej komisii zastúpenie aj paraplegici (vozíčkári), srdciari, duševne chorí a ďalšie skupiny pacientov a že to sa nedá. Že ministerstvo má na to vytvorené odborné pracovné skupiny kde sú odborníci pre príslušnú skupinu pacientov...

Taký je teda oficiálny postoj nášho ministerstva zdravotníctva, resp. postoj jedného zamestnanca ministerstva, ktorý má vedúcu pozíciu...

V pracovnej skupine pre pomôcky skupiny D je 5 lekárov - diabetológov ( www.health.gov.sk ). Dokonca je tam aj podpredseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti MUDr. Uličiansky.

(A hoci aj v pracvnej skupine sú odborníci diabetológovia, tak neviem či niektorý z nich žije s diabetom 24 hodín denne 365 dní v roku, ako musia žiť samotní pacienti...)

To je síce pekné, lenže pracovná skupina nemá rozhodovaciu právomoc, tú má len Kategorizačná komisia !

V nej sú iba 5-ti lekári a z toho traja sú za VšZP (takže sa budú pri rozhodovaní riadiť tlakom zamestnávateľa na maximálne a okamžité znižovanie výdavkov a nebudú pozerať do budúcnosti, že mierne zvýšenie v tomto čase prinesie úsporu v budúcnosti keď nebude treba vynakladať také veľké prostriedky na liečbuu vážnych komplikácií diabetu...) a dvaja \"odborná spoločnosť\"...

Z tých čo zastupujú odbornú spoločnosť je jedna doktorka deramatologička a druhá doktorka za odbornú spoločnosť je síce diabetologička, ale to je pri hlasovaní iba jeden hlas proti desiatim... :-(

• a adriana02.05.10 07:55??.??.36.190

Ja Ďakujem , ľuďom ako je DiabetikIvo, že to nevzdávajú, a pre nás ostatných robia tak veľa. Dúfam, že sa nazbiera dosť podpisov. A ozaj, prečo v tej kategorizačnej komisii nesedí náš zástupca, teda diabetikov, Ivo teba by som ta dala, kto tam vlastne sedí, sú tam lekári s praxou,alebo kto.

Nový Príspevok

Opíšte písmena z obrázku vľavo

Inzercia

Hotel Partizán**** – Tále, Nízke Tatry

Hotel Partizán**** – Tále, Nízke Tatry

Spoznajte krásy nízkotatranskej prírody v Hoteli Partizán**** na južnej strane Chopku.

Chiropraxia-Akupunktúra

Chiropraxia-Akupunktúra

Alternatívne riešenie bolestí chrbtice a kĺbov. Seknutie- protrúzia- hernia- koxartróza+ migréna+ orgány...Úspešnosť viac ako 90%.

Dovolenka na Slovensku alebo pri mori?

Dovolenka na Slovensku alebo pri mori?

Vyberte si dovolenku s poriadnou zľavou! Zľavy až do 90% so 100% Garanciou spokojnosti.

100% BIO argánový olej z Maroka

100% BIO argánový olej z Maroka

Teraz s 10% wallet zľavou. Argánový olej = elixír mladosti.

^ Späť na vrch